Польські «Оскари»

Польські "Оскари"

Польські «Оскари»

26 лютого в Голлівуді будуть оголошені лауреати премії «Оскар». Від Польщі за найпрестижнішу в світі кінонагороду борються три фільми: «У темряві» Агнешки Холланд про львівського поляка (у виконанні Роберта Венцкевіча), який під час Другої світової війни допомагав євреям, що втік з гетто, ховатися в каналах, «Шляхи ненависті» Даміана Ненова та «Чарівний рояль» Мартіна Клаппа (обидва — в категорії «Кращий короткометражний анімаційний фільм»).
Найбільшу увагу за традицією приваблює боротьба за кращий неангломовний фільм. Картина Агнешки Холланд — вже дев’ята польська стрічка, що отримала номінацію в цій категорії за весь час існування Американської кіноакадемії. Нагадаємо, які польські фільми претендували на «Оскар» (вказані роки проведення церемоній):

«Ніж у воді», Роман Поланський, 1964 (виграв «8 ½» Ф. Фелліні)
«Фараон», Єжи Кавалерович, 1967 (виграли «Чоловік і жінка» К. Лелюша)
«Потоп», Єжи Хоффман, 1975 (виграв «Амаркорд» Ф. Фелліні)
«Земля обітована», Анджей Вайда, 1976 (виграв «Дерсу Узала» А. Куросави)
«Ночі та дні», Єжи Антчак, 1977 (виграв «Чорне і біле в кольорі» Ж.-Ж. Анно)
«Панночки з Вілько», Анджей Вайда, 1980 (виграв «Бляшаний барабан» Ф. Шльондорфа)
«Людина з заліза», Анджей Вайда, 1982 (виграв «Мефісто» І. Сабо)
«Катинь», Анджей Вайда, 2008 (виграли «Фальшивомонетники» С. Рузовіцкі)

Як видно, безсумнівним лідером за кількістю оскарівських номінацій серед поляків є Анджей Вайда. (При цьому варто відзначити, що Людина із заліза буквально в останній момент був «знятий з дистанції» на вимогу польської влади.) Агнешка Холланд, в свою чергу, вже була номінована на «Оскара» за фільм Гірка жнива, знятий у ФРН в 1985 році, а сценарій її картини Європа Європа (1992) міг отримати заповітну статуетку в категорії «Кращий адаптований сценарій». До слова, цього року на «Оскар» номінований ще й польський оператор Януш Камінський (за кращу операторську роботу в новому фільмі Стівена Спілберга «Бойовий кінь»). Каміньський давно працює в США, і в його колекції вже дві золоті статуетки. Побажаємо удачі всім польським номінантам!

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19