Історія Жешува налічує вже майже 700 років, але, незважаючи на вік, він позиціонується сьогодні як привабливе, динамічне місто, молодих та заповзятливих людей.
У 1354 році місцеве поселення різів отримало міський статус і з тих пір почалося літочислення Жешува, в якому злилися культури численних поселенців з Європи, які додають частинки візантійського сходу та середземноморського заходу.
Пізніше, в 16 столітті, захисником міста став лицар та дипломат Пакославіца, який прийняв потім ім’я Ряшівський, від якого ймовірно і пішло сучасне назва Жешув. Подальшими власниками міста були Микола Спитек Лігенза (розвинув купецькі та ремісничі цехи), магнати Любомирські (розвинувші мистецтво таі просвітництво).
Сучасний Жешув є столицею Підкарпаття (південно-східного регіону Польщі) та розташований недалеко від кордону з Україною і Словаччиною, на перехресті старовинних торгових шляхів які з’єднували багато частин Європи. Сьогодні в регіоні проходить сучасна автотраса Е-40 (Дрезден, Краків, Київ), а також Е-371 (Гданськ, Варшава, Словаччина, Угорщина і південь Європи).
Однією з транспортних пам’яток є розташований в декількох кілометрах від центру міста сучасний аеропорт Жешув-Яшенков (Rzeszów-Jasionka) як місцевого, так і міжнародного значення, на якому приземляються авіалайнери навіть з Нью-Йорка, Лондона та Дубліна.
Сьогодні 163 000 місто переживає своє друге народження, будучи одним з найбільш швидко розвиваються міст Польщі. Постійний демографічний ріст та поліпшуюча інфраструктура Жешува приваблює в першу чергу молодих людей. У місті є Політехнічний інститут, єдиний в Польщі, який готує пілотів цивільної авіації, університет, приватні вищі навчальні заклади інформаційного та економічного спрямування, а також Духовна семінарія. У загальній складності, в шести навчальних закладах Жешува, вчаться 50 000 студентів.
Потенціал міста закладений його історією, в якій є місце знаменитим польським артистам, ученим та підприємцям. Випускниками Піарскої колегіум-школи (тепер I Загальноосвітній ліцей ім. С. Конарського), яка є й сьогодні однією з кращих середніх шкіл у Польщі, тут навчалися: Ігнацій Лукасевич (творець гасової лампи та засновник першої в світі промислової нафтової розробки), Владислав Сікорський (політик та державний діяч), Адам Харасевіч (відомий піаніст), Єжи Гротовський (творець студії Театральна Лабораторія) та інші.
У місті та його околицях проводиться безліч культурних та спортивних заходів, багато з яких є міжнародними. Особливою популярністю користується організований Підкарпатською філармонією фестиваль музики в Ланцуті, також кожні три роки проходить фольклорний фестиваль Полонія, що зв’язують регіон з польськими громадами у всьому світі. Серед безлічі традиційних подій у місті найпопулярнішими є: фестиваль Карпатія, Дні Жешува, мультикультурний фестиваль Галичина, Ніч музеїв, фестиваль Барви України та інші. Значним інтересом користуються також Театральні Зустрічі в Жешуві, Жешувські Картнавальні Зустрічі, Бієнале театрального плакату та комп’ютерного мистецтва, і численні виставки мистецтва і фотографій.
Головною визначною пам’яткою міста Жешув є середньовічний ринок з перебудованою в 19 столітті Ратушею та старовинним колодязем. До важливих архітектурних пам’яток можна віднести парафіяльний костел 14 століття, стародавній Піарскій Конвент, Бернардинський костел та монастир, замок і невеликий літній палац Любомирських, а також дві синагоги.
Унікальними, є мережа підземних галерей та багаторівневих підвалів, які розташовані під Ряшівським ринком і його сусідніми будинками. У них купці зберігали свої товари, а в часи воєн тут ховалися місцеві жителі. Ще донедавна в Жешуві існували земляні магазини — підвали під підлогою кам’яних будинків. Всі ці лабіринти і підземелля є зараз частиною міського музею протяжністю 340 метрів, що складаються з 50 підвалів з найбільшою глибиною в 10 метрів.
Варто також відвідати Етнографічний музей, який налічує колекцію більш ніж з 10 тис. експонатів (одна з найбагатших етнографічних колекцій в Польщі). Найбільш цінними з них є колекції античної скульптури та живопису, народні костюми, вишивки.
Доброго дня хотіла дізнатися про наші візи, чекаємо уже 24 дня