Особливості польських прізвищ

Особливості польських прізвищ

Особливості польських прізвищ

Польські прізвища починають свою епоху походження на кілька століть пізніше, в порівнянні з першими європейськими прізвищами. Але історія їх походження близька з усіма іншими країнами. При всьому цьому польські прізвища ще і володіють своїми особливостями.

У Польщі прізвища з’явилися в XV столітті, та їх поява безпосередньо пов’язана з дворянством (шляхтою). За структурою польське дворянство значно відрізнялося від дворянства в інших країнах. Всі дворяни в Польщі, по суті, були рівні між собою, відрізняла їх тільки ступінь заможності. Яскраві риси шляхт і впливали на появу і розповсюдження прізвищ у Польщі.

Взагалі дворянський стан являв собою військовий стан. Так як тоді ще не було в Польщі постійної армії. Звідси випливає освіта різних військових кланів, у яких були свої землі та герби. Підсумком цих різних історичних явищ стало те, що більшість польських прізвищ з’явилися з назв маєтків або ж гербів. Наприклад, Ходецкій, Вишневецький, Склодовської та інше.

Польський фамільний диплом для Jagielski

З XVII по XIX ст. прізвища стали з’являтися і в інших міських верств, крім шляхт, у городян в першу чергу, а вже потім у селян. Польські прізвища, які належать досить простим людям, дуже подібні за походженням з українцями, і ті і інші утворені в більшості випадків від особистих чоловічих імен, прізвиськ, яскравих рис та видатних якостей.

За традиціями, прізвища в Польщі передаються у спадок по чоловічій лінії. Як і в більшій кількості країн, дружина бере собі прізвище чоловіка і діти так само є володарями прізвища батька. Закон дозволяє жінці залишати своє дівоче прізвище, або ж додавати до неї прізвище чоловіка. Так стали утворюватися подвійні польські прізвища, які отримали достатньо велику популярність.

Типові суфікси. У прізвищах польського походження два типових суфікса: -ский/-цкий і -ович/евич.
Суфікс -ский/-цкий — найпоширеніший. Його польська нерусифікована форма — ski /-cki. Спочатку прізвища з цими суфіксами належали дворянству і утворювалися від назви володіння. Таке походження надавало прізвищам на -skl/-cki соціальну престижність, в результаті чого даний суфікс поширився в нижчих соціальних шарах, утвердившись в підсумку як переважно польський ономастичний суфікс. Цим пояснюється і його популярність всередині інших етнічних груп, що живуть у Польщі, — українців, білорусів та євреїв. Слід зазначити, що українським, білоруським та єврейським прізвищам на -cкий/-цкий властиво польський наголос на передостанньому складі. Таж тенденція може бути відзначена і серед російських прізвищ, адже, як було сказано вище, дуже мало хто з старих російських аристократичних прізвищ зберігають наголос не на передостанньому складі, наприклад, Вяземський та Трубецький.
Інший типовий для польських прізвищ суфікс — ович /-евич, у польському написанні -owicz/-ewicz. Цікаво відзначити, що він не польського, а українського походження. Споконвічно польською була форма цього суфікса-owic /-ewic. Якщо прізвища на -ski/-cki розглядалися в основному як дворянські, то соціальне звучання прізвищ на -owic/-ewic розцінювалося нижче.

На Україні і в Білорусії, навпаки, відповідні прізвища на -ович/-евич (по-українськи вимовлялися як [-ович/-евич]) вважалися дворянськими. Коли після Люблінської унії 1569 р. привілеї польського дворянства поширилися також на українських та білоруських феодалів, суфікс -owicz/-ewicz, поряд із суфіксом -ski/-cki, став вказувати на благородне походження і швидко витіснив польський суфікс -owic/-ewic. Останній соціально дискредитував себе ще тим, що у багатьох польських діалектах вимовлялося з [ц] замість cz [ч], прийнятого в літературній мові, і в порівнянні з суфіксом -owicz/-ewicz суфікс -owic/-ewic став оцінюватися як діалектна, » простонародний «і, отже, соціально низький. Що почалося в XVI в. поширення суфікса -owicz/-ewicz призвело до того, що в 1574г. в польських дворянських прізвищах суфікс-owic був зафіксований в останній раз.

Таким чином польські прізвища на -owicz/-ewicz діляться на три групи:
а) асимілювати українські прізвища типу Doroszewicz, Juchnowicz, Klimowicz, Stepowicz.
б) асимілювати білоруські прізвища типу Fedorowicz, Mickiewicz, Sienkiewicz, Stankiewicz.
в) Споконвічно польські прізвища типу Antoniewicz, Bartoszewicz, Grzegorzewicz, Jedrzejewicz, Szczesnowicz, Wasowicz.
Але в багатьох випадках неможливо встановити, звідки насправді відбуваються такі прізвища на -owicz/-ewicz, як, наприклад:
Bobrowicz (bobr ‘бобер’) Pawlowicz (Pawel);
Janowicz (Jan) Tomaszewicz (Tomasz);
Всі ці прізвища, природно, мають звичайний для польської мови наголос на передостанньому складі. Незважаючи на непольське походження суфікса -ович/-евич, польський вплив на прізвища з цим суфіксом був настільки сильним, що тепер у всіх без винятку споконвічно українських та білоруських прізвищах на -ович/-евич представлено польський наголос.

Відмінні ознаки польських прізвищ.
Незважаючи на сильну взаємопов’язаність польських, українських та білоруських прізвищ, ряд фонетичних рис вказує на безумовно польське походження. Наведені нижче прізвища даються в звичайній русифікованій формі і в російському написанні, відповідна польська форма дається в дужках. Остання часто походить від назви місцевості (воно тут не наводиться), для якого дається початкова етимологія.

Відмінні польські фонетичні ознаки наступні:
а) Перед е, i та в деяких інших позиціях r в результаті палаталізації дає звук, який у польському передається поєднанням rz. Цей звук в залежності від попереднього приголосного вимовляється як [z] або як [s]. Польське написання rz в русифікованих прізвищах передається як рж, рідше рш або ш (після глухого приголосного, зазвичай до або п). Це контрастує з етимологічно пов’язаними споконвічно російськими, українськими або білоруськими прізвищами, які показують просте р. Приклади:

Вержбицький Wierzbicki (wierzba ‘верба’); укр. і бел. Вербицький;
Закржевский Zakrzewski (za ‘за’ + ін-польськ. Kierz, рід. П. krza ‘кущ’) є також пізніша русифікована форма Закревський;
Звержховский Zwierzchowski (zwierzch ‘зверху’); рос., Укр., Біл. верх;
Комісаржевский (Komisarzewski <komisarz ‘комісар’); СР російське прізвище Комісаров;
Корженевський (Korzeriiewski <korzen ‘корінь’); рос., Укр., Біл. корінь;
Оржеховський (Orzechowski <orzech ‘горіх’); рос. горіх, укр. opix, бел. АРЕХ;
Пестржецкий (Piestrzecki <pstry ‘строкатий’); вставне е після р могло бути результатом русифікації: рос. Строкатий;
Петржак, Петржик (Pietrzak, Pietrzyk, уменьш. Від Piotr ‘Петро’);
Погоржельського (Pogorzelski <pogorzec ‘погоріти’); укр. і бел. Погорєльський, рос. Погоріле;
Згоржельский (Zgorzelski <zgorzec ‘згоріти’); Скржіпковский (Skrzypkowski <собир. Skrzypki ‘скрипки’); рос. скрипка, укр. скрипка;
Тхоржевський (Tchorzewski <tchorz ‘тхір’); ін-рос. Тхор, ст.-рос. тхір;
Токаржевич (Tokarzewicz <tokarz ‘токар’); рос. токар;

Всі прізвища, що починаються з Пржі-(еквівалент російського При-), польського походження, як наприклад:

Пржібильский (Przybylski);
Пржібиловский (Przybylowski) Пржібитек (Przybytek);
В прізвища Дзержинський (Dzierzyfiski) міститься не палаталізоване р, а поєднання р + ж (у польському написанні rz). Корінь той же самий, що і в російській тримати. Дана прізвище може бути як польського, так і білоруського походження.

У рідкісних випадках польське rz передається не рж, а рш або просто ш. Приклади:

Кршівіцкий (Krzywicki <krzywy ‘кривої’); частіше це прізвище в російській формі передається як Кржівіцкій; укр., Бел.Крівіцкій;
Кшеменецкий (Krzemieniecki <Krzemiemec, назва місцевості); укр. Кременецький;
Кшесинська (Krzesinski, пов’язане з коренем krzes-‘висікати вогонь’; існує також форма Кржесйнский); рос. Кресало;
Пшибишевський (Przybyszewski <przybysz ‘прибулий’); відома також форма Пржібишевский.

б) Російські, українські, білоруські оро, оло і ере між приголосними паралельні польським rо, to і rze (<re):

Гродзинський (Grodzinski <grod ‘місто’); рос., Укр., Біл. місто;
Навроцький (Nawrocki <nawrocic ‘вернутися’); рос., Укр., Біл. еквівалент цього кореня — воріт-.

Іноді rо стає rо (фонетично ru), як наприклад:

Бржезицький, Бржезінский (Brzezicki, Brzezinski <brzez-/brzoz- ‘береза’); рос. береза, укр. береза, бел. бярдза;
Врубель, Врублевський (Wrobel, Wroblewski <wrobel ‘горобець’); рос. еквіва стрічок має інший суфікс: горобець;
Гловацький, Гловінський (Glowacki, Glowinski <glowa ‘голова’); рос. голова;
Држевецький (Drzewiecki <drzewo ‘дерево’); рос., Укр., Біл. Дерево;
Заблоцький (Zablocki <za ‘за’ + bloto ‘болото’); рос., Укр., Біл. Заболоцький;
Клоссовскі (Ktossowski <ktos ‘колос’); рос. колос; про подвійне cc див. далі;
Млодзеевский (Mlodziejewski <mlody ‘молодий’); рос. молодий;

Численні прізвища на Прже-(російський еквівалент Пере-‘через, понад’):

Пржебильский (Przebylski) Пржевальський (Przewalski, прізвище українського походження, що зазнала полонізації в XVI в., Згідно з сімейною легендою) Пржездзецкій (Przezdziecki);

Початковий склад Prze-нерідко передається як Пше-, що ближче польському вимовою:

Пшебельский (Przebielski);
Пшежецкий (Przerzecki <przez + rzeka ‘річка’); рос. річка. Носій цього прізвища, очевидно, намагався зберігати споконвічно польське вимова.
Пшеменский (Przemienski);
Пшерадский (Przeradzki).

У певних умовах rze може також виступати як rzo:

Бржоздвский (Brzozowski <brzoza ‘береза’); рос. береза;
Вржос, Вржосек (Wrzos, Wrzosek <wrzos ‘верес’); рос. верес

в) У деяких випадках польське-Аr-відповідає російському, українському, білоруському -ер/-ор і польське-lu-російському-ол-, українському-е-(вимовному як-оу-) і білоруському-оу-. Приклади:

Длужевский, Длугоборский, Длуголенцкий (Dhizewski, Diugoborski, Dlugolecki <dlugi ‘довгий’); рос. довгий, укр. довгий, бел. Доуг;
Твардовський (Twardowski <twardy ‘твердий’); рос. твердий, укр. твердий, бел. цверди;
Тлустовский (Tlustowski <tlusty ‘товстий’); рос. товстий, укр. Товста;
Чарнецький (Czarnecki <czarny ‘чорний’); рос. чорний, укр. чорний, білий. Чорней;
Чарторийський, Чарторіжский (Czartoryski <Czartorysk, топонім); російський еквівалент першої частини-Чорт-

г) Російські та українські т і д у польському в результаті палаталізації постають відповідно як з і dz. Оскільки та ж палаталізація має місце і в білоруській, визначити походження прізвищ, що містять цю ознаку, скрутно. Наступні прізвища можуть бути визначені і як польські, і як білоруські:
Грудзинский (пол. Grudzinski, бел. Грудзiнскi <польськ. Gruda, бел. Купа ‘купа’);
Квецінский (пол. Kwiecinski, бел. Квяцiнскi польськ. Kwiat-/kwiet-, бел. Квет ‘квітка’); рос. колір;
Марцинковський (пол. Marcinkowski, бел.Марцiкоускi <Martin ‘Мартін’);
Мацеевский (пол. Maciejewski, бел. Мацееусki <польськ. Maciej, бел. Мацей ‘Матвій’); рос. Матвій;
Радзинський (пол. Radzinski, бел. Радзiнскi <польськ. Radzic ‘радити’); укр. радіті;
Ягодзинський (пол. Jagodzinski, бел. Ягадзiнскi польськ. Jagoda, бел. Ягада ‘ягода’);

Необхідно знайти додаткові, явно польські ознаки, щоб довести польське походження з або dz в таких прізвищах, як, наприклад:
Недзведзкій, Недзвецький (пол. Niedzwiedzki <niedzwiedz ‘ведмідь’). У белоусском ведмідь — мядзведзь і відповідна прізвище буде Мядзведзki, русифікована в Медзведзкій і далі в Медведський (укр. ведмідь);
Цемнолонский (пол. Ciemnolaski <ciemny ‘темний’ + ‘laka’ ‘луг’). Білоруський еквівалент не містить носового звуку і буде виглядати як Цемналуцкi або Цемналускi;

д) У польському збереглися старі носові голосні о та е, що передаються на письмі як а і е. У русифікованих прізвищах носові голосні зазвичай передаються поєднанням гласного середнього підйому (а, о, е) і носового приголосного (н або м).
Етимологічно пов’язані російські, українські чи білоруські прізвища на місці польських носових голосних показують у чи я / а. Приклади:

Генсьорський (Gesiorski <gesior ‘гусак’) рос. гусак;
Зайончкдвский, Заянчковскій, Заюнчкдвскій (Zajaczkowski <zajac ‘заєць’) рос. заєць;
Заремба (zare.ba ‘карб’) рос. Зарубка;
Кендзерскій (Kedzierski <kedzior ‘кучері’) рос. кучері;
Менжинський (Menzynski, произв. Від maz, род.падеж meza ‘чоловік’ рос. Чоловік;
Піонтковський (Piatkowski <piatka ‘п’ятірка’ або piatek ‘П’ятниця’); укр., Біл. русифікований еквівалент — П’ятковська;

е) У деяких позиціях початкове е в польському давало про (на листі io або о). Такий розвиток не було властиво західнослов’янських мов, які в тих же позиціях зберегли тобто У русифікованих польських прізвищах зазвичай виступає ио / о. Російське написання ио, представляють два голосних — і і о — спотворює початкове польське вимова, відповідно до якого i в io не вимовлялося, а служило єдино того, щоб позначити м’якість попереднього приголосного. Приклади:

Кліондвский (Ktonowski <kton ‘клен’; після i польська орфографія дозволяє тільки про, але не io. Отже, написання Кліондвскій — цікавий гібрид русифікації і гіперполонізаціі).
Міодушевский (Mioduszewski <miod ‘мед’); рос. мед;
Піорковский (Piorkowski <pioro, piorko ‘пір’їнка’); рос. перо;
Піотрович, Піотровський (Piotrowicz, Piotrowski <Piotr ‘Петро’); рос. Петро;
Піотух, Піотухович (Piotuch, Piotuchowicz). Це — цікавий приклад прізвища, побудованої на штучно полонізувати російською слові півень. Польське слово для позначення півня — kogut; українське — пiвень; біло російське — певен’. Крім того, якщо б це слово існувало в польському, воно писалося б як piatuch, а не piotuch.
Ціолковський (Ciotkowski <ciotek ‘теля’); рос. телиць;

ж) У деяких випадках польське про (промовлене як u) відповідає російському, українському, білоруському про, як наприклад:

Гурський, Нагурський, Подгурський (Gorski, Nagorski, Podgorski <gora ‘гора’); рос. гора, укр. гора, бел. гара;

і) Престижність аристократичних дворянських прізвищ у Польщі викликала не тільки масове прагнення представників суспільних низів перейняти суфікси -ski/-cki і -owicz/-ewicz. Інший цікавий прийом полягав у подвоєнні приголосного, щоб надати рядовий прізвища незвичайність форми і звучання. Зазвичай подвоювалися приголосні s, L, р і t. У більшості випадків це явище спостерігається в полонізованих українських і білоруських прізвищах. Приклади:

Клоссовскі (Klossowski <klos ‘колос’); рос., Укр. колос, бел. Колас;
Косинського, Коссовіч, Коссовскій (Kosinski, Kossowicz, Kossowski <kosy ‘косою’); Крассовский (Krassowski <krasa ‘краса, краса’); Оссовський (Ossowski <топонім Osowiec); Уссаковский (Ussakowski <укр. Вус); Козеллі (Koziell <koziel ‘козел’); Звичайно, русифіковані прізвища, в яких простежуються характерні польські фонетичні особливості, — це не тільки прізвища польського походження. У російській ономастиці зустрічаються також багато інших прізвища, які за лексичним або історичними ознаками повинні вважатися польськими. Можна навести деякі добре відомі приклади: Вінярський (Winiarski <winiarz ‘винороб’); Драгомиров: ця повністю русифікована прізвище, яка, ймовірно, утворена в XVIII в. від польськ. Dragomirecki, може і не бути споконвічно польською за походженням;
Лещинський (Leszczynski <leszczyna ‘горіхове дерево’) Полонський (Potonski, мабуть, походить від латинського прикметника polo-nus ‘польський’)
Яблонський, Яблоновський (Jablonski, Jablonowski <jabfon ‘яблуня’).

Джерело:

Російські прізвища. — 2-ге вид., Испр.
Унбегаун Б. О.
рік видання — 1995, к-ть сторінок — 448, ISBN — 5-01-004266-5, видавництво — Прогрес-Універс

O. Unbegaun
Russian Surnames

Oxford University Press
London 1972

Пер. з англ. Л. В. Куркино, В. П. Нерознак, Е. Р. Сквайрс

One Response to “Особливості польських прізвищ”

  1. Олена:

    Допоможіть порадою!!!!!

    У моєї доньки по її батьку, всі були Поляками коренними. Але є одна проблема: я з її батьком, який помер, не були офіційно зареєстровані. Вона коли дізналась про свої корені почала шукати їх. Але в свідоцтві про народження її батько записаний під моїм прізвищем. Тоді це було пов»язане з квартирним питання. І вона в мене є як незаконнородженою. Залишилась одна бабуся її. Як дуже хоче довести її походження. Як це юридично можна оформити????? Дуже дякую.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19