Подлазник — це верхівка ялинки або сосни, яку вішали в польських будинках мешканці гір.
Велика чи маленька? Штучна або справжня? Ялинка є невід’ємним елементом комерційної сторони різдвяних свят. Дорослі люблять її запах, дітей цікавлять те, що сховане під різдвяною ялинкою.
Традиція ялинки народилася в Ельзасі, в 19 столітті вона поширилася в Англії та Франції і звідти прийшла до Польщі. Клара Селицька — Барилко з Державного етнографічного музею у Варшаві розповідає про попередників ялинки в Польщі , т.зв. подлазника. Це верхівка ялинки або сосни , яку вішали в польських будинках.
Подлазник прикрашали яблуками або горіхами, тим, що можна було з’їсти, а також солом’яними прикрасами, у кожної з яких було своє символічне значення. Назва походить від Подлазів, тобто традиція ходіння в гості серед жителів гір. Якщо хлопець заходив в будинок і сміливо зривав яблуко або горіх і ніхто йому в цьому не заважав, означало, що його раді були приймати в будинку і він може приходити до дівчини, яка жила в цьому будинку, — пояснює етнограф і додає , що кожне зелене дерево або чагарник, як ,наприклад, омела біла, мало також містичне значення. Воно охороняло від злих сил. У свою чергу Віфлеємська зірка на верхівці ялинки символізувала знаходження правильного шляху та допомогу в поверненні додому.
[…] Попередником ошатної ялинки в Польщі був подлазник […]