Відмова в шенгенській візі

 

Бланк відмови

Бланк відмови

Чому відмовляють у візі?

Теоретично, відмовити у візі можуть будь-якій особі, яка, на думку посольського органу, може представляти «загрозу громадському порядку, внутрішній безпеці чи громадському здоров’ю» країн Шенгенського договору. Практично ж ситуації відмови у візі зводяться до наступних причин:

 • — Заявник надає підроблений, фальсифікований або спотворений документ на поїздку;
 • — Заявник не надає підтвердження мети та умов запланованого перебування;
 • — Заявник не надає докази наявності у нього достатніх коштів для існування, як на термін передбачуваного перебування, так і для повернення в свою країну походження або проживання, або для транзиту до третьої країни, в яку йому гарантований допуск;
 • — Заявник вже пробув на території держав-членів на підставі єдиної візи або візи з обмеженою територіальною дією три місяці протягом поточного шестимісячного періоду;
 • — Заявник є об’єктом спрямованого в рамках єдиної інформаційної візової системи інформаційного запиту в цілях недопуску;
 • — Якщо є розумні сумніви з приводу достовірності поданих клопотань особою підтвердних документів або достовірності їх змісту, з приводу надійності зроблених клопотань особою заяв чи його наміри залишити територію держав-членів до закінчення запитуваної візи.

Крім усього іншого, швидше за все, відмовлять у видачі візи заявнику, який в даний момент знаходиться під слідством, або з нього не знято судимість. Також при подачі клопотання можна очікувати відмову, якщо раніше заявник скоїв кримінальні дії на території Шенгенської зони.

Вельми насторожено, а отже, і вибірково відносно видачі та гасіння візи, візові офіцери (у посольстві і при перетині кордону) ставляться до громадян, які ведуть себе підозріло, непорядно чи недоброзичливо. Правда, іноді самі працівники посольських органів злегка «перегинають палицю», але мова не про це. Правила прийому заявників та видачі віз встановлюють не заявники.

Також рекомендується, у разі подання в клопотанні нового «чистого» паспорта, мати при собі ксерокопії віз, виданих вам раніше та залишилися в старому проїзному документі. Є думка, що порожній паспорт — неофіційна причина відмови у візі.

Як виглядає відмова у видачі візи?

Те що вам відмовили у візі, ви зрозумієте відразу ж, як тільки побачите свій паспорт після його вивчення візовим відділом посольства. По-перше, в ньому не буде візи, а по-друге, на планованому місці розміщення візи ви побачите посольський штамп, який, як правило, свідчить про причину відмови.

 

Штамп приймання документів

Штамп приймання документів

Не варто плутати штамп відмови і штамп приймання документів. У більшості (але не у всіх) візових відділах посольств країн Шенгенської зони, приймаючи ваше клопотання на розгляд, візовий офіцер ставить на плановане місце розміщення візи особливий штамп, який виглядає так: тип візи (A, С, D) + внутрішні позначення, дата і місце (місто) приймання документів. На місце цього штампу згодом клеїться віза, яка повністю його закриває.

Що таке «візовий карантин»?

Візовий карантин — це неофіційна назва періоду, на протяг якого заявник не зможе отримати візу в жодному консульстві країн Шенгенського договору. Як правило, візовий карантин не буває коротше 3-х місяців. Це означає, що отримавши відмову у видачі візи, ви протягом цього строку можете ні на що не сподіватися.

Добре, коли час є, і ви зі спокійною душею можете звернутися за візою через півроку. А якщо поїздка дуже термінова і важлива? У цьому випадку можете спробувати подати клопотання про візу. Але ви повинні розуміти, що вдруге ваші документи повинні виглядати більш ніж ідеально, а клопотання бути більш ніж повним.

Можна також звернутися за допомогою до приймаючої сторони для того, щоб вона, у свою чергу, звернулася в посольство з підтвердженням важливості та терміновості вашого візиту. Загалом, якщо отримана раніше відмова не була категоричною, у вас є шанс «вийти» з візового карантину достроково.

Найпоширеніше час візового карантину — 1 рік. Найдовше — 10 років.

Інформація про заявника та долю його клопотання зберігається в єдиній візовій базі даних, доступ до якої мають посольства всіх країн Шенгенського договору. Саме тому, маючи на руках відмову через скоєння злочину на території ЄС з грецького консульства, не сподівайтеся отримати візу в литовському консульстві через 2 місяці.

Анулювання та відмова: в чому різниця?

Анулювання візи — це особлива процедура дострокового припинення дії візи на прохання заявника, або за рішенням посольського органу, що її видав. Також анулювати візу може візовий офіцер при в’їзді в Шенгенську зону — це крайня міра, яку може прийняти працівник прикордонної служби, якщо ви відмовитеся пред’явити підтверджувальні документи на поїздку.

Віза анулюється за рішенням посольства в тому випадку, якщо виявляється, що в момент її видачі не виконувалися умови видачі візи, зокрема, якщо є серйозні підстави вважати, що віза була отримана обманним шляхом.

Анулювання візи, в принципі, здійснюють компетентні органи видав її держави-члена. Віза може бути анульована компетентними органами іншої держави-члена; в такому випадку про анулювання візи інформуються органи видачі візи держави-члена.

Анулювати візу на прохання її власника посольство, що її видала, може в тому випадку, якщо в цьому є тільки особлива необхідність.

Наприклад, ви маєте на руках французьку візу, термін дії якої закінчується через 3 місяці, але кількість днів, дозволених до перебування, вже вичерпано, а вам неодмінно необхідно виїхати до Латвії на 4 тижні. У цьому випадку ви вправі звернутися в посольство Франції з проханням про анулювання візи у зв’язку зі сформованими обставинами. Віза буде анульована, а ви спокійно можете подавати документи в латиське консульство, приклавши до клопотання довідку про анулювання попередньої візи з вашої ініціативи.

Що робити, якщо відмовили у візі?

Відмова у візі — ще не привід рвати на собі волосся та в усьому звинувачувати упередженість посольства. В першу чергу, необхідно розібратися в причинах відмови. Безумовно, робити це до тих пір, поки причини офіційно не будуть пояснюватися та коментуватися, складно, але можна.

Одна з найпоширеніших дій у разі відмови в шенгенській візі — апеляція, яку у вас неодмінно приймуть. Правда, в різних посольствах та консульствах апеляції подаються по-різному.

У більшості випадків — у вигляді письмового звернення з трьома основними складовими:

 • вступною частиною, де необхідно вказати найменування консульства чи іншого органу, що прийняв рішення про відмову;
 • пояснювальною частиною, в якій необхідно докладно описати ситуацію, що склалася, а також причини, з яких, як ви вважаєте, вам було відмовлено у візі;
 • заключною частиною, де необхідно висловити прохання про перегляд поданого вами клопотання.

Як правило, до звернення також додаються всі додаткові (необов’язкові) документи, які можуть позитивно вплинути на рішення посольства про видачу візи, наприклад, факс від приймаючої сторони.

Відповідь на письмову апеляцію послідує через декілька тижнів, так як процес перегляду документів поза чергою займає трохи більше часу, ніж розгляд спочатку поданого клопотання. Якщо буде прийнято позитивне рішення про видачу візи, про це ви дізнаєтесь, отримавши паспорт із заповітною візової маркою. Якщо у візі відмовлять повторно, вам прийде відповідь посольства на вашу апеляцію. Можливо, у відповідному листі ви зможете дізнатися про істинні причини відмови.

Консульства та посольства країн Шенгенського договору вкрай негативно ставляться до приватних візитів заявників до консула або послу. Саме тому години прийому працівників візових відділів країн ЄС в більшості випадку не передбачають особистий прийом консула. Однак, якщо ви маєте особливе бажання, завзяття і можете обгрунтувати необхідність вашого візиту, вас приймуть.

На прийомі у консула ви можете у фарбах викладати сформовану ситуацію та просити видачі візи, але повинні розуміти, що диво навряд чи відбудеться, якщо відмова вам — не прикра помилка фахівців візового відділу. В інших випадках, все що зможе зробити консул, — пообіцяти переглянути вашу заяву в першу чергу.

Зверніть увагу на те, що один з найпоширеніших варіантів нібито вирішення проблеми відмови в шенгенській візі — втрата паспорта та отримання нового з ім’ям або прізвищем, в яких змінені деякі букви, сприймається посольством як спроба обдурити або ввести в оману консульських працівників.

І якщо такий варіант ще «проходив» кілька років тому, сьогодні займатися зміною паспорта вже марно, хіба що зовсім змінити прізвище або ім’я. Комп’ютерна система не дрімає та неодмінно обчислить вас за іншими даними. Відмову отримаєте знову, та ще й на 10 років вперед.

One Response to “Відмова в шенгенській візі”

 1. Іванна:

  Доброго дня маю 2 відмови робочої візи польської категорія D що краще робити продовжувати подаватися чи поміняти паспорт заграничний і український на іншу фамілію

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19