Великий піст. Польська кухня в голодну пору

Польська кухня в голодну пору

Польська кухня в голодну пору

У давні часи в Великий піст у Польщі було прийнято утримуватися від їжі через релігійні міркування, а також відсутність харчових продуктів в голодну пору. Тепер в цей час можна проводити сміливі кулінарні експерименти.

Колись складання меню в передвесняну пору було чималим викликом. У коморі залишалися всього лише тьм’яна капуста, картопля та сочевиця, а також всяка смакота — солена, маринади, копчена, сушена та квашена їжа. Не дивно, що головний піст в Католицькій церкві припав саме на час нестачі їжі. Скромна пропозиція від природи відповідає душевним терзанням.

Великий піст триває 40 днів — з Попільної середи до Великодня. Згідно традиції, у той час не було харчових обмежень, а лише м’ясо та масло замінювали іншими продуктами. Основною стравою стали оселедець у бочці та інша копчена або консервована риба.

Проф. Ярослав Думановський в інтерв’ю для viza.vn.ua пригадував: «Для різноманітності під час посту приготовляли «телятину» з щуки або «ковбасу» з лосося. Таке блюдо, як щука по-польськи, здобуло популярність у всій Європі. Це відварна риба під гостро-солодким соусом, з перцем, імбиром та шафраном, а ще з горохом, лимоном, ліметт та звичайно ж цукром ».

Пісна їжа повинна бути «сухою», тобто без сала та масла. Марія Чапська у своїх спогадах «Європа в сім’ї» («Europa w rodzinie») писала так: «Місцевий народ, і католики, і православні, постили суворо, часом сухо протягом усього Великого посту, це було видно по схудлим особам жінок, а також по такому надзвичайному поспіху, з якою вози роз’їжджалися відразу після пасхальної заутрені на ранньому світанку, везучи присвячені на ходу у церковних воріт лукошки з яйцями, шматком ковбаси та пирога, що просто порошилися дороги! »

Кульмінація Великого посту — Страсна п’ятниця, в яку деякі й донині повністю утримуються від їжі. Традиційним блюдом був тільки жур з картоплею, оселедець, пшеничні коржики. Навіть дітям до сніданку давали суху булку.

Свідченням старовинної кухні для цієї пори року є книга Барбари Адамчевської «Польські пости» («Polskie posty»). Автор зібрала рецепти з близько двохсот кулінарних книг XIX століття, оновила їх та модернізувала. У сьогоднішній кухні, в якій головне місце займає м’ясо, а помідори доступні цілий рік, справжній кулінарний виклик — це суп з булки та яєць, грибні котлети або коржі з гречаного борошна із сиром. Кухня в голодну пору дійсно може інспірувати. Моніка Купа

Гречухи

Інгредієнти:

1 склянка гречаної муки, 1 стакан сметани 18 проц., Сіль, 4-5 ст. ложок рослинного масла, 250 г м’якого сиру, 2 жовтки

Гречану муку змішати зі сметаною, злегка посолити. Тісто має бути досить рідким. Масло розжарити на сковороді, смажити невеликі коржики. Сир стерти з жовтками так, щоб вийшла гладка маса, злегка посолити. Гречухи перешарувати сирною масою, складаючи по дві штуки, та покласти в духовку. Трохи підігріти, щоб вони стали теплими.

Рецепт з книги Барбари Адамчевський «Польські пости»

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19