Польща на порозі імміграційного буму

Польща на порозі імміграційного буму

Польща на порозі імміграційного буму

Польщу, саму етнічно однорідну країну Європи, може очікувати хвиля імміграції.

«Коли я тільки приїхав, мені було страшно виходити на вулицю. Я озирався, боявся поліції. Я жив у постійному страху », — говорить Куї. Такі ж слова можуть сказати мільйони нелегальних іммігрантів по всій Європі. Правда, в Польщу вони практично не їдуть.

Куї з В’єтнаму, його співгромадяни становлять одну з найбільших іноземних громад в Польщі. Зв’язки між цими двома країнами налагодилися ще в комуністичному минулому.

Куї торгує одягом у Варшаві. Зараз у нього вже є власне місце на ринку, сім’я, квартира у висотці на околиці Варшави … і якийсь душевний спокій.

Він легалізувався за амністією, оголошеній у минулому році урядом, котра усвідомила, що польській економіці потрібні іммігранти.

Куї говорить, що у нього гора з плечей звалилася.

Він познайомився зі своєю дружиною Тхіем вже в Польщі. Вони обидва пишаються своїм новим статусом і своєю другою батьківщиною.

«У нашого сина польське ім’я, тому що ми живемо в Польщі, любимо Польщу і відчуваємо зв’язок з нею», — кажуть вони, вже плануючи його майбутнє надходження в університет.

Якщо від’їхати від історичного центру Варшави на один-два кілометри, не можна не помітити, як змінюється польська столиця.

Ринок Бакаларска — гігантський центр продажу одягу, електротоварів та їжі, де поляки практично не торгують. Тут звідусіль чутна мова і музика приїжджих з В’єтнаму, Болгарії, Туреччини, Нігерії, Китаю, України та Білорусії.

Ще недавно таке важко було собі уявити. А за останні два роки кількість заявок на робочі візи в Польщі подвоїлась.

Цифри європейської статистики говорять, що тільки 0,1% жителів Польщі народилися за її межами. Це найнижчий показник в ЄС.

До Другої світової війни чверть польського населення становили євреї, німці та українці. Але до 1947 року практично нікого з них в країні не залишилося.

Полякам, чия незалежність була обмежена Радянським Союзом, в пошуках національної єдності залишалося сподіватися на свої гени та католицизм. У силу цього, а також в силу цілком зрозумілої манії переслідування, країна опинилася у свого роду етнічній ізоляції.

Але зараз з’являється все більше ознак того, що ця ситуація може змінитися.

У той час як економіка Європи сповільнюється, у Польщі справи налагоджуються. Вона єдиною з усіх країн ЄС уникла кризи 2008-2009 років і продовжує плисти проти течії. В той же час в країні відчувається нестача робочих рук, викликана масовими від’їздами громадян за кордон.

Міністр у справах іноземців Рафал Рогу, схоже, добре знайомий з цими тенденціями.

«Я пишаюся тим, що Польща стала пунктом призначення економічних мігрантів. Ми їх чудово розуміємо, тому що до цих пір самі були економічними мігрантами, — говорить він. — У глибині душі ми відкриті іноземцям. Ми розуміємо бажання поліпшити свою частку і побудувати нове життя далеко від батьківщини. Зараз нашому народові потрібно звикнути до того, що в нашу країну приїжджає багато іноземців, які хочуть в ній жити і працювати ».

Але Рогу розуміє, що в нинішніх економічних обставинах контролювати імміграцію може бути непросто.

Він розділяє побоювання політиків із Західної Європи, чиї країни вже пережили приплив приїжджих. Він явно не горить ні бажанням копіювати, наприклад, британську модель, ні перетворювати Польщу в мультикультурну країну.

«І канцлер Меркель, і президент Саркозі визнали, що мультикультурність не витримала випробування реальним життям», — говорить Рогу.

На іншому кінці імміграційного спектру в Польщі — люди, далекі від реалій торгівлі одягом на варшавських ринках.

У Вроцлаві, четвертому за величиною місті Польщі, на різдвяну вечірку в міській торгово-промисловій палаті зібралися сотні вихідців з найбагатших країн світу.

Американські банкіри спілкуються з піарниками з Німеччини та  данськими главами софтверних компаній — усі вони недавно переїхали до Польщі.

Пол Норріс приїхав з англійського графства Саррей чотири місяці тому разом з дружиною-француженкою Катериною та двома дітьми. Він очолює комп’ютерну службу місцевого відділення банку Credit Suisse.

Його діти вчать польську в місцевій міжнародній школі. Катерина ще звикає до особливостей польського життя, але теж рада переїзду.

«Я зустріла багато чудових людей, — говорить вона. — Спочатку мені здавалося, що в магазинах поляки ведуть себе грубовато і не особливо шанують іноземців. Але, думаю, вони просто не люблять, коли лізуть в їхнє життя. Їх просто треба навчитися розуміти. Я багато читала про історію Польщі. Ця країна була частиною багатьох імперій, її рвали на частини. Не дивно, що старше покоління трохи підозріле ».

Пол і Катерина обговорюють, скільки часу провести в Польщі, не виключаючи при цьому довгострокову перспективу.

Професор Кристина Ігліцка зі школи комерції та права у варшавському університеті Лазарського, радник уряду з питань імміграції, говорить, що країні потрібні працьовиті іммігранти.

«За іронією долі, нам зараз потрібні ті самі люди, які поїхали від нас до Британії в 2004 році», — говорить вона.

Західна Європа отримала прозивних «польських сантехніків», а в Польщу тепер їдуть українські няні та будівельники.

І їх, можливо, буде все більше і більше.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19