Різдво у Польщі

Грудень у Польщі багатий на свята. Найвідомішими і шанованими з них є — Миколайки (Mikolajki), Різдво (Boze Narodzenie), і Новий рік (Sylwestr).

Свято Миколайки випадає на 6 грудня (День Святого Миколая). Святий Миколай дуже популярний у Польщі. У його честь названо 327 костелів і 52 міста. З ім’ям Миколай пов’язано безліч прислів’їв і приказок. Наприклад, «На Миколая залишай віз, запрягай сани». А коли йде сніг, поляки говорять, що це Святий Миколай трясе своєю бородою. Його ж вважають покровителем рибалок і моряків.

За європейською традицією, Різдво тут настає 25 грудня і називається Boze Narodzenie. Як і в інших європейських країнах, йому передує адвент, який грає роль підготовки до Різдва. В католицьких країнах це час постів і молитов.

Символ Різдва

Основним символом польського Різдва є Різдвяна зірка. За біблійною легендою, ця зірка осявала шлях до немовляти Христа. Тому в ролі Діда Мороза в Польщі здавна виступав Зоряний чоловік. Тоді в костюм Зоряної людини вбиралися священики і ходили по селах, обдаровуючи жителів подарунками.

Різдвяна пора в Польщі пов’язана з традиціями святочних ворожінь, колядок та шопок. Більшість джерел вказує на те, що ворожіння, в основному, прив’язані до традиційної різдвяної страви поляків — коропу. Так, наприклад, якщо у коропа багато лусок, то господарство в наступаючому році буде заможним, якщо він швидко плаває, то рік буде щасливим для сім’ї.

Колядки

Колядки — веселе народне гуляння, що переходить від одного будинку до іншого. Колядники співають спеціальні пісні — Різдвяні колядки. В даний час колядки іноді співають навіть під час сімейних зустрічей.

Незвичне слово «шопка», традиційне для католицьких країн. Шопка, найчастіше, називають мініатюри відомих будівель або історичних сцен. На Різдво в костелах ставлять такі шопки, що зображують сцени народження Ісуса.

Різдвяні звичаї

Польща славиться також своїми кулінарними різдвяними звичаями. Традиційно на святковому столі має бути 12 страв (за числом місяців і апостолів). Причому, для віруючих поляків м’ясо виключається. Царем столу здавна вважається короп. Голову коропа неодмінно повинен з’їсти господар будинку, що сидить на чолі столу.

Таким чином, голові родини виявляється пошана. Існує ще один ритуал, пов’язаний з коропом. Якщо лусочки риби покласти в гаманець глави сім’ї, — після Нового року вони звернуться в монетки.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19