Історія становлення Любліна

Символ м. Люблін

Символ м. Люблін

Люблін — це динамічно розвиваюче місто з багатою історією, який ще називають столицею східної Польщі. Його історичні мультикультурність та мультирелігійність знайшли своє відображення у різноманітній архітектурі, топографії, а також вплинули на його подальший суспільно-культурний розвиток. Всі ці фактори створюють унікальний місцевий колорит Любліна, що робить його надзвичайно привабливим не тільки для туристів, а й для кінематографів, які постійно знаходять у ньому наснаги для створення своїх проектів. Адже не дарма Люблін вже багато століть виконує роль культурного центру на кордонах Західної та Східної Європи. І в наш час місто є місцем зустрічей вчених, діячів мистецтв, студентів та підприємців.
Перші поселення на цій території з’явилися в VI столітті, проте в статусі міста Люблін став відомий з XI століття. Завдяки своєму розташуванню на периферії тодішньої польської держави і орієнтованої на схід політики пястівськими князями, вже на рубежі XII-XIII століть поселення почало відігравати серйозну роль. Це проклало дорогу взаємного проникнення культурних впливів, торгових контактів, які пізніше вплинули на його становлення.
Статус міста Люблін отримав в 1317 році, зміцнив своє становище серед інших міст Польщі та Європи. У ті часи Люблін славився своїми ярмарками, на які з’їжджалися купці з сусідніх держав Литви та Росії, кавказьких та чорноморських держав.

Люблін

Люблін

Одним з найбільших досягнень в історії Любліна стало підписання 1 липня 1569 Польсько-Литовської унії. Це було найважливіша подія на міжнародній арені, яка визначила політичну форму держави аж до епохи розділів Польщі. Підписання та складання присяги мало місце в Люблінському замку. Унія з’єднувала Польське Королівство та Велике Князівство Литовське. З тих пір загальними були зовнішня політика та монета, а окремими — скарбниця, адміністрація, правосуддя та військо.
Наступним, уже одним з найважчих для Любліна, став період іноземного панування. Початок австрійського правління принесло місту значне збіднення його жителів. У 1809 році місто було включено в Варшавське Князівство, а в 1815 році Люблін став частиною королівства під російським правлінням. Після листопадового повстання на місто впали репресії, промисловість та торгівля пішли на збиток, а цензура дієво пригальмовувала розвиток культурного життя міста. Пожвавлення відбулося в 60-ті роки, після чого стався помітний ріст населення з 28,9 тис. до 50,2 в період з 1873 по 1897 роки.
У 1918 році, після більш ніж 130 років неволі, в Любліні було створено Тимчасовий Уряд Польської Республіки, а також заснований знаменитий Люблінський Католицький Університет.

Під час другої світової війни Люблін був важливим центром для створення структур опору. Дух непокори проявився пізніше і в часи комуністичного правління. У липні 1980 року в місті відбулися перші робочі страйки, що мали відношення до створення громадського руху «Солідарність».

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19