Як відомо, 13 березня 2013 року в 10.00 за місцевим часом з’явився білий дим над Сікстинською капелою, який сповістив весь світ про вибір нового Папи Римського — аргентинського кардинала Хорхе Маріо Бергольо, який взяв собі ім’я Франциск.
Франциск (Франциск I) народився 17 грудня 1936 року в Буенос-Айресі та належить до ордену єзуїтів. Він став першим в історії католицької церкви єзуїтом і не європейцем, який став папою римським.
Засідаючи у Сікстинській капелі 115 кардиналів зробили свій вибір на другий день голосування конклаву. Як повідомляє більшість видань, такий вибір став величезною несподіванкою, особливо для жителів Італії, які очікували, і як багато європейців, колишні впевненими в перемозі свого земляка кардинала Анджело Скола. Сформована ситуація нагадала полякам вибори 1978 року, коли конклав зробив також несподіваний крок вибравши папою римським що не вважався серед фаворитів Карла Войтилу (Яна Павла II).
Переживаючи не легкі часи Католицька Церква зробила знову цікавий вибір, зупинившись на Хорхе Маріо Бергольо, людині живучій без «люксових» надмірностей, допомагаючи нужденним та будучи противником одностатевих відносин.
Папа Франциск має шанси оживити Католицьку Церкву на старому континенті — такий погляд висловив теолог, єзуїт Кшиштоф Мондель, який вірить, що вибір понтифіка за межами Європи буде сприяти більш тісним зв’язкам між католицькими церквами у всьому світі.
— Європа — це континент, який старіє та вимирає. Живе великими цінностями і високою культурою, але так, ніби це були історичні цінності. Потрібно, щоб церква змінювалася покликанями, щоб тримала зв’язки. І папа, який походить з динамічного, такого природного суспільства, трохи необтесанного, в той же час живого, може трохи цього життя і віри перенести в Європу, — зауважив теолог, священик Кшиштоф Мондель.
Це буде папа діалогу та скромності, який буде реформувати Католицьку Церкву. Але реформи не будуть нахабними, революційними, та зміни будуть. Франциск перший, той хто буде захищати християнські цінності, — сказав в ефірі Польського радіо міністр культури Польщі Богдан Здроєвський.
Багато представників духовенства Польщі акуратно коментують вибори Франциска. Багато в чому усі згодні з несподіваним рішенням конклаву, в той же час їх не дивує те, що він є представником латиноамериканського континенту, де «б’ється серце Католицької Церкви».
Практично всі схвалюють, також несподіваний, вибір імені — Франциск. Мова йде про святого Франциска Ксаверія, або святого Франциска з Ассиза. Це знаменує про те, що папа римський акцентує увагу на двох речах: вірі, як особисте ставлення людини з Богом, та на відкритості Церкви і її виходу в світ.