Яйця як фарбовані

Яйця як фарбованіЇх можна фарбувати, обклеювати, вискребувати або варити у відварі. Забарвлення яєць до Великодня — це все ще живий обряд у цілій Польщі.

Писанки — так називаються розцяцьковані, зазвичай курячі яйця, які під час Великодня прикрашають польські будинки і столи. Їх назва походить від слова «писати», яке раніше означало малювати або вирізати візерунки (лат. рictura). Перші писанки, знайдені в археологічних розкопках на польській землі, були зроблені вже в X столітті. Сьогодні так називають кожне прикрашене пасхальне яйце, в той час як окремі декоративні техніки мають свої власні назви.
Яйця як фарбованіТрадиційні писанки роблять за допомогою воску, створюючи візерунки на шкаралупі яйця. Так оздоблені яйця фарбують, щоб під кінець стерти віск, розкриваючи представлені мотиви. Найчастіше на писанках зустрічаються символи, такі як баранчик, хрест, квіти та інші весняні мотиви.

Крашанки, та мальованки, це просто яйця, пофарбовані в один колір. Щоб отримати жовто-оранжевий колір шкаралупи, можна закип’ятити яйця разом з цибулевим лушпинням, коричневе забарвлення додає дубова кора, а фіолетове — квітка штокрози чорної. Зелений колір виходить з молодого жита, ячменю, трави або листя омели, а чорний — з кори вільхи. Яйця, вимочені в настої з волошок, будуть синіми, в каву — коричневими, а в буряковому відварі — бордовими. Сьогодні загальнодоступні різнокольорові хімічні барвники.

Пофарбовані яйця прийнято декорувати, наприклад, малюнками за допомогою гострої голки. Таке яйце називають скробанкой або дряпанками. Яйця, прикрашені пелюстками квітів, тканиною і вирізками з паперу, називаються оклеянкамі і налепянкамі, а ажуркі — це фарбовані порожні яєчні шкаралупи.

Найбільша в Польщі колекція писанок знаходиться в Музеї сільського господарства ім. кс. Кшиштофа Клюка в Чехановце в Підляшші. Тут можна побачити майже 2000 святкових писанок з Польщі та з усього світу. Крім курячих та гусячих яєць, в музеї знаходяться також яйця пінгвіна, чайки, мініатюрні яйця колібрі та великі страуса. В основу експозиції входить 1000 експонатів з колекції Ірени Стасевич-Ясюкова та Єжи Ясюка з Варшави, які протягом тридцяти років збирали і складали каталог писанок з усієї країни.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19