Друга світова війна і Польща

Друга світова війна і Польща

Друга світова війна і Польща

Сьогодні 9 травня 2014. Саме цю дату у нас прийнято вважати днем закінчення війни — найкривавішої війни в історії людства, днем перемоги над одним з найжахливіших монстрів, коли-небудь породженим людством — фашизмом. Звичайно, в цей день не можна було не написати про війну в Польщі, з багатьох причин. Перш за все тому, що саме тут вона і розпочалася 1 вересня 1939 року, коли після німецької провокації в місті Глівіце (нім. Гляйвіц ) нацистська Німеччина розпочала свою агресію проти II Речі Посполитої — молодої польської держави, що тільки-тільки стала на ноги. По-друге тому, що Друга світова війна — це, напевно, найбільш спірні сторінки нашої спільної історії. Бачення подій тих років очима поляків в чомусь відрізняється від того, що звикли думати про війну ми з вами. На мій погляд, краще будь-яких пояснень різниці наших поглядів на цю війну може послужити воістину трагічна сцена з фільму « Кароль — людина, що стала татом», коли поляки, рятуючись від німецької окупації Кракова біжать в напрямку східного кордону, в надії з’єднатися там з кращими частинами польської армії. У той момент, коли мета практично досягнута і свої вже за річкою герої дізнаються, що зі сходу Польщу атакував СРСР. Таким чином, мільйони поляків опинилися в пастці між двома гігантськими арміями противника. Згідно документа, що у історію як таємний протокол пакту Ріббентропа — Молотова ( Договору про ненапад між Третім Рейхом та СРСР від 24 серпня 1939 р.), нацистська Німеччина та СРСР фактично знов поділили Польщу (частенько в польській історичній літературі це називається Четвертим розділом).

Польща була звільнена від нацистів лише наприкінці зими 1945 року. Таким чином, Друга світова війна терзала територію Польщі більше, ніж будь-яку іншу країну. Саме на її території були створені найбільші і жахливі фабрики смерті. І сьогодні недалеко від Кракова, похмурою плямою розкинулися залишки найвідомішого концентраційного табору часів війни — Освенцима. Ті, хто побував там, кажуть, що і сьогодні це місце вселяє жах. З 1979 року це місце знаходиться під охороною ЮНЕСКО. Людство не має права забувати події 1939-1945 років. Це той урок, який ми зобов’язані вивчити з першого разу.
За звільнення Польщі вели боротьбу дві сили . Перша з них — Armia Krajowa ( AK ) — збройні сили польського уряду у вигнанні. Після того, як Польща опинилася в окупації, уряд змушений був перебратися за кордон, де з польських емігрантів зросла повноцінна армія, яку готували спочатку у Франції, а після окупації Франціі в Англії. Пізніше, невеликими диверсійними групами солдати AK перекидалися невеликими диверсійними групами до Польщі, де вели боротьбу з окупантами. Саме про них оповідає знаменитий польський серіал « Czas Honoru », саме вони керували Варшавським повстанням 1944 року, після якого німці в буквальному сенсі зрівняли польську столицю із землею.

 

Примітно, що Варшаву, як і багатьох її мешканців можна було врятувати, якби радянське командування втрутилося. У дні Варшавського повстання Радянська Армія перебувала лише в 30 км від міста, але … Але керівництву СРСР було вигідно, щоб сили Вермахту і Армії Крайової виснажили один одного в сутичці за Варшаву і потім Радянська Армія і підтримувана з Москви Armia Ludowa без праці взяли Варшаву. Неоднозначно …

Адже ще були героїчні звершення поляків під Монтекассино і Вестрплатте і багато інших великих і …, а не могло бути тоді не великих подвигів. Загалом, про історію Другої світової війни в Польщі можна розмовляти довго і ми обов’язково ще повернемося до цих непростих і трагічних подій 1939 — 1945 року. Сьогодні ж згадуємо кожного, хто склав голову в боротьбі з коричневою чумою, незалежно від його національності, віросповідання чи партійної приналежності. Ми не маємо права забути про те, якою ціною нам дісталася мирна Європа другої половини ХХ століття.
1939-1945 . Ніколи знову!
Вічна слава героям!

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19