Про зміїну вдячність. Підляська легенда

Про зміїну вдячність

Про зміїну вдячність

Розповідають, що колись в лісових селищах Підляшшя на порогах будинків часто селилися вужі. Звиті у блискучі кільця, вони грілися на сонці, не боячись людей що навколо метушаться. Люди теж знали, що ці змії неотруйні, а також вважали їх добрими охоронцями домашнього вогнища. Їх обдаровували увагою та повагою, називаючи ласкаво домовниками. Повір’я про те, що їх не можна ображати, передавалося з уст в уста, з покоління в покоління.

В одному господарстві під порогом дому жив такий вуж. Господар його не ображав, господиня після доїння не забувала налити в блюдце парного молока, а дітвора охоче з ним грала.
Одного разу в зрубі старої хати діти знайшли гніздечко з закопаними в торішнє листя дивними зеленуватими яєчками. Взяли їх і стали грати: покатали їх по холодній росі і гострим камінцях. Бачачи це, тремтіло від болю серце вужа-домовника, адже це він відклав яйця, щоб вилупилися з них молоді вуженята. Кинувся він між дітьми, звиваючись біля їхніх рук і намагаючись запобігти нещастю. З благанням сичав:
— Не вбивайте моїх діток! Це живі істоти! Не покалічте …
Але діти не розуміли зміїної мови. Щоб домовник не заважав їм грати, один хлопчик узяв прутик і прогнав вужа геть.
Поповз нещасний домовнік з двору в ліси. Повзе і плаче над своєю бідою. Почула плач зла отруйна змія. Виповзла з укриття в старому трухлявому пні і запитала:
— Чому ти плачеш?
Вуж розповів їй про все, і ще голосніше заплакав.
Змія злобно посміхнулася й сказала:
— Не впадай у відчай. За твою біль відплачу їм сповна.

Не встиг домовник озирнутися, як змія — шусть! — У двір, з двору в сіни, а там і в кухню. Там якраз глечики з молоком стояли — господиня готувалася вершки відокремлювати … підповзла змія до першого глека, підняла голову, роззявила пащу і видавила в глечик кілька крапель смертоносної отрути. А потім так само отруїла всі інші.
Повертаючись в своє лігво, зустріла вона сумного вужа.
— Ну, підбадьорся! — Засичала. — Тепер ви квити.
Вона із задоволенням розповіла про те, що зробила в будинку. Онемівший від жаху домовник був не в змозі вимовити ні слова.
Однак у цей час в хаті була господиня і, на щастя, вона помітила вповзаючу змію. Вона міцно причинила двері і побігла розповісти чоловікові про те, що бачила.

Господиня на двір, а тут і господар з волами повернувся з нічного випасу. Побачивши, чим його діти грають, він відразу скомандував:
— А нумо зберіть обережно та покладіть всі яєчка туди, звідки взяли.
Діти слухняно зібрали незвичайні іграшки та віднесли їх в старий зруб.
— А тепер закопайте їх в листя, — наказав батько і пояснив:
— Ці яйця відклав наш домовнік. Закопав їх у пріле листя та труща, тому що там тепло. Через кілька днів з кожного яйця вилупиться крихітний вужик …

Про зміїну вдячність

Про зміїну вдячність

Коли вже впорався з собою, він що є сили кинувся до будинку. Виявивши, що двері замкнені, він мишачою норою ковзнув у кухню, і давай глечики перевертати! Коли залишився останній глечик з отруєним молоком, двері відчинилися і увійшли господарі з дітьми. Зайнятий боротьбою з важким глечиком, домовник спочатку нічого не помітив. А врятоване від вірної смерті родина дивилася на нього з вдячністю.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19