Новий Візовий кодекс ЄС

Візовий кодекс Євросоюзу

Візовий кодекс Євросоюзу

Новий Візовий кодекс Євросоюзу, який набув чинності з 5 квітня 2011 року, наробив багато шуму. Головним чином через відсутність інформації.
І чим тільки не лякали туристів: і відбитками пальців, і величезною анкетою, і дворазовим збільшенням вартості оформлення, і особистої явкою кожного туриста в консульства …

У підсумку, я зібрався з силами і розібрався-таки в особливостях нового документа. З усього того, що в ньому написано, особливу увагу рекомендую звернути на наступні 19 пунктів.
Отже …

Пункт 1. Тепер у всіх країн Євросоюзу єдина анкета. Вона дійсно збільшилася в обсязі, але не за рахунок питань (їх, навпаки, стало на десять штук менше), а за рахунок пояснюючого тексту. Однак і суттєві зміни в її оформленні теж є.
По-перше, тепер на дітей потрібно заповнювати окремий бланк анкети і, відповідно, платити окремий консульський збір. По-друге, замість одного підпису, заявник тепер ставить свій автограф аж у двох місцях.

 

Шенген віза

Шенген віза

 

Пункт 2. За новими правилами, визначено єдиний перелік документів для в’їзду в усі
країни ЄС. Мінімальний пакет документів теж уніфікували, але … в статті 14 Додатка II
Візового кодексу вводиться поняття «невичерпний перелік документів». Це означає, що будь-яке консульство має право доповнити існуючий єдиний перелік документів на свій розсуд.

 

 

Пункт 3. Багаторазовий Шенген тепер видаватимуть частіше. Про це у пункті 8 Преамбули Візового кодексу все цілком ясно написано.
Цитую: «При виконанні певних умов слід видавати візи для багаторазового в’їзду, з метою полегшити адміністративне навантаження на консульства держав-членів ЄС і дозволити безперешкодно переміщатися особам, які здійснюють приватні або регулярні поїздки ».
Це означає, що при видачі віз до країн Шенгенської угоди тепер діє принцип поступовості. Тобто, при першому зверненні заявник може отримати тільки одноразову візу і тільки на термін поїздки.
Після чого для консульств передбачається можливість видачі віз терміном дії до півроку. Причому, надійним туристам, які часто здійснюють поїздки до країн ЄС, навіть у разі запиту на одноразовий в’їзд, даватимуть піврічний Шенген.
Далі, на розсуд консульства після піврічної візи можуть вже видавати візу і на рік, і так далі по наростаючій. При цьому максимальний строк перебування на території Євросоюзу залишився колишнім — 90 днів протягом 180 діб.

Пункт 4. Ще одна приємна новина для «не вилізаючих» з Європи.
У Статті 9 Візового кодексу говориться: «Володарі візи для багатократного в’їзду можуть подавати клопотання на отримання нової візи до закінчення візи, дійсної на строк від шести місяців».
Це нововведення простіше всього зрозуміти так. Скажімо, у Вас відкрита французька віза на півроку, термін дії якої закінчується 10 січня, а Ви зібралися в Угорщину 12 січня. Раніше Вам потрібно було просити консульство Франції анулювати спливаючу візу, щоб подати документи на нову візу в консульство Угорщини. Зараз цього робити не потрібно.
Або, наприклад, що робити, якщо відкрита, наприклад, італійська віза, а після повернення з Італії через два дні Ви плануєте поїздку до Чехії?
До недавнього часу, не можна було подати документи на чеську візу, поки не погашена італійська. Тепер же чеське консульство без проблем прийме у Вас документи. Погодьтеся, що стало набагато простіше.

Пункт 5. За новими правилами, розширено коридор одноразової візи. Тобто, якщо раніше термін дії візи мав строго збігатися з датами планованої поїздки, то тепер Євросоюз «дарує» Вам 15 діб запасу.
Термін дії візи при цьому продовжується, а значить, у випадку крайньої необхідності, буде можливість затриматися. При цьому термін перебування протягом усього цього коридору не змінюється — 90 днів протягом 180 діб.

Пункт 6. У новому Візовому кодексі введені нові вимоги до закордонного паспорту, які стали окремою головним болем при оформленні Шенгенської візи. Тепер у документі має бути не менше двох чистих сторінок.
Це не обов’язково повинен бути вільний розворот, достатньо мати в наявності чистий з двох сторін лист, неважливо який за рахунком. Начебто нічого складного, проте, ця вимога може додати складнощів батькам, чиї діти вписані в їх закордонний паспорт.

 

Шенгенська зона

Шенгенська зона

Пункт 7. Продовжуючи попередню тему, тут слід сказати, що за новими правилами, потрапити в Європу з дітьми, вписаними в закордонний паспорт, стало складніше.
Говорячи іншими словами, якщо в закордонному паспорті туриста вказані неповнолітні діти, то на кожного з них заповнюється окрема анкета і вклеюється окрема віза з однаковим терміном перебування та строком дії візи батька (правда, для дітей до 6 років вона безкоштовна). При цьому, в паспорті батька має бути по дві чистих сторінки на візу для кожної дитини.
Це нововведення абсолютно точно стане справжньою проблемою для багатодітних сімей з трьома і більше дітьми, вписаними в паспорт батьків. Адже вже після однієї поїздки в Євросоюз паспорт матері-героїні стане недійсним, через те, що там просто не залишиться чистих сторінок.

Пункт 8. Нарешті, абсолютно чітко визначено, в якому консульстві необхідно оформляти візу, якщо за один раз Ви вирішили відвідати відразу декількох країн Шенгену. Тепер документи заносяться до консульської установи тієї країни ЄС, де турист буде перебувати найдовше. Якщо ж така країна не може бути визначена (наприклад, через однакову кількість днів перебування), то візу потрібно запитувати в консульській установі тієї країни, кордон якої буде пересічена першої. Коментарі тут, думаю, зайві.

 

Віза та штампи в паспорті

Віза та штампи в паспорті

Пункт 9. За новими правилами, заявники можуть дізнатися причину відмови в отриманні візи в письмовому вигляді. Ця можливість стала одним з революційних змін. Тобто, тепер, отримавши офіційну відмову на бланку представництва країни, куди було подано прохання, заявник може оскаржити рішення консульства, подавши апеляцію в МЗС країни, яка відмовила у візі.
Однак, згідно зі статтею 58 Візового кодексу, ця норма набуде чинності тільки через рік — з 5 квітня 2012 року. Цілком очевидно, що країнам необхідно внести поправки до відповідних законів. Однак … дочекаємося!

Пункт 10. За помилки в документах тепер не ставитимуть відмову. Новим же елементом вважається розгляд того, наскільки правильно заповнена анкета. І тут новий Кодекс вводить поняття «Можливість прийняття».
Тобто вже в момент занесення даних в шенгенський комп’ютер, пакети документів з помилками або відсутніми формулярами прийматися на розгляд не будуть.
Значний прогрес, особливо якщо згадати, що раніше за найменшу помарку в документах заявнику могли просто поставити відмову.
Причому без пояснення причин.

Пункт 11. Візовий збір для українців за новими правилами залишився
колишнім — 35 €.

Пункт 12. А ось відбитки пальців поки в українців брати не будуть, хоча в новому Кодексі і говориться, що в консульство «особа, яка подала клопотання» зобов’язана з’явитися особисто. Вся справа в тому, що українська візова інформаційна система (VIS) в повному обсязі розпочне свою роботу орієнтовно з 2014 року. А до цього терміну, цілком ймовірно, що Україна та Євросоюз все-таки підпишуть Угоду про безвізовий режим, в результаті чого, нашим співвітчизникам здавати відбитки пальців для в’їзду в Європу не доведеться взагалі.

Пункт 13. Увага! Нарешті чітко прописано, що заявник повинен чекати дзвінка на співбесіду не більше двох тижнів. Досягти такого рекордного скорочення термінів вдалося завдяки тому, що дипмісії країн-членів ЄС тепер можуть вести попередній запис заявників для подачі документів.

Пункт 14. Ще одна важлива новина — строки оформлення візи для українців не змінилися. І хоча, згідно Статті 23 Візового кодексу рішення за клопотанням приймається протягом 15 днів, для громадян України, завдяки все ж тій двосторонній угоді, максимальний термін залишається тим самим — 10 календарних днів з моменту прийому документів.
На практиці ж, з особистого досвіду скажу Вам, що документи в країни ЄС оформляються ще швидше, в середньому 4-5 робочих днів.

Пункт 15. Фотографії в закордонний паспорт тепер повинні бути зроблені не пізніше, ніж півроку тому. Зауважте, що ця вимога актуальна і для дітей будь-якого віку. І тут все цілком логічно, однак нагадати про це буде не зайвим.

 

паспорт громадянина України

Закордонний паспорт громадянина України

Пункт 16. За новими правилами стало обов’язковим дотримання консульського округу. Це означає, що візова заявка повинна подаватися строго в існуюче представництво країни Шенгенської угоди за місцем проживання заявника. Втім, ця норма досить гнучка.
Наприклад, заявник, який працює, в Києві, але він має постійну реєстрацію у Вінниці, може оформити візу в Вінниці.
Для цього достатньо надати документи, що підтверджують причину
його перебування не за місцем постійної реєстрації. Наприклад, довідку з роботи. Відносно ж непрацюючих громадян консульства будуть вирішувати це питання в індивідуальному порядку.

Пункт 17. Також, за новими правилами, звужується і коло осіб, які можуть отримати безкоштовну візу. За новими правилами цим правом можуть скористатися — дипломати, діти до 6 років, члени делегацій, студенти по вузівському обміну, міністри, науковці, а також родичі і члени сімей громадян Євросоюзу. А ось по лінії спорту тепер безкоштовну візу можна оформити лише на взаємній основі. Наприклад, спортивній команді, яка виїжджає на матч-відповідь.

На цьому все! Думаю, що тепер Ваші подорожі по країнах Шенгену
стануть простішими та … зрозумілішими.

114 комментариев to “Новий Візовий кодекс ЄС”

  1. Олександр:

    Добрий день!
    Я на рахунок фотографії(15 пункт).
    Щось я не зовсім зрозумів.Це що, доведеться через кожних пів року змінювати фото?
    Дякую за відповідь.

    • Доброго дня Олександр!
      Мається на увазі, що фото яке клеється на анкету повинно бути нещодавно зробленим.

      • Дмитро:

        Доброго Дня.
        Допоможіть розібратись з такою візою.
        Летовська мульті віза категорія (С) терміндіі з 09.02.2015 до 08.02.2016р. Під датою нижче вказано 90 днів,що це означає? Якщо вона річна то це кожні пів року я поній зможу бути в ЄС по 90 днів. Чи лише 90 днів протягом року?
        Друге петання якщо по даній візі в першому півріччі я перебував за кордоном лише 81день то чи пропустять на кордоні знов заіхати в ЄС на 9 днів?
        Дякую за допомогу.

  2. Лилия:

    Добрый день!Обьясните,пожалуйста,эту цитату:Посольство Німеччини вказує на те, що лише тільки наявність візи автоматично не надає права на в’їзд до країни та що власник візи повинен при перетині кордону підтвердити, що він відповідає умовам щодо в’їзду в країну, передбаченим Ст. 5 Шенгенського Кодексу про кордони.
    Спасибо!

  3. Оксана:

    Добрий день!
    Напишіть,будь ласка, якщо в мене відкрита шенген віза на 6 ісяців, Mult, з терміном роботи 45 днів, скільки часу я можу перебувати в країнах Шенген зони?
    Наперед дякую!

  4. Iryna:

    Добрий день!
    На рахунок Пункту 4. В мене польська річна віза з 09.12.11 до 08.12.12, а
    коридор 100 днів. Коридор закінчився, чи можу я подавати документи на нову візу, якщо ця незакінчилася.
    Дякую!

    • Добрий день Iryna!
      100 днів — це термін перебування. Коридор закінчується 08.12.12.
      Подавати документи на візу слід з 09.12.12.

  5. мирослава:

    добрий день.синові відмовили у студентській візі и Чехію.лист з причиною ще не прийшов що робити…… дякую

  6. галя:

    Підкажіть будь–ласка. І мене річна шенген віза, видана польським консульством у львові, яку я подавала разом з неповнолітньою дитиною, але дитині відкрили візу тільки на півроку,яка вже скоро закінчується. Чи можу я подати на подовження візи для дитини з дійсною своєю візою, адже електронну анкету може заповняти тільки повнолітній. Дитина має візу і моєму паспорті. Дякую за відповідь.

  7. Дмитро:

    Доброго дня підскажіть будь-ласка в мене через місяць закінчується річна віза до Польші, чи можу я достроково зробити нову візу до Польші на рік. (Пізніше не можу виїхати з польші).Дякую

  8. оксана:

    що тепер на дітей теж віза 35 євро?

  9. Володимир:

    Добрий день . Я відкрив ПЕРШУ шенген візу . Скажіть вона є одноразовою чи я можу по ній і другий раз перетнути кордон.? дякую

  10. Ярослав:

    Добрий день!
    Напишіть будь-ласка,якщо у мене закінчується термін візи D (05)робочої 19.01.13. так як перший виїзд закордон зробив 05.03.12. і маю не використаних 2о днів в яких числах я можу сподіватися на отримання нової візи з числа закінчення терміну чи з числа першого перетину кордону?

  11. Роман:

    Доброго дня!

    Я проживаю у Франції, а дружина в Україні. Дружина має дві відкриті візи:
    1. Це тимчасова французька, поки отримає довготермінову;
    2. Польська робоча.

    Коли дружина їхала до мене у Францію літаком через Варшаву, то польські митники вліпили їх штамп на польскій, а не на французькій візі. Незважаючи на те, що дружина їхала у Францію. Це спричинило проблему, бо польська віза закінчується через згадай штамп на вїзді. Коли дружина їхала назад, то вже не отримала штампу на польській візі, а на сторінці з французькою.

    Питання: Чи справді не правильно поставлений штамп на польської візи скорочує її дію? Яким способом, до якої інстанції звертатися, для того щоб скасувати вище згаданий штамп?

    Щиро дякую,
    Роман

  12. Валентин:

    Добрий вечір!
    В мене пів річна польська робоча віза, закінчується 15.08.2013, я збираюся за кордон 20.07.2013 хотілося б по планах повернутися в вересні, жовтні місяці, так як візи моїх родичів закінчуються аж в кінці листопада і получається мені потрібно буде повертатися в Україну раніше всіх. Чи можна якось перед поїздкою зробити іншу візу, щоб уникнути цих непередбачуваних ситуацій???або на перед продовжити її??чи можливо Ви щось порадите, підкажете. Дякую

  13. Світлана:

    я хочу подавати документи на шенген візу гостьову «с» але паспорт закінчуеться 04.03.14. чи можна подавати???

    • Доброго дня Світлана!
      Зичайно можна. Тільки слід урахувати що віза буде відкрита до 04.12.2013 року

  14. Юлія:

    Доброго дня!
    У мене польська бізнес віза, терміном дії 04-12-12 — 03-12-14 з строком перебування в 90 днів. Чи це означає, що я можу перебувати в ЄС по 90 днів кожних півроку (незалежно від кількості вїздів)?

  15. Юлія:

    додаю до попереднього коментаря

    Я в’їхала в ЄС 06-12-12, повернулась в Україну 14-01-13 і знов виїхала в ЄС 08-02-13, тобто за 3 місяці використала 90 днів. Це означає, що наступний раз в’їзджати в ЄС я можу лише з 04-06-13 (що означає початок наступного півріччя)?

    І ще питання: яку відповідальність несе особа за прострочення кількості днів при виїздї з ЄС, наприклад, за перших півроку використано більше, ніж 90 днів.
    Дуже дякую за допомогу!

    • Доброго дня Юлія!
      Згідно Шенген договору та Візового кодексу ЄС власник шенген візи має право перебувати не більше 90 днів у півріччі. Півріччя рахується від першого в’їзду (у Вашому випадку 06-12-12), через 6 місяців настає наступне півріччя, тобто з 06-05-12.
      Відповідальність за прострочення візи — депортація.

  16. Юлія:

    Дуже дякую!
    На скільки часу може бути депортація?

  17. Марія:

    Доброго дня!
    Планую на днях їхати в Польщу. В мене угорська робоча мульт віза. Чи не виникне проблем з перетином? Дякую за відповідь!

  18. Марія:

    І ще скажіть таке, будь ласка, якщо знаєте, чи після перетину пол. кордону з угор. візою не буде проблем знову відкрити саме угор. візу? В 2012 через таке мені відмовили в відкритті, боюсь щоб знову не було такої ситуації. Можливо, щось з того часу змінилось ;) Вже так набридло в ЄС заїжджати через Угорщину

  19. Северин:

    Добрий день,

    Скажіть будь ласка, якщо в мене є пробита польська робоча шенгенська віза, і я хочу поїхати за кордон як турист, можуть виникнути якісь проблеми якщо я буду летіти літаком з україни в італію, відповідно перетинати кордон там?

    Наперед дякую.

  20. Костянтин:

    Чи правильно я розумію — маючи візу на три роки, можу перебувати у Шенгенській зоні 540 днів, але не більше 90 днів за шість місяців? Дякую за відповідь.

  21. Маргарита:

    Скажіть, будь-ласка, минулого року відкрила візу, але нею не скористалася, змінилися обставини, поїздка не вдалася, термін дії візи вийшов. Чи не буде проблем з відкриттям нової цього року, якщо попередня не використана? Дякую!

    • Вікторія:

      те що не скористались попередньою візою- нічого поганого. це ніяк не вплине на відкриття наступної візи

  22. Лідія:

    Я маю сталу карту побиту.Живу з чоловіком поляком у Польщі.В 2012 році відкривали моїй доньці і внуку безкоштовну шенген візу по запрошенню.А цього року сказали платити.То я не розумію, чому? Читаю Пункт 17. Також, за новими правилами, звужується і коло осіб, які можуть отримати безкоштовну візу. За новими правилами цим правом можуть скористатися – дипломати, діти до 6 років, члени делегацій, студенти по вузівському обміну, міністри, науковці, а також родичі і члени сімей громадян Євросоюзу. А ось по лінії спорту тепер безкоштовну візу можна оформити лише на взаємній основі. Наприклад, спортивній команді, яка виїжджає на матч-відповідь. Прошу дати вірну відповідь,чи мала я заплатити за шенген візу і хто мені тепер поверне гроші за помилку польского консуляту?

  23. Ярослав:

    доброго дня! у мене питання. Чи можна продовжити гостьову вiзу невиiжджаючи iз за границi , бо десь про таке чув , пiдскжiть будь-ласка як це зробити?

  24. Ольга:

    Доброго дня!
    Хто може підказати: віза закінчується 15-го вересня, у сина навчання — з 18-го. Чи можу я зараз подати на нову візу з 16-го і виїжджати назад вже по ній?

  25. Оля:

    Мені видали шенген візу з терміном перебування за кордоном 45 днів протягом 6 місяців. Чи можу я відкрити нову робочу візу після використання тих 45 днів, але в тому періоді, доки діє шенген?????

Залиште коментар

return_links(); ?>
3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19