Жешув

Жешув

Жешув

Історія Жешува налічує вже майже 700 років, але, незважаючи на вік, він позиціонується сьогодні як привабливе, динамічне місто, молодих та заповзятливих людей.
У 1354 році місцеве поселення різів отримало міський статус і з тих пір почалося літочислення Жешува, в якому злилися культури численних поселенців з Європи, які додають частинки візантійського сходу та середземноморського заходу.

Пізніше, в 16 столітті, захисником міста став лицар та дипломат Пакославіца, який прийняв потім ім’я Ряшівський, від якого ймовірно і пішло сучасне назва Жешув. Подальшими власниками міста були Микола Спитек Лігенза (розвинув купецькі та ремісничі цехи), магнати Любомирські (розвинувші мистецтво таі просвітництво).

Пішохідний перехід в м. Жешув

Пішохідний перехід в м. Жешув

Сучасний Жешув є столицею Підкарпаття (південно-східного регіону Польщі) та розташований недалеко від кордону з Україною і Словаччиною, на перехресті старовинних торгових шляхів які з’єднували багато частин Європи. Сьогодні в регіоні проходить сучасна автотраса Е-40 (Дрезден, Краків, Київ), а також Е-371 (Гданськ, Варшава, Словаччина, Угорщина і південь Європи).

Однією з транспортних пам’яток є розташований в декількох кілометрах від центру міста сучасний аеропорт Жешув-Яшенков (Rzeszów-Jasionka) як місцевого, так і міжнародного значення, на якому приземляються авіалайнери навіть з Нью-Йорка, Лондона та Дубліна.

Жешувська Політехніка

Жешувська Політехніка

Сьогодні 163 000 місто переживає своє друге народження, будучи одним з найбільш швидко розвиваються міст Польщі. Постійний демографічний ріст та поліпшуюча інфраструктура Жешува приваблює в першу чергу молодих людей. У місті є Політехнічний інститут, єдиний в Польщі, який готує пілотів цивільної авіації, університет, приватні вищі навчальні заклади інформаційного та економічного спрямування, а також Духовна семінарія. У загальній складності, в шести навчальних закладах Жешува, вчаться 50 000 студентів.

Потенціал міста закладений його історією, в якій є місце знаменитим польським артистам, ученим та підприємцям. Випускниками Піарскої колегіум-школи (тепер I Загальноосвітній ліцей ім. С. Конарського), яка є й сьогодні однією з кращих середніх шкіл у Польщі, тут навчалися: Ігнацій Лукасевич (творець гасової лампи та засновник першої в світі промислової нафтової розробки), Владислав Сікорський (політик та державний діяч), Адам Харасевіч (відомий піаніст), Єжи Гротовський (творець студії Театральна Лабораторія) та інші.

Замок та невеликий літній палац Любомирських

Замок та невеликий літній палац Любомирських

У місті та його околицях проводиться безліч культурних та спортивних заходів, багато з яких є міжнародними. Особливою популярністю користується організований Підкарпатською філармонією фестиваль музики в Ланцуті, також кожні три роки проходить фольклорний фестиваль Полонія, що зв’язують регіон з польськими громадами у всьому світі. Серед безлічі традиційних подій у місті найпопулярнішими є: фестиваль Карпатія, Дні Жешува, мультикультурний фестиваль Галичина, Ніч музеїв, фестиваль Барви України та інші. Значним інтересом користуються також Театральні Зустрічі в Жешуві, Жешувські Картнавальні Зустрічі, Бієнале театрального плакату та комп’ютерного мистецтва, і численні виставки мистецтва і фотографій.

Головною визначною пам’яткою міста Жешув є середньовічний ринок з перебудованою в 19 столітті Ратушею та старовинним колодязем. До важливих архітектурних пам’яток можна віднести парафіяльний костел 14 століття, стародавній Піарскій Конвент, Бернардинський костел та монастир, замок і невеликий літній палац Любомирських, а також дві синагоги.

Унікальними, є мережа підземних галерей та багаторівневих підвалів, які розташовані під Ряшівським ринком і його сусідніми будинками. У них купці зберігали свої товари, а в часи воєн тут ховалися місцеві жителі. Ще донедавна в Жешуві існували земляні магазини — підвали під підлогою кам’яних будинків. Всі ці лабіринти і підземелля є зараз частиною міського музею протяжністю 340 метрів, що складаються з 50 підвалів з найбільшою глибиною в 10 метрів.

Варто також відвідати Етнографічний музей, який налічує колекцію більш ніж з 10 тис. експонатів (одна з найбагатших етнографічних колекцій в Польщі). Найбільш цінними з них є колекції античної скульптури та живопису, народні костюми, вишивки.

One Response to “Жешув”

  1. Ілона:

    Доброго дня хотіла дізнатися про наші візи, чекаємо уже 24 дня

Залиште коментар

return_links(); ?>
3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19