Вища освіта в Польщі в цифрах

Вища освіта в Польщі в цифрах

Вища освіта в Польщі в цифрах

Чим живе система вищої освіти Польщі ? Звідки і куди рухаються польські університети? Часом сухі цифри здатні неупереджено показати об’єктивну ситуацію.

Демографічний спад в польських університетах
Сьогодні в Польщі навчається близько 1,67 млн. студентів , але через демографічні причини останні кілька років їх кількість постійно зменшується. За прогнозами за наступні 10 років кількість зайнятих місць на студентських лавах зменшитися до 1,25 млн. чоловік. А це означає , що з одного боку , швидше за все , польські університети ще ширше розкриють свої двері для абітурієнтів зі Східної Європи та країн колишнього СРСР, а з іншого , в умовах постійно зростаючої конкуренції ВНЗ постійно будуть піднімати свою конкурентоспроможність , а значить якість освіти має тільки рости.
Цікаво , що в 1990-1991 році в університетах Польщі навчалося тільки 390 тис. чоловік . У перебігу наступних 15 років їх кількість збільшилася в 5 разів ( 1,95 млн. студентів у 2005-2006 академічному році ) . Ну а потім демографія взяла верх . До речі , зростання кількості студентів ( майже до 1,5 млн. чоловік) соціологи знову прогнозують між 2025 і 2035 роками. Ось така от демографічна синусоїда .
Показово , що ні в Міністерстві освіти Польщі, ні в самих університетах не схильні посипати голову попелом. У Польщі природне падіння кількості студентів збираються використовувати для підвищення конкурентності університетів над Віслою , університети докладуть всі зусилля , щоб з одного боку виправдати очікування роботодавця , а з іншого зацікавити абітурієнта. Останній від цього повинен тільки виграти.

 
 Державні та приватні ВНЗ : арифметичні парадокси
При системній демографічній кризі кількість студентів , які навчаються в державних університетах на стаціонарі , тобто « На бюджеті » , продовжує стабільно зростати. Загальна кількість студентів , які навчаються на денному відділенні державних ВНЗ складає вже більше 50% від їх загальної кількості. У той час як ще в самому початку століття їх було тільки 38 %.
Але це не останній парадокс польських університетів. За останні десятиліття кількість приватних ВНЗ збільшилася в кілька разів, у той час , як студенти як і раніше більше воліють державні університети , а загальна кількість студентів приватних ВНЗ практично не змінюється.

 
Студенти — іноземці
Зростає і кількість іноземних студентів , які здобувають вищу освіту у Польщі. Так , між 2004 та 2011 роками , тобто з моменту вступу Польщі до Євросоюзу їх кількість збільшилася втричі. До кінця цього періоду таких студентів було 25 тис. , причому лідерами були Україна (6,3 тис.) , Білорусь (3 тис. ) і … Норвегія (1,5 тис.).
Однак аудиторії польських університетів виглядають привабливо не тільки зі сходу. Рік від року зростає і кількість студентів зі «старої Європи» , які приїжджають до Польщі за програмою студентського обміну Erasmus . Фактично це означає , що освіта в польських університетах стає привабливою і для західноєвропейського студента , що саме по собі ще одне зайве свідчення високої якості знань , умінь і навичок , які ми з вами можемо отримати у Варшаві , Гданську чи Познані.
Ось так польські університети долають об’єктивні складності і використовують нові можливості на благо своїх сьогоднішніх студентів і Вас , своїх завтрашніх абітурієнтів.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19