Місто Гнєзно (Gniezno) — саме найстаріший місто не тільки Великопольського воєводства та Гнєзненського Повіту, це одне з найстаріших міст Польщі, що має статус міської гміни.
Гнєзно — перша столиця Польщі.
Hа фото вид з висоти на центральну частину міста. Хоча, можна сказати, що практично, на весь.
Археологічні розкопки, які ведуться тут з 1936 року, виявили культурні шари VIII-XIII ст. з дерев’яно-земляними укріпленнями, зрубними будинками, печами-кам’янками, майстернями та господарськими будівлями. Зберігся готичний костел Діви Марії. Від дороманского костелу X ст. та романського костелу XI в. збереглися керамічні плитки підлоги.
Збереглися і знамениті «Гнєзненські ворота», костел та монастир францисканців, готичні, ренесансні та барокові капели та надгробки, в тому числі надгробок З. Олесьніцкого. Отримано багато матеріалів з історії культури, ремесла і торгівлі стародавньої Польщі. Тут, споконвіку, торгували з арабським Сходом та підтримували торговельні зносини з Києвом. З 1793 р. Гнєзно входив до складу Пруссії (окрім періоду 1807-1815, коли належало до Варшавського герцогства). Звідси, з Гнєзно, — Польща отримала християнство. Перше польське архієпископство було утворено саме в Гнєзно.
Тут коронувалися польські королі. Саме в Гнєзно відбулася зустріч Болеслава Хороброго та імператора Оттона III, на якій було вирішено питання самостійності нової держави і згодом прийняття Болеславом королівського титулу. З цим містом тісно пов’язана особистість св. Войцеха (Адальберта) — єпископа, місіонера та мученика, який є покровителем міста. З 1918 місто знаходиться у складі Польщі.