3 травня — Свято Конституції в Польщі

3 травня 1971 була прийнята Конституція Речі Посполитої Двох Народів. Це була перша конституція в сучасній Європі і друга у світі після конституції США. Через два дні після прийняття Конституції Великим Сеймом (1788-1792 р.р.) день 3 травня був визнаний національним святом, яке пізніше через захоплення держави на тривалий час виявилося забороненим. Пізніше, після прийняття Польщею незалежності в 1918 році, свято було відновлено. Але незабаром, після другої світової війни в 1946 році комуністична влада знову заборонила його публічне святкування, а спроби проведення демонстрацій були придушені силами міліції. Влада карали за святкування Дня Конституції, змушуючи в попередній день, 2 травня, знімати і ховати громадян національний прапор Польщі так, щоб 3 травня його не було ніде видно. У 1951 році Свято Конституції було офіційно скасовано.
Своє відродження воноотримало в 1990 році, коли 3 травня знову став офіційним національним Святом в Конституції Польщі, вихідним днем. З 2007 року День Конституції також є національним святом Литви.
Святкування Дня Конституції 3 травня в Польщі відбувається в особливо урочистій обстановці біля Могили Невідомого Солдата на площі Пілсудського у Варшаві. Усі події супроводжується військовим парадом, залпами гармат, урочистим караулом та покладанням вінків. Дань пошани видатним полякам віддають високопоставлені чиновники, військові, духовенство, представники дипломатичного корпусу, ветерани і тисячі жителів Варшави. Цього року президент Польщі Броніслав Коморовський відкрив у Галереї кордегардії експозицію «Гордість республіки». Також, 3 травня всі бажаючі мали можливість побачити оригінал Конституції 3 травня 1971 року.
Варто зауважити, що Свято Конституції є для поляків радісним, коли постійно організовуються різні концерти, заходи і просто сімейні «майовки».

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19