Orszak Trzech Kroli або Свято Трьох Королів

Свято Трьох Королів

Свято Трьох Королів

Дуже люблю це свято за веселощі та ненав’язливість. У польських католицьких традиціях його називають Богоявленням або Святом Трьох Королів.

У післявоєнній Польщі цей день був вихідним, потім 16 листопада 1960 вихідний був скасований Сеймом PRL. У вересні 2010 року почалася законодавча робота по відновленню стародавнього католицького свята. У зв’язку з законопроектом, який стосується святкування Трьох Королів, сейм вніс зміни і в Трудовий Кодекс. Закон був підписаний Президентом Броніславом Коморовським 19 листопада 2010, а пізніше був опублікований в Офіційному віснику від 26 листопада 2010 року. 6 січня 2011 — перший за більш ніж піввікову перерву святковий неробочий день Богоявлення або Трьох Королів.

Свято Трьох Королів

Свято Трьох Королів

Традиція освячення в цей день золота та ладану корінням сягає в кінець XV — початок XVI ст. Освяченим ладаном зі смоли ялівцю будинки — і це дійство символічно захищало житло від хвороб та нещасть. З тією ж метою їм доторкалися до шиї. На святковому обіді обов’язковою стравою подавався мигдальний торт. Той, хто виявляв ядро мигдального горішка в своєму шматку, оголошувався «мигдальним королем». Відомий був також звичай ходіння дітвори з Віфлеємською зіркою по домівках: вони стукали в двері і їм виносили рогалики-«szczodraki».

Свято Трьох Королів

Свято Трьох Королів

Діти при цьому співали колядки про трьох мудреців-волхвів, які провідали першими ясла Богонемовляти. У костельних крамничках в цей день продавалися шматочки освяченого ладану та крейди. Ладаном, як уже говорилося, освячувалось житло, а крейдою з XVIII століття на вхідних дверях стали писати З + M + B і цифри поточного року. Латинська абревіатура означає: «Christus Mansionem Benedicat» — «Niech Chrystus błogosławi temu domowi» — «Нехай Христос благословить цей будинок».

Свято Трьох Королів

Свято Трьох Королів

Інше тлумачення букв латинської абревіатури сходить до легенди про трьох біблійних королях-волхвів, вірніше до початкових буквах їхніх імен: Каспар, Мельхіор та Бальтазар. Цим днем також відкривався період карнавалів.

У багатьох містах в Польщі в день Богоявлення проходять ходи волхвів (Orszaki Trzech Króli): вбрані пастушками та ангелами діти з колядками слідують за «трьома королями».
У минулому 2012 році в такому ході в Варшаві взяли участь близько 10 тисяч городян.
Хода в реальному часі транслювалося на всіх польським телеканалам та на каналі Євроньюс. Ходи в 2011 році пройшли також в Познані, Кракові, Гданську, Щецині та Вроцлаві. Вони організовувалися самими городянами під патронатом місцевої влади та католицького духовенства.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19