3 травня — День Конституції

3 травня - День Конституції3 травня в Польщі Національне свято — День Конституції.
3 травня 1791 була прийнята перша конституція в сучасній Європі конституція і друга в світі, після США.

Конституція була прийнята в атмосфері державного перевороту на схилі незалежної I Республіки Польща, після першого розбору, в період ослаблення влади.
Закон в першу чергу з’єднував країну — зніс державну окремість між Короною та Литвою, ввів цілісні уряд, фінанси і армію.

Через 100 років після прийняття Конституції польський художник Ян Матейко написав картину під назвою «Конституція 3 травня 1791». картина багата образами і зображеннями відомих особистостей.

«Конституція 3 травня 1791» — картина Яна Матейка, написана до сторіччя прийняття першої польської конституції. У цьому творі з’єднані в окремо взятому моменті безліч сюжетних ліній розвитку польської історії. У даному випадку обрано момент переходу послів Сейму з Залу засідань в собор св. Яна.
3 травня - День КонституціїПо вулиці у напрямку до костелу рухаються, оточені вітаючим їх натовпом, творці і прихильники Конституції. Процесію очолює король Станіслав Август Понятовський (17). Трохи віддалік від короля йде автор реформи освіти Гуго Коллонтай (11). За його спиною стоять Ігнатій Потоцький (13) і Адам Чарторийський (14).

Позаду несуть на своїх плечах двох маршалів сейму — Станіслава Малаховського (1) і Казимира Нестора Сапегу (5). Один з несучих — Юліан Немцевич (6), інший (під піднятим текстом Конституції) — Ігнаци Закжевський (3). За ним видно обличчя Тадеуша Костюшка (4). Ходу замикають Станіслав Сташиц (26) і Анджей Замойський (27). Останній захоплює за собою селянина-роззяву з натовпу (33). Між ними — Антоній Тізенгаузена (32).

Біля стіни під скульптурою варто Антон-Станіслав Святополк-Четвертинський (21), повішений Варшав’янами в червні 1794. Спиною до глядачів з перев’яззю стоїть один з найбагатших вельмож Польщі, коронний великий гетьман Речі Посполитої Франциск-Ксаверій Браницький (10), майбутній тесть Михайла Воронцова.

Впав на землю Ян Сухоржевскій (8). Поруч у світлому з піднятою рукою Казімєж Конопка (29). Праворуч на коні — Юзеф Понятовський (34). Зліва внизу в натовпі обернувся обличчям до глядача Ян Кіліньскій (24). Крім того, на картині зображені Доротея (герцогиня Курляндії) (18) морганатична дружина короля Ельжбета Грабовська (19) і Ян Декерт (20).

Серед представлених на картині свідків історичної події знаходяться і так звані фігури-коментарі — образи, покликані непомітно й ненав’язливо підкреслити авторське ставлення до того, що трапилося. На картині дослідники знаходять як мінімум дві подібні фігури: це красномовно жестикулючий старий єврей (37, у правому нижньому куті) і ксьондз Хофбауер (25, у нижнього краю картини, ліворуч). Вважається, що ці фігури показують критичне ставлення художника до зображуваної події. Матейка справді був переконаним консерватором, противником ліберальних положень Конституції.

One Response to “3 травня — День Конституції”

  1. […] 3 травня – День Конституції […]

Залиште коментар

return_links(); ?>
3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19