Ким був Пяст Колодзей?

Пяст Колодзей — легенда

Пропоную вашій увазі популярну  легенду про Пяста Колодзей перекладену з польської мови.

Пяст та Жепіха (Piast i Rzepicha)

Пяст та Жепіха (Piast i Rzepicha)

Коли польськими землями правив князь Попель, в селі неподалік Крушвіца жив Пяст Колодзей. Жили вони разом з дружиною Жепіхой спокійно, виховували дітей, розводили бджіл і обробляли землі. Також Пяст виготовляв вози.
Наближався постриг старшого сина Пяста, якому якраз виповнилося сім років. Це була незвичайна святкова церемонія, під час якої хлопчик переходив з під опіки матері під опіку батька. Йому символічно відрізали довге волосся і давали ім’я. Коли ж почалося дане торжество з нагоди постригу сина Пяста, раптово з’явилося двоє незнайомих подорожніх. Вони були одягнені в л’яняні шати, які були покриті пилом, а самі незнайомці виглядали дуже втомленими.
Здрастуйте, добрі люди, — сказав один з них. — Подорожуємо ми вже довго, і нас чекає ще довга дорога. Дозвольте нам відпочити і підкріпитися. Ми просили допомогу у князя Попеля, але він наказав нас вигнати за ворота міста.
Будьте моїми гостями, — сказав Пяст, запрошуючи їх до столу. — Пригощайтеся чим хочете, ми святкуємо сьогодні постриг мого старшого сина.
Коли ж все задовольнили голод і спрагу, Жепіха ввела сина в хату. Хлопчик став на коліна перед своїм батьком, що очікує його з ножицями. Він узяв пасмо його волосся, відрізав їх і звернувся до незнайомців:
— Будь ласка, зробіть те, що і я, і дайте моєму синові ім’я, яке він буде носити.
Мандрівники відрізали синові Пяста волосся і один з них, який досі мовчав, сказав хлопчикові:
— З цього дня ти будеш носити ім’я Земовіт, і нехай воно принесе тобі щастя і славу.
Слідом за незнайомцем всі гості по черзі обстригали Земовіта по пасма волосся, до тих пір, поки обряд постригу не був завершений. Потім гості вирушили на кладовище, щоб молитвами і приношеннями вшанувати пам’ять своїх предків. А коли вони повернулися до будинку, мандрівники попрощалися з П’ястом та Жепіхою і вирушили в дорогу. Ніхто так і не дізнався, ким вони були, звідки прийшли і куди пішли.
Гості ж, повернувшись до хати і побачивши знову повні столи їжі і пиття, один перед одним почали хвалити Пяста і його дружину Жепіху за їх гостинність і хозяйновітость. На що сам Пяст чесно відповів, що виною достатку є незнайомі мандрівники. Старійшини Крушвіца помітили його скромність і мудрість і закликали повалити злого Попеля з княжого престолу, а на його місце вибрали мудрого Пяста.
Через роки виповнилося побажання незнайомців, і Земовіт перетворився на мудрого і хороброго правителя, ставши князем Полян і прабатьком першого історичного владики Польщі — Мешко I.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19