Президент Польщі Броніслав Коморовський 27 грудня 2013 підписав новий закон про іноземців, який набрав чинності 1 травня 2014 року. У статті нижче ми розглянемо найважливіші положення нового закону, зокрема, найбільші нововведення.
Зміни щодо виду на проживання
Одна з найбільш очікуваних змін в законі про іноземців — це можливість подавати заяву на дозвіл на проживання до останнього дня дії візи або посвідки на проживання. Раніше заяву про продовження перебування в Польщі треба було подати мінімум за 45 днів до закінчення попереднього дозвільного документа — тепер же це можна зробити практично в будь-який час до закінчення терміну дії вашого дозвільного документа (візи / карти).
Отже, іноземець, який має намір продовжити термін свого перебування у Польщі на підставі шенгенської або національної візи, повинен подати заяву про її продовження воєводі за місцем проживання, але не пізніше, ніж в останній день дії візи. Національну візу можна продовжити одноразово, причому термін дії продовженої візи не перевищуватиме терміну дії в початковій візі.
Якщо ж мова йде про дозвіл на тимчасове перебування (так звана карта тимчасового побиту ), то зміни стосуються, насамперед, максимального терміну дії цього документа. Зараз карта видається на термін більше 2 років, а від 1 травня 2014 її можна буде отримати навіть на 3 роки.
Змін зазнає також процедура подачі самої заяви про продовження перебування. З травня заяву потрібно буде подавати особисто: при подачі будуть скануватися відбитки пальців, що виключає можливість вирішення справи через уповноважену особу. Зате, тепер не потрібно буде показувати умову про оренду приміщення — достатньо буде тільки вказати, що іноземець має місце проживання. Хоча, як буде ця норма реалізовуватися на практиці, — час покаже.
Зміни щодо працевлаштування
Без сумніву, однією з найважливіших змін буде видача дозволу на працевлаштування та посвідки на проживання в одному документі. Досі, щоб отримати можливість приїхати і працювати в Польщі, як правило, потрібно було отримувати ці два різних дозволи.
Заяву про видачу посвідки на проживання розглядав воєвода, який, як перша інстанція, займався справою легалізації перебування, при цьому дозвіл на працевлаштування видавало Міністерство праці та соціальної політики. Після 1 травня 2014 обидві справи розглядатиме воєвода: саме він повинен вирішити, чи буде у іноземця можливість отримати роботу, на яку він претендує, перевіряти чи відповідає запропонована плата польським законодавством і ринкових умов.
Так буде зручніше: іноземець в рамках однієї процедури зможе отримати дозвіл на перебування та працевлаштування. Зараз, дозвіл на працевлаштування може отримати тільки роботодавець, який хоче влаштувати на роботу в Польщі іноземця (така можливість і надалі залишиться), однак нова об’єднана процедура дозволить уникнути ситуації, коли людина має діючий дозвіл на працевлаштування, але дозвіл на перебування в ній закінчився .
У разі втрати роботи — виганяти зі країни не будуть.
Більш того, згідно з новими законами, іноземець зможе протягом одного місяця не мати роботи, не втративши виданого перед цим дозволу на працевлаштування та перебування. Однак, він зобов’язаний протягом 15 днів відтоді, як втратив роботу, повідомити про це воєводі за місцем проживання.
Про студентів …
Новий закон передбачає ряд спрощень для студентів і випускників польських навчальних закладів. Студент, який приїжджає до Польщі для навчання на денній формі в установах I, II, III ступенів, а також для участі в підготовчих курсів у цих установах, отримає перший дозвіл на перебування терміном на 15 місяців. При навчанні, яке є підставою для отримання дозвіл на перебування і передбачає перебування іноземця на території РП строком коротше ніж рік, перший дозвіл буде наданий на термін навчального року.
Аналогічно цьому, вид на проживання у зв’язку з навчанням на підготовчих курсах при вступі до вузу, буде видаватися терміном тривалості курсів плюс три місяці. Іноземці, які продовжуватимуть навчання наступного року, отримують дозвіл на тимчасове перебування терміном до 3 років, а не, як раніше, — на рік.
Якщо ж студент вже буде мати дозвіл на перебування в зв’язку з тим, що має дозвіл на роботу, він не зможе претендувати на вид на проживання на підставі навчання.
Інші обставини
Закон передбачає також надання дозволу на тимчасове перебування враховуючи « інші обставини». Цією можливістю можуть скористатися, зокрема, випускники польських вузів, які шукатимуть роботу на території Республіки Польща. Вони повинні мати кошти на перебування, медичне страхування, а також мати місце проживання. Дозвіл на тимчасове перебування, враховуючи вищеназвані « інші обставини», надається на 1 рік.
Більше того, у новому законі змінено визначення « примусова депортація з країни » на « зобов’язання повернення ». Згідно з ним, небажаний іноземець повинен покинути територію Польщі протягом 14 днів. У таких випадках заборона в’їзду до Польщі триватиме від 6 місяців до 5 років.
Очевидно, новий закон про іноземців буде предметом багатьох громадських дискусій. Управління до справ іноземців вже оголосило широкомасштабну інформаційну кампанію « Польща . Я тут живу », яка повинна допомогти поширити інформацію про нові закони в максимально широких колах зацікавлених осіб.
Добрий вечір,підскажіть будь-ласка якшо дитина навчається у Польші з 8 класу,на даний час перебуває в 11 класі,чи є можливість нам отримати карту тимчасового побиту,чи це стосується тільки дітей які навчаються в вищих закладах,дякую
доброго дня. маю польську національну візу типу D з терміном перебування 180 днів. Можу по ній перебувати в Польщі до кінця серпня. а сама віза дійсна до 15 листопада ц.р. Планую вступати в польський вуз, перед тим пройшовши мовні курси. Чи подача документів на карту побиту врятує ситуацію щоб я змогла залишитися на вступні іспити які будуть в кінці вересня. дякую
Я зараз працюю в Польщі! маю побит від роботи! Якщо я захочу змінити роботу! Чи прийдеться мені робити новий побит? І чи попередній побит анулюють?дякую…
Підскажіть будь-ласка, чи обов’язуково виробляти карту побуту студентам? Моя дитина поступила цього року у польський технікум після 9 класу.
Доброго дня! Наша дитина навчаеться в технікумі , в Радомі , ії 15 років. Хочемо подавати документи на карту побиту. Такі питання: 1. Це мае відбуватися в присутності батьків? 2. Треба відкривати рахунок в банку , яка кількість коштів мае бути на рахунку? Будемо дуже вдячні за відповідь
Доброго дня, підкажіть будь ласка, коли дружина працює на умові злеценія яка до кінця квітня, після робочих 3-х місяцях вона має звільнення від лікара на місяць в зв’язку з вагітністю. Чи має право вона дістати кошти за той місяць звільнення від роботи?
скільки днів без виїзду можна бути по карті прикордоного руху колись було 60 а чула що ніби можна 90 підскажіть
Якщо маю вже карту поляка, це не рахується як іноземець, бо є коріння польські, і не на пташиних правах живеш. Доречі з картою поляка в мене є можливість навчатись безкоштовнов державному вузі польщі, вибрав Люблін, поступав не знаючи добре польську, але походив на курси і підтягнув її)))