Поляки — лауреати Нобелівської премії

Поляки - лауреати Нобелівської премії

Поляки — лауреати Нобелівської премії

Премія , заснована шведським промисловцем і винахідником динаміту Альфредом Нобелем , в сьогоднішньому світі стала однією з найавторитетніших нагород у світі науки, літератури і політики. Присудження такої премії — це більше , ніж визнання особистих заслуг вченого або літератора з боку фахівців і всього суспільства , це величезна честь не тільки для самого лауреата , а й для народу , який виховав його.

 

Кожен лауреат Нобелівської премії вписує своє ім’я в історію власного народу , стає предметом його гордості , кує його славу. У цьому контексті чудово виглядають слова другого поляка — лауреата Нобеля Генріка Сенкевича . У своїй Нобелівській лекції той заявив на весь світ , що ця нагорода особливо цінна для сина Польщі , бо « її оголосили мертвою , а це одна з тисяч доказів того , що вона живе ». І додав : «Її оголосили поваленою , а це новий доказ того , що вона вміє перемагати» . На початку ХХ століття , коли Г.Сенкевич у Стокгольмі читав свою нобелівську промову , Польща продовжувала пожинати плоди Розділів країни. Її не було політично , але дух її продовжував жити .

Польщі вдалося виховати шістьох лауреатів Нобелівської премії .
Першою з них (як , до слова і останньої на сьогодні ) була жінка — відомий фізик Марія Складовська — Кюрі , яка отримала свою премію в 1903 році спільно зі своїм чоловіком Петром Кюрі та Анрі Бекерел .

Найбільше слави здобули поляки на терені літератури :
Генрік Сенкевич ( 1904) ;
Владислав Реймонт ( 1924) ;
Чеслав Мілош (1980 ) ;
Віслава Шимборська (1996).

Крім того в 1983 році лідер Солідарності Лех Валенса (майбутній перший президент ІІІ Речі Посполитої) отримав першу Премію миру для Польщі.
Цим оглядом ми починаємо серію матеріалів присвячених полякам , які прославили Польщу і отримали найпрестижнішу премію ХХ століття.

PS: Крім того в різні роки Нобелівські премії в самих різних областях отримували також люди так чи інакше пов’язані з Польщею , таких було кілька десятків.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19