Напередодні відбулася історична подія — громадяни Молдови першими з країн пострадянського простору, за винятком прибалтійських держав отримали право безвізового в’їзду на територію Євросоюзу. Для поїздки, як і раніше необхідний певний пакет документів, однак самого поняття «віза» більше немає. Дане рішення не дає громадянам Молдови право на працевлаштування.
28 квітня Молдова стала першою країною СНД, громадянам якої для поїздок в ЄС не потрібна віза.
Відтепер молдавани зможуть їздити до країн Шенгенської зони на 90 днів протягом півроку, однак дозвіл на працевлаштування необхідно оформляти окремо.
Скасування поняття «віза» не означає повної відмови від контролю. Як і раніше громадянам Молдови буде необхідно надавати пакет документів для перетину кордону.
Головною вимогою для перетину кордону цих держав є наявність біометричного закордонного паспорта. Крім того, буде потрібно пред’явити зворотний квиток і доказ платоспроможності, а також підтвердження наявності місця проживання та мати медичну страховку.
Експерти відзначили, що, по суті, список документів змінився не сильно, проте тепер за візу не треба платити і чекати її оформлення.
Проте, спірні моменти є. У першу чергу, це стосується пункту «рекомендованих» документів. Виникає питання про те, хто буде вирішувати — зажадати на кордоні даний документ чи ні, і що буде в разі його відсутності.
Незважаючи на безвізовий режим, представник єврокомісара рекомендує перед поїздкою звернутися в консульство запланованої країни, щоб уникнути проблем на кордоні.
Також є так звані «небажані особи» у яких можуть виникнути проблеми. У першу чергу, це ті, хто вже порушував закони і правила перебування в Шенгенській зоні.
Зазвичай такі дані містяться в Шенгенській інформаційній системі (SIS). Відмова має бути обгрунтована письмово, на спеціальному бланку. До нього додається опис всіх прав і можливостей громадянина опротестувати відмову в судовому порядку.
Громадян Молдови без віз відтепер пускають у всі країни ЄС. Також візи не потрібно для поїздок до країн, які ще не отримали повноцінного статусу країни Шенгенської зони: Болгарія, Кіпр, Румунія і Хорватія. У безвізовий список увійшли і країни, асоційовані з Шенгенською зоною Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія.