Варшавське повстання (1 серпня 1944 року)

Варшавське повстання (1 серпня 1944 року)

Варшавське повстання (1 серпня 1944 року)

Першого серпня рівно о 17.00 на вулицях Варшави лунає звук пожежних сирен, а жвавий міський рух на мить завмирає. Таким чином жителі столиця Польщі згадують початок Варшавського повстання. В останні роки, однак, торжество стає все менш типовим, також для того, щоб привернути до нього молодих поляків.

Варшавське повстання, яке розпочався 1 серпня 1944 року і тривало 63 дні, змінило історію польської столиці. У боротьбі проти нацистської Німеччини, оккупувавшу Польщу, під завалами лягло більшість пам’яток міста, у вуличних сутичках, під час страт і в тюрмах загинуло близько 200 тис. чоловік. Тим не менш, підпільна держава, яка була тоді створена та організувала оборону міста, а також незалежну від нацистської систему освіти, вільну пресу і таємні лікарні, стала частиною легенди Варшави і Польщі.

Герої тих днів і зараз живі в колективній пам’яті поляків. Завдяки зусиллям влади міста Варшави і працюючого з 2003 року Музею Варшавського повстання, про їхні досягнення та боротьбу за незалежність країни дізнається наступне покоління. Під час святкування можна було взяти участь у міських іграх, концертах, виставках або послухати спогади ветеранів Варшавського повстання.

Першого серпня в 17.00, тобто в «W» годинника, з нагоди 69 річниці Варшавського повстання у всій Варшаві пролунали сирени в пам’ять про героїв, які взяли в ньому участь.
У той же день артисти і жителі Варшави з супроводом оркестру разом заспівали пісні повстанців. Концерт «Варшав’яни співають (не) ЗАБОРОНЕНІ ПІСНІ» пройшов о 20.00 на Замковій площі.

Традицією святкування річниці Повстання стали супроводжуючі його музичні проекти. У минулі роки, спеціально з цієї нагоди, Музей Варшавського повстання видав, зокрема компакт-диск з піснями на вірші Тадеуша Гайцев, молодого поета, який загинув під час боїв повстання, і повстанські пісні у виконанні Лао Че. Рік тому темою повстання зайнялися вокалістки, які беруть участь у проекті «морової Панни». Їхні пісні розповідають історію столиці очима молодих жінок, що беруть участь у повстанні. Авторами текстів, зокрема, є: Аніта Липницький, Катажина Гронец і Халіна Млинкова.

Численних учасників також приваблює фотографічна міська гра (3 серпня) — «Ваш фільм про Повстання». У суботу третього серпня вулицями Варшави проїхав велопробіг «Повстанська маса 2013 року», на цей раз по шляху переправи через Віслу і нічних патрулів.

One Response to “Варшавське повстання (1 серпня 1944 року)”

  1. […] Варшавське повстання (1 серпня 1944 року) […]

Залиште коментар

return_links(); ?>
3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19