4 червня. Свято свободи

4 червня. Свято свободи

4 червня. Свято свободи

Без битв на вулицях і кровопролиття шляхом компромісу і бюлетеня для голосування — так виглядала польська трансформація устрою. 4 червня відзначається 24-а річниця частково вільних виборів до парламенту, на яких поляки солідарно сказали «ні» комуністичній системі.

Пам’ять про 4 червня 1989 зберігає варшавський Дім зустрічей з історією, який вже п’ять років під гаслом «Вимкни систему» організовує Свято свободи. П’ятий випуск присвячений громадянам інших країн «народної демократії», які, як і поляки, були позбавлені громадянських свобод і вільного голосу. Програма включає в себе, серед іншого. виставки, присвячені Вацлаву Гавелу і народному повстанню в НДР в 1953 р., огляд кінематографії «демолюдов», або зустрічі з фотографом Крісом Неденталем і Тадеушом Рольке, авторами історичних знімків документують падіння комунізму. Вимикати систему ми будемо в місцезнаходженні Будинку зустрічей по вулиці Карів, а також на колишньому заводі з виробництва горілки Конесер в старій частині Праги.

Свято свободи — це також урочисте відкриття польської частини проекту «Europeana 1989» — записи в цифровому вигляді пам’ятних подій з тих переломних днів. Кожен, хто має знімки, відеозапису чи матеріальні свідчення тієї епохи, може надати їх для дигіталізації. Матеріали з усієї Центральної Європи потраплять до бібліотеки Europeana — найбільшіцифрові збори архівних матеріалів в Європі, що надає доступ до понад 20 мільйонів книг, творів мистецтва і фільмів. Перша така акція відбудеться на вихідних 8-9 червня у Варшаві, наступні — у Познані та Гданську.

Велике досягнення мирної революції поляків було визнано Сеймом, який у цьому році офіційно оголосив 4 червня Днем цивільних свобод і прав. Але урочистості в цьому році є лише вступом до святкування в 2014 р., через 25 років після зміни режиму. Майбутній рік буде Роком свободи, показуючи, як поляки розвивають її різні види і зміцнюють цю унікальну спадщину, яку Польща дала світу.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19