Замосць

Замосць

Замосць

Замосць (пол. Zamość, стара транскрипція Замосьц, укр. Замостя, старі русифіковані форми назви: Замость, Замостя, Замостя) — місто в Люблінському воєводстві Польщі, близько 240 км на південний схід від Варшави і 110 км на північний захід від Львова.

З 1992 ренесансний центр міста відноситься до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Місто засноване в 1580 році в епоху Речі Посполитої. Державний канцлер та великий гетьман Ян Замойський, права рука короля Стефана Баторія, в якості центру своєї спадкової латифундії, або ординації. Будувався починаючи з 1578 згідно з проектом венеціанського архітектора Бернардо Морандо, який надав місту стиль італійської епохи Відродження. За це, місто отримало прізвисько «Північна Падуя» і стало сильно укріпленим містом Руського воєводства, Холмської землі. У 1594 році Ян Замойський відкрив в місті Академію за зразком італійських університетів, проте в 1774 академія була звернена австрійським урядом в ліцей.

У 1648 Тимофій Хмельницький (син Богдана) з козаками і татарами безуспішно облягав Замостя, що обороняється воєводою Людвігом Вейгером. У 1654 фортеця знову витримала облогу з боку військ шведського короля Карла X; в 1705 р. Мазепа з 35 тис. козаків та російських підступив до Замостью, але тільки після 5-тижневих переговорів впустили в місто.

У 1795 по третьому розділу Польщі Замостя  перейшло до Австрії. У 1809 кн. Понятовський, перемігши австрійського генерала Мора при Гурі, взяв Замостя штурмом. Наполеоном в 1809 році приєднано до герцогства Варшавського. У 1813 р. фортеця в напротязі майже року витримувала облогу російських військ генерала Рота, після чого гарнізон (3-4 тис. поляків) під начальством Гаук здався на капітуляцію.

У Російській імперії Замостя з 1818 належало до найважливіших фортець Царства Польського, потім стало повітовим містом Люблінської губернії. Підземелля фортеці використовувалися для утримання політичних в’язнів. Комендант фортеці Ю. Хуртіг став широко відомий у Польщі своїми садистськими методами поводження з ними.
У 1871 р. в Замості народилася Роза Люксембург.

Під час Другої світової війни та німецької окупації в місті проводились численні виселення та знищення населення (особливо єврейського, що становило в передвоєнні роки до половини жителів міста) з метою подальшої «германізації» Замостя; передбачалося його подальше перейменування в Гіммлерштадт.

В 1975-1998 рр.. місто було центром воєводства.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19