Поляки святкують різдвяний Святвечір

Згідно з польською традицією, вся родина збирається за столом з дванадцятьма пісними стравами та облатками.

Поляки святкують різдвяний Святвечір

Поляки святкують різдвяний Святвечір

24 грудня польські католики відзначають Переддень Різдва, Святвечір, по-польськи — Вігилія. Багато поляків в цей день не працюють, магазини і супермаркети відкриті лише півдня, близько 17.00 у більшості міст суттєво скорочуються транспортні маршрути, а невеликих місцевостях і зовсім припиняються.

Святвечір традиційно відзначають в колі сім’ї. Багато хто починає святковий різдвяний вечір з появою на небі першої зірки. Як правило, глава сім’ї читає фрагмент з Біблії про різдво Ісуса Христа у Віфлеємі. Потім у багатьох будинках читають коротку молитву і починають ділитися один з одним облаткою (різдвяним хлібом), бажаючи один одному всього найкращого і доброго.

Потім всі сідають за стіл. Обов’язково одне місце залишаємо порожнім — для випадкового подорожнього. Це символ того, що будинок в цей вечір відкритий для всіх і готовий прийняти будь-якого мандрівника.

Різдвяний стіл

На Святвечір стіл зазвичай накритий білою скатертиною. Багато поляків охоче дотримуються традиції і ставлять на стіл 12 страв на честь дванадцяти апостолів.

Страви тільки пісні: борщ з вушками, вареники з капустою і грибами, різні рибні страви — риба в маринаді, риба тушкована і смажена, здоба з маком і горіхами, запашні пряники, у східних регіонах і на півдні Польщі обов’язково повинна бути кутя — страва з пшеничної каші з горіхами, родзинками і медом.

Окремих регіонах готуються локальні традиційні страви. Поляки на стіл у Святвечір не ставлять спиртне.

Облатки

Облатки — різдвяний хліб — кладуться в центрі святкового столу на прикрашеній серветкою таці або на сіні. Облатки і сіно перед Різдвом можна купити в магазинах.

Польське слово «opłatek»,  «облатка» походять від латинського oblatio — приношення, пропозиція, дар. Зовні різдвяний хліб являє собою тонкий листок прямокутної форми випеченого прісного тіста, на зразок вафлі. Розмір облатки, як правило, відповідає різним формам поштових конвертів.

Облатки прикрашають тисненими зображеннями на різдвяні теми або християнськими символами. Поляки часто кладуть шматочок облатки в конверт і висилають поштою разом з різдвяними привітаннями.

Традиція благословляти у Святвечір Різдва Христового облатку (різдвяний хліб) і ділитися нею існує серед низки католицьких народів східної Європи: словаків, поляків, литовців, українських католиків; завдяки польському впливу цей звичай популярний і серед частини католиків Росії.

Раніше облатки випікали в монастирях, а весь процес продукції супроводжувався молитвами черниць або монахів. В даний час виготовляти їх може звичайна пекарня або спеціальний цех, який називається «оплаткарня».

One Response to “Поляки святкують різдвяний Святвечір”

  1. […] Поляки святкують різдвяний Святвечір […]

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19