Новий Візовий кодекс ЄС

Візовий кодекс Євросоюзу

Візовий кодекс Євросоюзу

Новий Візовий кодекс Євросоюзу, який набув чинності з 5 квітня 2011 року, наробив багато шуму. Головним чином через відсутність інформації.
І чим тільки не лякали туристів: і відбитками пальців, і величезною анкетою, і дворазовим збільшенням вартості оформлення, і особистої явкою кожного туриста в консульства …

У підсумку, я зібрався з силами і розібрався-таки в особливостях нового документа. З усього того, що в ньому написано, особливу увагу рекомендую звернути на наступні 19 пунктів.
Отже …

Пункт 1. Тепер у всіх країн Євросоюзу єдина анкета. Вона дійсно збільшилася в обсязі, але не за рахунок питань (їх, навпаки, стало на десять штук менше), а за рахунок пояснюючого тексту. Однак і суттєві зміни в її оформленні теж є.
По-перше, тепер на дітей потрібно заповнювати окремий бланк анкети і, відповідно, платити окремий консульський збір. По-друге, замість одного підпису, заявник тепер ставить свій автограф аж у двох місцях.

 

Шенген віза

Шенген віза

 

Пункт 2. За новими правилами, визначено єдиний перелік документів для в’їзду в усі
країни ЄС. Мінімальний пакет документів теж уніфікували, але … в статті 14 Додатка II
Візового кодексу вводиться поняття «невичерпний перелік документів». Це означає, що будь-яке консульство має право доповнити існуючий єдиний перелік документів на свій розсуд.

 

 

Пункт 3. Багаторазовий Шенген тепер видаватимуть частіше. Про це у пункті 8 Преамбули Візового кодексу все цілком ясно написано.
Цитую: «При виконанні певних умов слід видавати візи для багаторазового в’їзду, з метою полегшити адміністративне навантаження на консульства держав-членів ЄС і дозволити безперешкодно переміщатися особам, які здійснюють приватні або регулярні поїздки ».
Це означає, що при видачі віз до країн Шенгенської угоди тепер діє принцип поступовості. Тобто, при першому зверненні заявник може отримати тільки одноразову візу і тільки на термін поїздки.
Після чого для консульств передбачається можливість видачі віз терміном дії до півроку. Причому, надійним туристам, які часто здійснюють поїздки до країн ЄС, навіть у разі запиту на одноразовий в’їзд, даватимуть піврічний Шенген.
Далі, на розсуд консульства після піврічної візи можуть вже видавати візу і на рік, і так далі по наростаючій. При цьому максимальний строк перебування на території Євросоюзу залишився колишнім — 90 днів протягом 180 діб.

Пункт 4. Ще одна приємна новина для «не вилізаючих» з Європи.
У Статті 9 Візового кодексу говориться: «Володарі візи для багатократного в’їзду можуть подавати клопотання на отримання нової візи до закінчення візи, дійсної на строк від шести місяців».
Це нововведення простіше всього зрозуміти так. Скажімо, у Вас відкрита французька віза на півроку, термін дії якої закінчується 10 січня, а Ви зібралися в Угорщину 12 січня. Раніше Вам потрібно було просити консульство Франції анулювати спливаючу візу, щоб подати документи на нову візу в консульство Угорщини. Зараз цього робити не потрібно.
Або, наприклад, що робити, якщо відкрита, наприклад, італійська віза, а після повернення з Італії через два дні Ви плануєте поїздку до Чехії?
До недавнього часу, не можна було подати документи на чеську візу, поки не погашена італійська. Тепер же чеське консульство без проблем прийме у Вас документи. Погодьтеся, що стало набагато простіше.

Пункт 5. За новими правилами, розширено коридор одноразової візи. Тобто, якщо раніше термін дії візи мав строго збігатися з датами планованої поїздки, то тепер Євросоюз «дарує» Вам 15 діб запасу.
Термін дії візи при цьому продовжується, а значить, у випадку крайньої необхідності, буде можливість затриматися. При цьому термін перебування протягом усього цього коридору не змінюється — 90 днів протягом 180 діб.

Пункт 6. У новому Візовому кодексі введені нові вимоги до закордонного паспорту, які стали окремою головним болем при оформленні Шенгенської візи. Тепер у документі має бути не менше двох чистих сторінок.
Це не обов’язково повинен бути вільний розворот, достатньо мати в наявності чистий з двох сторін лист, неважливо який за рахунком. Начебто нічого складного, проте, ця вимога може додати складнощів батькам, чиї діти вписані в їх закордонний паспорт.

 

Шенгенська зона

Шенгенська зона

Пункт 7. Продовжуючи попередню тему, тут слід сказати, що за новими правилами, потрапити в Європу з дітьми, вписаними в закордонний паспорт, стало складніше.
Говорячи іншими словами, якщо в закордонному паспорті туриста вказані неповнолітні діти, то на кожного з них заповнюється окрема анкета і вклеюється окрема віза з однаковим терміном перебування та строком дії візи батька (правда, для дітей до 6 років вона безкоштовна). При цьому, в паспорті батька має бути по дві чистих сторінки на візу для кожної дитини.
Це нововведення абсолютно точно стане справжньою проблемою для багатодітних сімей з трьома і більше дітьми, вписаними в паспорт батьків. Адже вже після однієї поїздки в Євросоюз паспорт матері-героїні стане недійсним, через те, що там просто не залишиться чистих сторінок.

Пункт 8. Нарешті, абсолютно чітко визначено, в якому консульстві необхідно оформляти візу, якщо за один раз Ви вирішили відвідати відразу декількох країн Шенгену. Тепер документи заносяться до консульської установи тієї країни ЄС, де турист буде перебувати найдовше. Якщо ж така країна не може бути визначена (наприклад, через однакову кількість днів перебування), то візу потрібно запитувати в консульській установі тієї країни, кордон якої буде пересічена першої. Коментарі тут, думаю, зайві.

 

Віза та штампи в паспорті

Віза та штампи в паспорті

Пункт 9. За новими правилами, заявники можуть дізнатися причину відмови в отриманні візи в письмовому вигляді. Ця можливість стала одним з революційних змін. Тобто, тепер, отримавши офіційну відмову на бланку представництва країни, куди було подано прохання, заявник може оскаржити рішення консульства, подавши апеляцію в МЗС країни, яка відмовила у візі.
Однак, згідно зі статтею 58 Візового кодексу, ця норма набуде чинності тільки через рік — з 5 квітня 2012 року. Цілком очевидно, що країнам необхідно внести поправки до відповідних законів. Однак … дочекаємося!

Пункт 10. За помилки в документах тепер не ставитимуть відмову. Новим же елементом вважається розгляд того, наскільки правильно заповнена анкета. І тут новий Кодекс вводить поняття «Можливість прийняття».
Тобто вже в момент занесення даних в шенгенський комп’ютер, пакети документів з помилками або відсутніми формулярами прийматися на розгляд не будуть.
Значний прогрес, особливо якщо згадати, що раніше за найменшу помарку в документах заявнику могли просто поставити відмову.
Причому без пояснення причин.

Пункт 11. Візовий збір для українців за новими правилами залишився
колишнім — 35 €.

Пункт 12. А ось відбитки пальців поки в українців брати не будуть, хоча в новому Кодексі і говориться, що в консульство «особа, яка подала клопотання» зобов’язана з’явитися особисто. Вся справа в тому, що українська візова інформаційна система (VIS) в повному обсязі розпочне свою роботу орієнтовно з 2014 року. А до цього терміну, цілком ймовірно, що Україна та Євросоюз все-таки підпишуть Угоду про безвізовий режим, в результаті чого, нашим співвітчизникам здавати відбитки пальців для в’їзду в Європу не доведеться взагалі.

Пункт 13. Увага! Нарешті чітко прописано, що заявник повинен чекати дзвінка на співбесіду не більше двох тижнів. Досягти такого рекордного скорочення термінів вдалося завдяки тому, що дипмісії країн-членів ЄС тепер можуть вести попередній запис заявників для подачі документів.

Пункт 14. Ще одна важлива новина — строки оформлення візи для українців не змінилися. І хоча, згідно Статті 23 Візового кодексу рішення за клопотанням приймається протягом 15 днів, для громадян України, завдяки все ж тій двосторонній угоді, максимальний термін залишається тим самим — 10 календарних днів з моменту прийому документів.
На практиці ж, з особистого досвіду скажу Вам, що документи в країни ЄС оформляються ще швидше, в середньому 4-5 робочих днів.

Пункт 15. Фотографії в закордонний паспорт тепер повинні бути зроблені не пізніше, ніж півроку тому. Зауважте, що ця вимога актуальна і для дітей будь-якого віку. І тут все цілком логічно, однак нагадати про це буде не зайвим.

 

паспорт громадянина України

Закордонний паспорт громадянина України

Пункт 16. За новими правилами стало обов’язковим дотримання консульського округу. Це означає, що візова заявка повинна подаватися строго в існуюче представництво країни Шенгенської угоди за місцем проживання заявника. Втім, ця норма досить гнучка.
Наприклад, заявник, який працює, в Києві, але він має постійну реєстрацію у Вінниці, може оформити візу в Вінниці.
Для цього достатньо надати документи, що підтверджують причину
його перебування не за місцем постійної реєстрації. Наприклад, довідку з роботи. Відносно ж непрацюючих громадян консульства будуть вирішувати це питання в індивідуальному порядку.

Пункт 17. Також, за новими правилами, звужується і коло осіб, які можуть отримати безкоштовну візу. За новими правилами цим правом можуть скористатися — дипломати, діти до 6 років, члени делегацій, студенти по вузівському обміну, міністри, науковці, а також родичі і члени сімей громадян Євросоюзу. А ось по лінії спорту тепер безкоштовну візу можна оформити лише на взаємній основі. Наприклад, спортивній команді, яка виїжджає на матч-відповідь.

На цьому все! Думаю, що тепер Ваші подорожі по країнах Шенгену
стануть простішими та … зрозумілішими.

114 комментариев to “Новий Візовий кодекс ЄС”

  1. Наталія:

    Доброго дня. Моя річна студентська віза закінчується 9-го вересня. Наступну відкрили з 10-го вересня.чи зможу я виіхати до польщі ще по старій візі?(8-го вересня)

  2. Марія:

    Доброго дня. Мала піврічну робочу візу з 7 червня по 20 листопада 2017р. Чи можу я поїхати на роботу до Польші на 3 місяці по біометричному паспорту з 10 січня 2018р.? Які потрібні документи для перетину кордону по біометричному паспорту?

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19