Основна інформація про Польщу

Основна інформація про Польщу

Основна інформація про Польщу

Польща (офіційна назва Республіка Польща — Rzeczpospolita Polska) являє собою демократичну державу в самому центрі Європи і по суші межує з Німеччиною, Чехією, Словаччиною, Україною, Білорусією, Литвою та Росією, а також з Данією та Швецією за допомогою Балтійського моря.

Територія цієї європейської країни охоплює площу понад 312 тис. км. і займає за цим показником 69 місце в світі і дев’яте в Європі. Чисельність населення Польщі перевищує 38,5 млн. громадян, що показує середню щільність населення.

Столиця Польщі — місто Варшава, є найбільшим містом країни з населенням близько 2 млн. чоловік.

Державна мова країни — польська.

Польща є членом Європейського Союзу з 1 травня 2004 року, а також входить в зону Шенгенської угоди (з 21 грудня 2007 року).

Державний лад Польщі.

Власна система дворянської демократії в країні почала існувати вже з XV століття, коли обрані народом представники могли вирішувати долю всієї держави. Найвищим юридичним актом є Конституція, прийнята в 1997 році після проведення національного референдуму. У той час національним святом в Польщі відзначають прийняту Конституцію 1791 року та відзначають його 3 травня.

Сучасна Польща є демократичною республікою з двопалатним парламентом, а система управління базується на поділі влади на три гілки: законодавчу, виконавчу та судову.

Двопалатний парламент складається з Сейму (460 депутатів) і Сенату (100 сенаторів), яких обирають загальними виборами на чотирирічний термін. Сейму підпорядкований найвищий у Польщі орган контролю в державі — Вища Палата Контролю.

Виконавча влада в свою чергу підпорядковується Президенту (обирається на п’ять років) і раді Міністрів. Функцію судової влади виконують суди і трибунали.

Також, починаючи з 1999 року, в країні запроваджено новий територіальний поділ держави на гміни, повіти і воєводства з двовладдям урядових і самоврядних органів.

Адміністративний поділ Польщі складається з 16 воєводств, 314 повітів і 2478 гмін. Такий розподіл має історичні корені, оскільки воєводства почали своє формування ще в період XIV-XV століть. Існуюча структура адміністративного розділу існувала століттями і була змінена в період комуністичного режиму в 1975 році, коли були ліквідовані повіти і створено 49 маленьких воєводств. І тільки через 23 роки перед вступом Польщі до Європейського Союзу країна повернулася до звичного для неї поділу. Але таке повернення жителі деяких регіонів сприйняли негативно і під їх натиском були створені воєводства з центром в Ополе і Кельце (Опольське і Свентокшиське воєводства).

Найбільшим воєводством у Польщі є Мазовецьке (11% території держави), а найменшим вже згадане Опольськоє. У свою чергу Варшава — найбільший міський повіт, а Светнохловіце (Сілезьке воєводство) найменший.

Перелік воєводств і найбільших міст Польщі.

Як і в більшості країн Європи в Польщі зберігається тенденція концентрації населення в містах, що складає більше 60% громадян або 24 млн. чоловік.

Перелік усіх 16 воєводств Польщі з центральними містами:
— Нижньосілезьке воєводство (Дольнощленскmrt) — Вроцлав
— Куявсько-Поморське воєводство — Бидгощ і Торунь
— Люблінське (Любельське) воєводство — Люблін
— Любуське воєводство — Гожув-Великопольський і Зелена Гура
— Лодзьке (Лудзьске) воєводство-Лодзь
— Малопольське воєводство — Краків
— Мазовецьке воєводство — Варшава
— Опольське — Ополе
— Підкарпатське воєводство — Жешув
— Підляське воєводство — Білосток
— Поморське воєводство — Гданськ
— Сілезьке (Щленське) воєводство — Катовіце
— Свєнтокшиське — Кельце
— Вармінсько-Мазурське воєводство — Ольштин
— Великопольське воєводство — Познань
— Західно-Поморське воєводство — Щецин.

У Польщі всього 10 міст з населенням понад 300 тис. чол.:
— Варшава (Warszawa) — (столиця — 1,676 тис. чол., Агломерація 2,400 тис.)
— Лодзь (Łódź) — (803,4 тис. чол.)
— Краків (Kraków) — (740,0 тис. чол.)
— Вроцлав (Wrocław) — (637,2 тис. чол.)
— Познань (Poznań) — (577,5 тис. чол.)
— Гданськ (Gdańsk) — (458,4 тис. чол.)
— Щецин (Szczecin) — (416,7 тис. чол.)
— Бидгощ (Bydgoszcz) — (386 тис. чол.)
— Люблін (Lublin) — (356,5 тис. чол.)
— Катовіце (Katowice) — (344,8 тис. чол.).

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19