Переважна більшість костелів у Польщі — діючі. Вони відкриті не тільки для парафіян, але і для туристів. Однак, в кожній країні є свої правила та норми пристойності, так що туристам корисно буде з ними ознайомиться.
Якщо в костелі починається служба, то туристів, як правило, не виганяють. Чи варто пояснювати, що поводитися треба тихо, намагаючись не відволікати присутніх на молитву людей та не клацати нескінченно своїм фотоапаратом. Якщо інтерес представляє не стільки сам костел і його оздоблення, а те, як проходить служба, тоді найкраще розташуватися позаду всіх рядів лав або збоку в проходах.
Взагалі ж, за можливості, рекомендується віддалитися.
Дуже важливо дотримувати дистанцію, входячи в костел. У поляків існує правило: встати на коліно та перехреститися перед відвідуванням костелу. А неуважні можуть зазіватися та як це трапляється дуже часто налітають на таких ось парафіян, які виконують свій ритуал.
Хоча зйомка в костелах дозволена, все-таки варто поважати святиню та людей, що прийшли в неї. Тому спалах і звукові ефекти краще відключити.
У дні церковних свят, а також по неділях поляки в обов’язковому порядку ходять на службу — це традиція. Не важко уявити, скільки народу збирається в костелах в такі дні. Тому якщо поїздка до святинь видалася саме на такий день, то краще вивчати та знімати костел зовні, а не товпитися всередині, адже в метушні і штовханині особливо нічого не розгледиш.
Є гарна приказка: в чужий монастир за своїми правилами не ходять. І в даному випадку вона як раз до місця. Незалежно від того, що можна робити в храмах Вашої країни, приїжджаючи до Польщі, потрібно поважати і дотримуватися польських звичаївтаі порядків.