10 років рефередуму щодо входження Польщі до Європейського Союзу

10 років рефередуму щодо входження Польщі до Європейського Союзу«Зараз ми знаходимося в першій лізі» — єврокомісар Януш Левандовський.

10 років тому — 7 і 8 червня — відбувся референдум з питання входження Польщі до Європейського Союзу. Річниця референдуму — це хороший випадок для того, щоб задати питання: як за ці 10 років змінився імідж Польщі в ЄС, яка нинішня позиція Польщі в європейському співтоваристві. Коментує Януш Левандовський, європейський комісар у справах бюджету. 10 років тому в деяких польських колах, в тому числі і в політичних партіях, помітні були анти-європейські настрої …

Польща була країною найбільш амбітною і боролася за свої інтереси. Принаймні так її сприймали, що не дуже подобалося Брюсселю — і це зрозуміло. Пізніше, дійсно, був такий епізод, коли офіційна особа Польщі, яку представляли крайні партії «Самооборона» чи Ліга польських сімей, виглядало не кращим чином, але вже тоді було зрозуміло, що Польща в плані економіки є динамічною країною, що досить сильно відображалося на молоді. Це якимось чином компенсувало офіційну діяльність людей різних організацій, які з одного боку не любили Європу, а з іншого — представляли нашу країну в офіційних стосунках з нею.

За 10 років імідж Польщі кардинально змінився …

На даний момент ми знаходимося в першій лізі, якщо проходять такі зустрічі, як, наприклад, Веймарський трикутник, йдеться про Париж, Берлін та Варшаву. Якщо у Варшаві проходять зустрічі Вишеградської групи, для участі в яких приїжджає канцлер Ангела Меркель і президент Франсуа Олланд, то це свідчить не тільки про престиж, а й реальний вплив на те, що відбувається в Європі. Це вже європейський екстра-клас, підтверджений репутацією країни, яка добре справляється зі своєю економікою. Ми знаємо, що криза торкнулася всіх країн, Польщі також, але з них усіх ми єдина країна, яка не зареєструвала жодного «мінуса» за останні 20 років. Немає іншої такої країни в Європі. Ми швидше або повільніше, але завжди рухаємося вгору. У той час як інші країни пережили злети і падіння.

За ці 10 років для поляків все так само важливі європейські цінності, пов’язують вони з членством країни в ЄС якісь надії?

Проблема полягає в тому — і не лише в Польщі — що речі, колись важко доступні, стають реальністю. У зв’язку з цим, багато що стало буденним. Ми звикаємо швидко. Це як зі здоров’ям — починаємо його цінувати, коли втрачаємо. Важко було б собі уявити сьогоднішню Європу з кордонами, з митними бар’єрами, оскільки вона змінилася, і до цього ставляться як до чогось природного, а не як справі людей. У цьому полягає мудрість молодих поколінь, щоб побачити, що Європейський Союз створений людьми. Тому потрібно дбати про неї, як про все, що людина створює.

Польща охоче допомагає державам, які намагаються увійти до складу ЄС, наприклад, Хорватія 1 липня вже буде в Євросоюзі. Така допомога буде і надалі?

Польща була в ситуації тих, хто стукає в двері, і розуміє тих, хто перебуває за нею. Тому, думаю, що великою цінністю присутності Польщі в Європі є нагадування, що кордони Європейського Союзу проходять поки що вздовж Бугу, але це не кордони Європи. Європа простягається ширше, ніж сьогоднішній Євросоюз. У зв’язку з цим збільшується відповідальність за тих сусідів, які вважають себе європейцями, які є європейцями. Але знаходяться за кордоном. Це буде не легкий процес, оскільки розширення вийшло з моди, пройшло через великі труднощі. Хочу привітати хорватів — прекрасна країна, але поки що це єдина країна, у якої відома дата входження в ЄС і є в цьому впевненість. Всі інші стоять у коридорі.

 

З джерела: Полрадіо

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19