В результаті двох уній — Кревської (1385) та Люблінської (1596) на карті Європи з’явилася одна з найбільших в історії континенту держав — Річ Посполита, яка дещо пізніше офіційно іменувалася як «Річ Посполита двох народів» (Rzeczpospolita Obojga Narodów). З трьох Республік в польській історії — вона поки залишається самою довготривалою, хоча дай Бог здоров’я нинішній Третій Республіці. Саме на період першої Речі Посполитої припадають найбільші славні часи польської історії, c нею пов’язані і найтрагічніші її сторінки — розділи Польщі, останній з яких (1795г.) не тільки поклав кінець першої Речі Посполитої, а й на 123 роки позбавив поляків власної держави.
Як все починалося! Польський трон як придане
У 80-х роках XIV століття зовнішньополітичне становище Польщі помітно погіршилося. На північному сході тевтонський орден практично відрізав Польщу від Балтики, а на південному заході угорці зайняли Галичину. Вирішувати свої проблеми Польща почала старим добрим середньовічним способом — династичним шлюбом. У союзники була обрана Литва, точніше Велике князівство литовське (ВКЛ). Для цього спадкоємицю польського престолу Ядвігу видали заміж за Великого князя литовського Ягайла (після хрещення і коронації на польський трон він прийняв ім’я Владислав II). Саме вони і дали початок династії Ягеллонів, яка на польському троні правила аж до 1572 року.
За польський трон Ягайло приєднує до Польщі ВКЛ, обіцяє зробити все для повернення втрачених польською короною земель, надати шляхті і магнатам доступ до безкрайніх земель нинішньої України і прийняти католицтво. Всі свої обіцянки засновник нової династії, до речі, виконав. Я б навіть сказав, що перевиконав.
Кінець династії — кінець унії? Хай живе нова Унія!
Після того, як останній Ягеллонн, Сигізмунд Август, в 1572 році покинув цей світ, не залишивши спадкоємців престолу, союз між ВКЛ і Польщею був укріплений Люблінською унією. Після чого загальна польсько-литовська держава вже не була результатом династичного шлюбу, а стало союзом двох державних утворень. За умовами Люблінської унії Литва втрачала ще частину своїх прав, а держава ставала ще більш монолітною. Тепер Польща (Корона) контролювала землі України, Польща вкотре просунулася на Схід (до кордонів Московії та Туреччини), що забезпечило їй нову роль у Європі. Усередині країни новий союз привів до зміцнення магнатів, що далі стало передумовою дивовижних для Європи змін політичного устрою. Все це зробило Польщу одною з найвпливовіших держав цього часу.
[…] славної історії Першої Речі Посполитої або Речі Посполитої Двох Народів, в результаті трьох […]