Мала Польща. Край кулінарної гостинності

Мала Польща. Край кулінарної гостинностіМала Польща — регіон на півдні країни, який вже в X столітті входив в державу П’ястів. Місцева кухня називалася галицькою — від назви провінції колишньої австро-угорської імперії. Це місце розкішних бенкетів, єдиного у своєму роді овечого сиру і страви, яка могла послужити натхненням для творців мережі МакДональдс.

Багато страв Кракова та його околиць прийшли сюди з колишньої львівської кухні. Галицька кухня створювалася також під впливом австрійських звичаїв: тут вкоренилися т.зв. яйця по-віденськи, шніцель або віденський пиріг з сиром. Загальним визнанням користувалися розкішні бенкети і багаті столи краківського міщанства. У книзі 1860 «Dawne obyczaje i zwyczaje szlachty i ludu» написано, що краків’янин відрізняється гостинністю.

Мала Польща. Край кулінарної гостинностіКулінарна своєрідність регіону найбільш помітна на різдвяному столі. В околицях Кракова традиційною стравою був варений горох, сушені сливи та груші, локшина з маком і медом, а також жур з грибами, сервіровані саме в такому порядку. А повсякденне блюдо тодішнього села становив салат з чорною ріпою і квасолею, вівсяний жур зі змішаними пластівцями, на заквасці і картопляному відварі, або капуста з горохом і цілою картоплею. Згідно історичним рецептом: «У велику каструлю кладемо дві жмені солоної капусти з бочки, заливаємо водою і варимо. Відціджуємо, як тільки з’являться дві бульбашки. Потім знову заливаємо окропом і продовжуємо варити, перемішуючи дерев’яною ложкою, яка надає капусті особливий смак ».

Ліптауер, у свою чергу, є пікантною пастою з сиру, протертого з бринзою через густе сито. Приправляють її обшпареним кмином і подрібненим перцем. До війни ліптауер з’являвся на краківських столах у травні, оскільки тоді починали виготовляти бринзу — м’який сичужний сир з молока Польської гірської породи овець. Перші відомості про бринзу в 1527 році говорять, що раніше вона використовувалася в якості платіжного засобу. Виготовлення проходило на території Підгаля з травня по вересень, коли на гірських лугах випасають і доять овець. На кінцеву якість сиру великий вплив має зростаюча на пасовищах Підгаля рослинність, багату ендемічними видами. Бринза підгалянська стала першим польським продуктом, якому Європейська комісія офіційно видала Захищене найменування за походженням і Захищене географічне зазначення.

Споконвічною стравою Кракова є мачанка по-краковськи, тобто підсмажена і запечена свиняча вирізка у власному соку та з тушкованою цибулею, яка подається в булочці. На думку Лєшека Мазана, знавця Кракова та його історії, це «перший у світі фаст-фуд». Вже в XIX столітті вона користувалася величезною популярністю, особливо в ресторані Коша та Вибірала на перехресті вулиць Гродська та Посельська. Кажуть, що рецепт краківської мачанки використовували брати Річард та Моріс МакДональд, заснувавші в 1948 році в Каліфорнії ресторан, який поклав початок фастфудовскому концерну.

Мала Польща. Край кулінарної гостинностіМіжнародну кар’єру зробив також інший краківський делікатес — Байгель, або бублик (obwarzanek). Це вишукана випічка з пшеничного борошна у вигляді кільця з відмітним сплетінням у формі спіралі. Традиція випічки бубликів в Кракові вельми стара, а перші відомості які збереглися виявлені у XIV століття, при дворі Владислава Ягелло та Ядвіги, на яких 2 березня 1394 записано: «Для її величності королеви pro circulis бублики 1 грош». У перший час бублики випікалися пекарями, призначеним цехом, тільки у Великий піст, і продавалися в спеціальних кіосках на ринку. З XIX століття до половини XX століття їх продавали на вулиці прямо в вербових кошиках. Сьогодні мало не всі краківські бублики можна купити у вуличних пересувних кіосках у вигляді візка. За деякими оцінками, на краківському ринку в робочі дні продається в середньому майже 150 тисяч бубликів.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19