Репатріація осіб польського походження

репатріаціяРепатріація або повернення на батьківщину осіб польського походження є одним із способів набуття польського громадянства. Це право дано виключно тим, хто не має польського громадянства і хоче переселитися на постійне місце проживання на територію Республіки Польща. Це особливий, привілейований спосіб отримання польського громадянства.

Правила репатріації для осіб, які не можуть підтвердити своє польське походження позначені в законі від 9 листопада 2000р. «Про репатріацію» (Д. Р. Від 2004 р., № 53, поз. 532 з остан. змін).

Репатріантом вважається особа польського походження, що прибула до Польщі на підставі репатріаційної візи з наміром переселитися на постійне місце проживання. Підтвердженням цього є штамп польських прикордонників у паспорті особи, що прибуває до Польщі, а дата на штампі є датою отримання ним польського громадянства. Закон про репатріацію передбачає також отримання польського громадянства неповнолітніх дітей, які перебувають під батьківською опікою репатріанта.

Одночасно з отриманням польського громадянства репатріант отримує також громадянство Євросоюзу. Подружжя або найближчі члени родини репатріанта, що не є репатріантами, не отримують громадянство Євросоюзу.

Правила отримання польського громадянства через репатріацію, права репатріанта, а також правила та порядок отримання допомоги репатріантам та членам їх сімей позначені в законі від 9 листопада 2000р. «Про репатріацію».

Першим і найважливішим етапом у репатріаційній процедурі є підтвердження польського походження. Рішення з цього питання приймає консул відповідного консульства.

Особою польського походження визнається той, хто заявляє про польське походження і виконує одночасно дві умови:
— Хоча б один з його батьків або бабуся / дідусь або двоє прабабуся / прадід були польської національності;
— Підтвердить свій зв’язок з польськими коренями, знання польської мови, культивування польських звичаїв і традицій.

Особою польського походження вважається також той, хто заявляє про польське походження, в минулому мав польське громадянство або хоча б один з батьків або дідусь / бабуся або прадідусь і прабабуся мали польське громадянство.

Доказами польського походження можуть бути документи, видані польськими державною або церковною владою, а також владою колишнього СРСР, що стосуються заявника або його батьків, дідусів і бабусь або прадідусів і прабабусь, а саме:

— Польські документи, що засвідчують особу
— Акти цивільного стану або витяги з них або свідоцтва про хрещення, що підтверджують зв’язок з польськими коренями,
— Документи, що підтверджують проходження військової служби у Війську Польському,
містять запис про польську національність
— Документи, що підтверджують факт депортації або ув’язнення, містять запис про польську національність
— Документи, що підтверджують факт переслідування особи через його польське походження
— Документи про реабілітацію депортованого або переслідуваного особи, які утримують запис про польську національність
— Документи, що засвідчують особу або інші відомчі документи, що містять запис про польську національність

Репатріаційна віза (в’їзна віза з метою репатріації) може бути видана особі польського походження, яка до дня вступу Закону в повноваження (1 січня 2001 року) постійно проживали на сучасній території нижчеперелічених держав:
— Республіка Вірменія,
— Республіка Азербайджан,
— Республіка Грузія,
— Республіка Казахстан,
— Республіка Киргизстан,
— Республіка Таджикистан,
— Республіка Туркменістан,
— Республіка Узбекистан
азіатська частина Російської Федерації.

Репатріаційна віза не може бути видана особі, яка:
— Втратила польське громадянство, отримане шляхом репатріації на підставі закону від 9 листопада 2000р. «Про репатріацію»,
або
— Репатріювали з території Польщі на підставі репатріаційних угод укладених в 1944-1957 рр.. між Республікою Польща або Польською Народною Республікою з Білоруською РСР, Українською РСР, Литовською РСР, та СРСР в одну з держав є сторонами цієї угоди,
або
— Під час перебування за кордоном діяла на шкоду основним інтересам Польщі, або
брала участь або бере участь у діях, що порушують права людини.

Консул видає репатріаційну візу особі, підтверджуючу наявність умов для поселення, тобто підтвердження наявності місця проживання або забезпечення таким, засобів до існування в Польщі на період не менше 12 місяців. Також доказами наявності умов для поселення можуть бути:
— Резолюція муніципальної ради (гміни), що містить зобов’язання надання репатріантам місця проживання і засобів до існування,
— Заява у формі нотаріального акту, складена фізичною, юридичною особою або структурним підрозділом, що не мають юридичного статусу,
— Резолюція окружної ради (Повіту), що містить зобов’язання надання місця в соціальному притулку.

Резолюція або заява повинні містити точні дані місця та умов проживання, юридичний статус надається житлового приміщення, вказівку засобів до існування. Відповідна заява може стосуватися виключно предків, нащадків чи братів і сестер даної особи.

Підтвердження наявності засобів до існування не стосується осіб що одержують допомогу або пенсії, згідно з польським законодавством.

Підтвердженням наявності умов для поселення в Польщі є:
— Акт власності на житло в Польщі, або договір купівлі / продажу нерухомості

або
— Наявність коштів на купівлю житла по прибуттю в РП, або договір оренди житлового приміщення.

Підтвердженням наявності коштів для існування в Польщі можуть бути:
— Оплата праці а Польщі,
— Пенсія або допомога з фонду соціального захисту,
— Інші фінансові кошти (подарунки, грошові кошти, отримані від продажу житла за кордоном, стипендія), що дозволяють репатріанту забезпечити себе і сім’ю,
— Зобов’язання фізичної особи або запрошуючої репатріанта фірми по забезпеченню засобами до утримання, покриття вартості лікування, медичного страхування і т.п. до моменту придбання ним самостійності.

Особа, яка не має гарантованого місця проживання і засобів утримання в Польщі, та виконує інші умови отримання репатріаційної візи, може також представити в консульстві заяву про видачу візи. У такому випадку Консул зможе прийняти рішення про завірення у видачі візи з метою подальшої репатріації (так звана промесса).

Дружині репатріанта, що не має польського походження, видається дозвіл на постійне проживання на території РП. Разом з тим во наотримує багато прав, якими може користуватися нарівні з громадянами Польщі, наприклад право на роботу без отримання додаткових дозволів та погоджень (за винятком деяких професій), використання соціального забезпечення та соціальної допомоги, доступ до безкоштовної медичної допомоги, соціального страхування, навчання , організації господарської діяльності.

Після отримання документа, що дозволяє проживання на території РП чоловік репатріанта повинен подати заяву на отримання польського громадянства. Заява подається в Воєводське управління за місцем проживання і адресується на ім’я Президента РП.

З 1 січня 2001 р. існує можливість визнання репатріантом особу, яка виконує наступні умови:
— Має польське походження,
— До 1 січня 2001 р. проживала на території вищезазначених держав (як у випадку репатріантів),
— Не ставляться до нього вищезгадані обставини, які не дозволяють видати репатріаційних візу,
— Перебувала на території Польщі на підставі дозволу на тимчасове перебування, отриманого під час навчання у ВНЗ, на підставі правил вступу і отримання вищої освіти осіб, які не є польськими громадянами.

Особа, яка претендує на отримання статусу репатріанта, повинна не пізніше 12 місяців після закінчення ВУЗу подати відповідну заяву до Воєводського управління за місцем бажаного перебування в Польщі. У день затвердження рішення про репатріацію ця особа отримує польське громадянство.

Репатріант разом з найближчими членами родини, з якими він прибув і веде спільне господарство, отримує одноразову безповоротну фінансову допомогу з коштів бюджету держави, у вигляді:
— Транспортного посібники (повернення вартості проїзду від місця проживання за кордоном до місця перебування у Польщі),
— Допомоги на освоєння та поточні витрати,
— Шкільного посібника, призначеного на покриття витрат, пов’язаних з початком навчання неповнолітніх дітей репатріанта.

Вищеперелічені допомоги не підлягають оподаткуванню. Крім того, існує можливість отримання допомоги на ремонт. Іншою формою допомоги може бути оплата курсів польської мови або адаптації в польському суспільстві.

Після прибуття на місце перебування репатріант повинен врегулювати питання проживання і реєстрації в Польщі:
— Зареєструвати в місцевому відділі запису актів цивільного стану свої свідоцтва цивільного стану разом з перекладами на польську мову, складеними сертифікованим (присяжним) перекладачем,
— Звернутися до відділу по цивільних справах Воєводського управління за місцем проживання за підтвердженням польського громадянства,
— Подати в мерію або муніципальне управління заяву про видачу посвідчення особи, зареєструватися на постійне місце проживання і подати заяву про присвоєння номера універсальної електронної системи реєстрації населення.

Додаткову інформацію на тему репатріації можна отримати на сторінці Міністерства внутрішніх справ Польщі: msz.gov.pl.

27 комментариев to “Репатріація осіб польського походження”

 1. Оксана:

  Скажіть будь ласка чи може бути доказом на карту поляка те, що в свідотстві про народження мого тата вказано, що його тато(мій дід) по національності поляк?

 2. Інна:

  Добрий день!

  Підкажіть, будь-ласка, чи є мій батько особою польського походження, якщо в паспорті вказано місце народження Польща. Був депортований в Україну в 1946 році?

  Інна.

 3. Лілія:

  Якщо мій дід служив у польському війську, але збереглася тільки фотографія чи можу я отримати КП?

 4. Эльвира:

  Здравствуйте! Напишите пожалуйста могут ли мои дети получить карту поляка, если их прадед еврей по национальности был уроженцем Кракова. Документов у нас никаких нет.Он бежал в годы войны из Краковского гетто в Советский Союз. В 40 годах его забрали и больше никто о нем ничего не знает. У нас есть только свидетельство о рождении бабушки урожденной Манчик Людмила Абрамовна, ее отец уроженец и житель Кракова Манчик Абрам.

 5. Олексій:

  Доброго дня! Скажіть будь-ласка, яким чином можна здійснити пошук документів щодо польського громадянства прабабусі, якщо достовірно відомо що вона була за походженням полячкою, але наразі ніякі документи що до цього у нас не збереглися (можливо архіви тощо)? Дякую.

 6. Роксолана:

  Доброго вечора!
  Чи має значення те ,і чи підлягає Закону Польщі «Про репатріацію» ,якщо мій дід роджений у Перемешлі(і пише район Польща).Документ виданий Українським РСР свідоцтво про народження.Батьки дідуся проживали там само,потім були переселені хоча спілкувались на польські і українські мові і вчили своїх дітей.

 7. тамара:

  Доброго вечора!
  Чи має значення те ,і чи підлягає Закону Польщі «Про репатріацію»Що моі прабабця і прадідусь жили 1880-1920 р.на теріторіі Подільскій губ(зараз Хмельницька обл)с.Цимбалієвка Литинскій уезд Спілкувались на польські і українські мові і вчили своїх дітей.Маю витяг з»Метрической книги»1914 о шлюбі

 8. Оксана:

  Доброго дня!Підскажіть будь ласка чи маю я право на отримання карти поляка або репатріаційну візу, якщо моя бабуся у 1945 році була переселена із Польщі на Україну. Хоча у неї в паспорті зазначено місце народження Польща.

 9. Таня:

  Доброго дня!Підкажіть будь ласка чи маю я право на отримання карти поляка або репатріаційну візу, якщо моя бабуся у 1945 році була переселена із Польщі на Україну. В свідоцтві про народження(оригінал)виданий в Польщі зазначено місце народження Польща.

 10. Дмитро:

  Доброго дня!Підкажіть будь ласка,щоб отримати репатріаційну візу, потрібно подати документи як на шенген(із запрошенням)?Моя бабуся у 1945 році була переселена із Польщі на Україну.; свідоцтві про народження(оригінал)виданий в Польщі зазначено місце народження Польща.Є витяг із реєстру архіву і метрика шкільна.

 11. Ирина:

  скажите, правнуки переселенцев с Польши в Украину согласно закона от 09.09.1944 между УССР и Польшей могут получить карту поляка или наоборот-для них карта поляка под запретом?

 12. Марина:

  Де знайти анкету для заповнення на репатріацію в Польщу?

 13. Дана:

  Куди звертатися для вироблення візи репатріанта до консула чи візовий центр . ?що крім підтверджуючих документів потрібно?

 14. Олександра:

  Віза видана на 5 років 90 днів, якщо ці дні вийдуть через пів року. то віза закривається чи нею можна користуватись далі?

 15. Мар'яна:

  Я сьогодні отримала відмову у видачі візи репатріації. Скажіть, будь ласка, що саме означає -пункт № 8 — ВИЯВИЛОСЬ,ЩО ІНФОРМАЦІЯ, ЯКА НАДАВАЛАСЬ ЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ МЕТИ Й УМОВ ЗАПЛАНОВАНОЇ ПОДОРОЖІ, НЕДОСТОВІРНА- що в цьому випатку вони мають на увазі? Бронь готелю чи документи?

  • Галя:

   У мене теж така ситуація. Підкажіть де шукати пояснення?Боюсь щоб при повторній подачі документів знову небуло відмови.

 16. Анатолій:

  Добрий день,маю шенгенську візу 23 але карти поляка нема -бо баба була українкою-чи маю я право працювати у Польщі ?Дякую

 17. Марта:

  Доброго дня ! Скажіть будь_ласка якщо в мене є свідоцтва про народження бабусі і дідуся у Перемишлі 1929р оригінали . Але там не вказано їхньої національності. І в період операції Вісли вони були переселені в Тернопільську обл.
  Чи є в мені якісь шанси щодо карти поляка.

 18. Люда:

  Доброго дня ! Скажіть будь_ласка чи можливо відкрити візу по репатіації для правнуків.на даний час.

 19. Марія:

  Доброго вечора. Якщо баба переселена 51 рік чи можливо тоді отримати візу?

 20. Маріанна:

  Доброго дня!скажіть будь ласка де шукати документи мого діда за його службу в польші і репресованість до сибіру?

 21. Паша:

  Доброго дня, чі можна зробити карту поляка або карту побуту, після того як мені відкрили Шенген візу репатріаційні на 5 років?

 22. Оксана:

  Добрий день. моя прабабуся полячка, але в церковній книзі моя бабуся записана під іншим ім’ям, яким чином підтвердити, що це одна й та сама людина, якщо в документах вона Валентина, а в книзі Галина?

 23. Анна:

  Мы с радостью на дадим вам помощь в поиске польских корней и в их документальном подтверждении.
  Как получить помощь в поиске польского корни
  1.Уважно ознакомьтесь со списком услуг, включаемых в понятие «поиск документов в архивах», и их стоимости (ниже).
  2.Заповнить анкету, ответив на все вопросы.
  3.Вишлить нам анкету и копии имеющихся документов, на основании которых должен будет проводиться поиск документов в архивах, для начального ознакомления с ними.

 24. Для початку пошуків потрібна інформація:

  1. Для кого потрібна карта поляка. (Прізвище Ім’я по Батькові) (вкажіть латиницею, якщо знаєте).

  2. Поштова адреса людини, якій потрібна Карта Поляка (вкажіть латиницею).
  Вкажіть номер телефону та емейл за яким можна з Вами зв’язатись.
  (Якщо можливо, вкажіть скайп, viber, facebook, вконтакте).

  3. Хто з предків має польське походження (ким він являється для того, хто хоче отримати Карту Поляка). Мати — батько, бабуся — дідусь, прабабуся — прадідусь.
  Прізвище Ім’я по Батькові предка (якщо знаєте вкажіть латиницею).

  4. Місце народження предка (населений пункт), (якщо знаєте вкажіть латиницею).

  5. Рік народження предка (хоча б приблизно). Якщо Вам відомо вказати костел, церква віросповідання римо-католик греко-католик?

  6. Коли і де він одружився? Якщо Вам відомо вказати районе управління РАЦС, ЗАГС або сільська рада?

  7. Коли і де народжувалися рідні брати і сестри предка? (Детально : ПІБ, місце і дату народження кожного предка окремо), якщо відомо.

  8. Чи служив у війську, якщо так, то в якому назва? (Якщо відомо номер частини вказати, посада, звання).

  9. Коли і де народжувалися його діти? (Детально : ПІБ, місце і дату народження кожного нащадка окремо).

  10. Місце та дата смерті предка? (Розпитати родичі старожилів чи дізнатися з могильної плити на цвинтарі.

  11. Чи звертались Ви самостійно в архіви, якщо так, то в які? Вислати їхні відповіді.

  12. Чи були репресовані предки в нацистські концентраційні табори, німецькі примусові роботи або засуджені вислані у табори СССР, вбиті НКВД, безвісти зниклі? (Вказати, якщо відомо назву таборів, країна, місто).

  Вислати фотокопії чи скан документів, які уже у Вас є свідоцтва, довідки, виписки, листи про спогади предків фотокартки.

 25. Документальне підтвердження польських коренів. Копії наявних у вас документів необхідні нам, що б дізнатися дату і місце народження родича-поляка, а також довести правомірність запиту на пошук документів польській стороні. При відсутності документів, що підтверджують дату і місце народження, допоможе будь-яка інформація, в тому числі і приблизний інтервал у часі, включаючи не тільки роки, а й місяці. Дати змін цивільного стану родича, по якому ведеться пошук, такі як: народження дітей, одруження або розлучення, перебування під слідством, навчання в польському вузі, тощо. – також дуже важливі для нас.
  Не менше користі надає і розуміння де саме шукати, тобто вказівка можливих або точних місць народження, проживання та смерті. Так як, визначивши місце і час, вдасться значно локалізувати пошук, а відповідно зменшити час і витрати на підтвердження польських коренів, та й в цілому перетворити обнадійливу спробу в планомірну дію, що обов’язково закінчиться позитивним результатом. Адже документи, як голка в стозі сіна, не знаючи де вона можуть лежати, шукати доведеться дуже довго.
  Терміни пошуку документів займають до 3 місяців. Результатом надання послуги (підтвердженням виконаної роботи) є отримана відповідь від польських державних органів – як позитивна, так і негативна.
  Важливо розуміти, що підтвердження польського походження не завжди легке, але все ж здійсненне завдання, а тому не втрачайте можливість знайти і довести наявність польського коріння, якщо є підстави так вважати.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19