Закон про допомогу громадянам України в Польщі

В суботу, 26 березня 2022р. президент РП підписав зміни до закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави». Його положення набрали чинності 26.03.2022р., вони діють заднім числом, тобто від 24 лютого 2022 р.

Закон про допомогу громадянам України в Польщі

Закон про допомогу громадянам України в Польщі

Іноземці, яких не стосується цей закон, і які належать до категорії переселенців, вказаних у рішенні Виконавчої Ради ЄС, що стверджує наявність масового напливу переселенців з України, можуть скористатися тимчасовим захистом відповідно до Закону «Про надання іноземцям захисту на території РП».

Закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави» визначає зокрема докладні засади легалізації перебування громадян України (а також їх чоловіків/дружин, які не мають українського громадянства), які прибули до Польщі у зв’язку із воєнними діями на території тієї держави. Йдеться також про особи, які мають Карту Поляка, і які разом із найближчими родичами прибули на територію Польщі з приводу цих дій.

Положення цього закону не стосуються громадян України, які отримали раніше:

 • дозвіл на постійне проживання
 • дозвіл на проживання у якості довготермінового резидента Європейського Союзу
 • дозвіл на тимчасове проживання
 • статус біженця
 • додатковий захист
 • згоду на толерантне перебування,

а також тих, хто:

 • подав у Польщі клопотання про надання міжнародного захисту (або тих, від імені кого було подано такі клопотання)
 • повідомив про намір подання клопотання про надання міжнародного захисту.

Легальне перебування на території Польщі

Громадяни України, які внаслідок російської агресії покинули свою батьківщину, матимуть можливість легального перебування на території Польщі впродовж 18 місяців, починаючи від 24 лютого 2022 р. Це стосується осіб, які прибули до Польщі з України і повідомили про намір залишитися на території Польщі.

Рада Міністрів встановить, шляхом розпорядження, дату, що становитиме останній день періоду, у який легальний в’їзд громадянина України на територію Польщі з України тягне за собою наслідки у вигляді легального перебування на території Польщі.

Передбачено також шлях подальшої легалізації перебування громадян України, які втекли від війни. Особам, чиє перебування на території Польщі є легальним або визнавалося легальним, видаватиметься дозвіл на тимчасове проживання. Він видаватиметься одноразово, на період 3 роки, починаючи від дати прийняття відповідного рішення.

Клопотання про видачу дозволу на тимчасове проживання громадянин України подає не раніше, аніж через 9 місяців від дати в’їзду. Подача документів повинна відбутися не пізніше, аніж через 18 місяців, починаючи від 24 лютого 2022 р. Клопотання, що буде подане раніше, аніж через 9 місяців від дати в’їзду, воєвода залишить без розгляду.

В Законі викладено положення про надання персонального номера PESEL громадянам України, які прибули до Польщі у зв’язку із війною. Отримання цього номера надає можливість користування рядом послуг, що надаються Польщею. З цією метою передбачено спеціальну процедуру отримання номера PESEL, за клопотанням громадянина України.

Необхідно повідомити лише основні персональні дані. Це буде неформальна процедура, завдяки якій отримання персонального номера PESEL буде можливе без необхідності наявності юридичної підстави для того, щоб надати цей номер. Щоб полегшити доступ до послуг, що надаються державою у режимі онлайн, передбачено, що із отриманням персонального номера PESEL громадяни України матимуть можливість отримати довірений профіль.

Клопотання про надання персонального номера PESEL можна подавати від 16.02.2022р. у будь-якому управлінні гміни.

Громадяни України, які виїхали до Польщі до 24 лютого 2022р.

Якщо останній день періоду перебування громадянина України на території Польщі (йдеться про осіб, які мають польську внутрішню візу) припадає на час, що почався 24 лютого 2022 р., період перебування на підставі тієї візи, а також термін її чинності підлягає продовженню, відповідно до законодавства, до 31 грудня 2022р. У цьому випадку у закордонному паспорті громадянина України не вміщується нова наклейка із візою. У період продовження терміну перебування та терміну чинності польської візи особа, яка її одержала до 24 лютого 2022 р., не має права перетинати кордон РП.

Якщо останній день терміну чинності дозволу на тимчасове проживання, що виданий громадянинові України, припадає на час, що почався 24 лютого 2022 р., термін його чинності підлягає продовженню, відповідно до законодавства, до 31 грудня 2022 р. Продовження терміну чинності дозволу на тимчасове проживання не дає права на отримання нового дозволу на тимчасове проживання.

Якщо термін, у який громадянин України повинен залишити територію Польщі припадає на період від 24 лютого 2022 р., цей період продовжується на 18 місяців.

Якщо термін добровільного повернення  вказаний у рішенні, що стосується громадянина України, припадає на період від 24 лютого 2022 р., цей період продовжується на 18 місяців.

Якщо останній день терміну чинності:

 • дозволів на тимчасове проживання (поль. kart pobytu),
 • документів, виданих у Польщі, що засвідчують особу іноземця-громадянина України,
 • документів під назвою «згода на толерантне перебування»,

виданих громадянам України, припадає на період від 24 лютого 2022 р., цей період продовжується на 18 місяців.

Якщо останній день допустимого періоду перебування громадянина України на території Республіки Польща у рамках безвізового руху припадає на період від 24 лютого 2022 р., а громадянин України прибув перед вказаною датою, цей період вважається легальним впродовж 18 місяців.

Доступ на ринок праці

Громадянам України гарантується доступ на польський ринок праці. Щоб цим скористатися, роботодавець, який прийме на роботу громадянина України, буде зобов’язаний увійти на портал: praca.gov.pl та знайти відповідний Центр з працевлаштування й повідомити його про те, що прийняв іноземця на роботу.

Громадяни України матимуть можливість скористатися послугами, що надаються на польському ринку праці. Вони можуть звертатися до Центрів зайнятості населення, а також скористатися курсами,  за такими ж правилами, як громадяни Польщі.

Підприємницька діяльність

Громадяни України матимуть можливість розпочинати та займатися підприємницькою діяльністю на таких самих засадах, як це роблять громадяни Польщі – умовою є отримання персонального номера PESEL.

Соціальна допомога та фінансова підтримка на утримання

Передбачено допомогу громадянам України, що надаватиметься воєводами та органами місцевого самоврядування. Це може бути, наприклад, надання житла або гарантування триразового харчування для групи осіб.

Кожен суб’єкт, зокрема фізична особа, яка веде домашнє господарство, і гарантує громадянам України проживання і харчування, може одержати фінансову допомогу, якщо укладе угоду із гміною. Допомога виплачуватиметься максимум впродовж 60 днів, а її розмір буде вказаний у розпорядженні Ради Міністрів.

Громадяни України можуть подавати клопотання про отримання одноразової допомоги у розмірі 300 злотих на особу. Йдеться зокрема про покриття витрат на харчування, придбання одягу, взуття, засобів особистої гігієни, а також на оплати за проживання.

Надаватиметься також допомога у формі пакетів із продуктами або харчування у рамках Оперативної програми «Харчова допомога», що одержала фінансову підтримку Європейського фонду допомоги.

Соціальна допомога

Громадяни України матимуть доступ до: соціальної допомоги, допомоги на виховання, допомоги сім’ям, допомоги «Гарний старт». Вони матимуть право доступу до Сімейного опікунського капіталу, а також можуть подати клопотання про фінансову допомогу на оплату за перебування дитини у яслах, дитячому клубі або під опікою няні.

Охорона здоров’я

Кожен громадянин України, який перебуває у Польщі легально, має гарантований доступ до державної системи охорони здоров’я, на таких самих засадах, як громадяни Польщі.

Національний фонд охорони здоров’я заплатить за кожен вид медичної допомоги, що буде надана громадянинові України у державних закладах охорони здоров’я. Фінансування тієї допомоги проводитиметься із державного бюджету.

Громадяни третіх країн і особи без громадянства

Іноземці, на яких не поширюються положення Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави», але вони належать до групи переселенців, вказаних у Ст. 2, абзаци 1 i 2 Виконавчого рішення Ради ЄС, де стверджується наявність масового напливу осіб, які прибули з України. Усі ті особи можуть користуватися захистом на визначений час, як це викладено у Законі «Про надання іноземцям захисту на території РП». Інформація з цього приводу доступна за адресою: gov.pl/ochrona

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19