Кашубія — мальовнича північ Польщі

Кашубія  Кашубія розташована близько до моря, але її височини та озера виглядають так, ніби вони перенесені з більш гористій частині Польщі. 19 березня цей мальовничий регіон святкує своє свято.

У Кашубію найкраще приїхати з Трьохградья (Trójmiastо) в південно-західному напрямку. Достатньо лише менше години їзди на машині або кілька десятків кілометрів на поїзді, щоб з’явитися в т.зв. Кашубській Швейцарії. Так називають її ще німецькі туристи через схожість з альпійською країною. Це регіон з численними озерами та лісистими пагорбами, із своєю власною мовою, традицією та обрядами.

День єдності кашубів знаменує буллу, видану папою римським Григорієм IX 19 березня 1238. Даний документ дав князеві Щецина Богуславу I звання «князя Кашубії» (duce Cassubie), і саме в ньому вперше вживається ця назва. Свято, яке вперше відбулося в Гданську в 2004 р., щороку відбувається в іншому кашубському місті. У цей день кашуби вивішують чорно-жовті прапори, грають в Басько — місцеву картежну гру — та урочисто вживають тютюн. Згідно з традицією, сам диявол умовляв кашубів займатися цією справою, що, тим не менш, не заважає їм робити це навіть на сімейних зустрічах і в церкві.
Кашубія  У цьому році головні урочистості в День єдності кашубів пройшли вже в минулу неділю в Косцежіне, місті на півдні Кашубії. Основною подією була успішна спроба встановити рекорд одночасної гри на акордеоні, традиційному кашубському інструменті. На спільному концерті виступив 281 акордеоніст. Святкова програма передбачала також дегустацію традиційних страв, виступи місцевих ансамблів та спільне читання «Пана Тадеуша» на кашубській мові.

Кашуби є нащадками вимерлого племені поморян, які заселяли в середньовіччі землі на узбережжі Балтійського моря. Хоча протягом століть вони перебували під польським та німецьким впливом, в більшості своїй зберегли прихильність до Польщі. В перепису населення в 2001 р. понад 220 тис. осіб декларували Кашубську національність. Кашуби за походженням є лауреат Нобелівської премії з літератури Гюнтер Грасс, актриса Данута Стенка та прем’єр Польщі Дональд Туск.

Кашуби говорять на своїй мові, яку місцева влада визнала регіональною. На кашубському говорять в місцевих школах, церквах та ЗМІ. Кашубську мову можна здавати на іспиті на атестат зрілості, а в кількох вузах Польщі здійснюється навчання за кашубської спеціальності.
Кашубія

Під час поїздки в Кашубію варто подолати хоча б частину 130-кілометрового червоного туристичного маршруту, який веде через Кашубську Швейцарію та сусідні Міраховсткі ліси. На цьому шляху знаходиться гміна Картузи, розташована в районі чотирьох озер, літній туристичний курорт.

Іншим місцем, вартим відвідування, є селище Вдзидзе-Кішевське, на краю якого знаходиться Кашубський етнографічний парк — найстаріший у Польщі музей під відкритим небом. Спочатку тут була колекція Кашубських нарядів, предметів домашнього вжитку та інструментів, зібраних Теодорою та Ізидором Глоговськими з 1906 р. Через більше сто років розвитку, в музей входять 49 будинків з усіх боків Кашубії. Господарські будівлі, церкви, кузня, корчма та млини нагадують про яскраву історію регіону та людей, які його заселяють.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19