У 2016 році були внесені поправки до Закону «Про карту поляка», крім цього відбулись зміни в тексті закону «Про репарацію». Його норми направляються на полегшення повернення поляків, які були репатрійовані з Польщі. У питаннях надання фінансової допомоги пріоритет відданий репатріантам. Хоча багато власників карти поляка розраховують, також, на цю допомогу.
Репатріанти — особи, які втратили громадянство Польщі, у зв’язку з репатріацією. При цьому, своїм походженням вони або їхні предки з цієї країни. Це пояснює більш близький зв’язок цих людей з Польщею.
Репатріація — процес повернення людей, певного походження, на свою рідну землю. Для здійснення цього процесу люди повинні приїхати з оформленою репатріаційною візою. Співробітник Пограничної Служби ставить в паспорті людини штамп, що містить дату в’їзду. Цей запис означає початок прийняття громадянства.
При цьому отримати такий статус не можуть чоловік (дружина) і близькі родичі. В обов’язки людини, що приїхала входить підтримка польського походження. Закон передбачає ряд держав, повернення з яких не буде можливим. Це стосується тих, що вказані в Угодах Республіки Польщі, укладені в період з 1944 по 1957 роки.
Допомога для польських репатріантів
Особи, що приїхали в Польщу, які своїм походженням є з цієї країни, може бути надана наступна допомога:
- вибіркове повернення грошей, які були витрачені на дорогу;
- гроші на перший час для пошуку житла, роботи;
- гроші для дітей репатріанта, які є школярами.
Коли людина погано володіє національною мовою країни, це може ускладнити репатріацію. Приїхавша особа має можливість відвідувати курси польської мови.
Репатріанти мають наступні права:
- на пенсійні виплати при досягненні пенсійного віку;
- зарахування трудового стажу за межами країни і вплив цього на розмір пенсійних виплат;
- брати участь у професійній перекваліфікації;
- отримання кредиту, при бажанні відкрити власну справу.
Якщо людина отримала репатріаційну візу, але не має можливості вивчити польську мову, може розраховувати на оплату Консульством вартості пройдених курсів польської мови.
Роботодавець, який прийняв приїхавшу людини, може зажадати повернення частини грошей, витрачених на наступні витрати:
- професійні курси;
- внески на соціальне страхування;
- винагороди;
- облаштування місця для здійснення роботи.
Статус членів сім’ї репатріанта, які не мають польського походження
Якщо на територію країни репатріант в’їжджає з членами сім’ї, їм видається дозвіл на перебування в країні на постійній основі. Для отримання такого дозволу потрібно звернутися до начальника Управління у справах іноземців при Консульстві.
Людина подає заяву за місцем реєстрації в іншій державі з проханням видати дозвіл на постійне перебування. До нього приєднується заява члена сім’ї, який звертається за отриманням репатріаційної візи. Людина, яка отримала дозвіл на постійне перебування на території Польщі, як близький родич репатріанта, оформляє візу для в’їзду в країну. Вона повинна переїхати на проживання в Польщу за дванадцять місяців з моменту оформлення візи. Саме такий термін вона діє і громадянину відводитися цей час на здійснення подібних дій.
Отриманий дозвіл не має терміну дії. Отримати дозвіл слід у Голови управління у справах іноземця. При цьому Карта Поляка діє протягом 10 років. Після закінчення цього терміну документ потрібно замінити. Дозвіл надає приїхавшим людям достатню кількість прав. Вони використовуються на рівних з громадянами Польщі. До них відноситься:
- медична допомога;
- соціальна опіка;
- працевлаштування;
- можливість здійснювати підприємницьку діяльність.
Коли з моменту видачі дозволу пройшло три роки, людина може подати документи на отримання громадянства.
Карта Поляка
Даний документ має вигляд пластикової картки, на двох сторонах яких вказані особисті дані власника і його фото. До особистих даних відноситься: ПІБ, дата народження, термін дії, номер картки, та ін..
Карта видається тим особам, які мають коріння з Польщі, але через зовнішні обставини були змушені виїхати за межі цієї держави.
Хто має право і як отримати Карту поляка
Карту Поляка можуть отримати при дотриманні наступних вимог:
- знання національної мови країни;
- знання польських традицій;
- знання історії Польщі;
- задекларована Консулом приналежність до народу Польщі;
- наявність документального підтвердження польського походження предків.
Які права дає Карта поляка
Власники Карти Поляка мають такі права:
- безкоштовне отримання довгострокової візи, яка дає можливість перетинати кордон Польщі;
- легальне здійснення трудової діяльності (не потрібно отримувати дозвіл);
- вільне ведення бізнесу;
- отримання освіти;
- отримання стипендії при навчанні в середньо спеціальних і вищих навчальних закладах;
- медична допомога;
- знижка на покупку квитка на потяг;
- безкоштовне відвідування музеїв державного значення;
- отримання матеріальної допомоги, як полякам, котрі перебувають за межами країни.
Карта Поляка видається терміном дії на десять років. Для її продовження за три місяці до закінчення дії потрібно подати всі необхідні документи і заяву.
Доброго дня! В мене дідусь і бабуся переселеньці 1945р., з Перемишльського району, с.Бориславка. Є евакуаційний лист і свідоцтво про закінчення школи бабці. Дідусь Гринда Іван Пилипович 1907р.н.,бабця Гринда(Труш) Павліна Григорівна 1922р.н. Чи можу я бути репатріантом.