« Карта Поляка » стала ціннішою

Після вступу в силу нового візового кодексу ЄС, українці-володарі Карти Поляка отримали переваги в пересуванні по Європі.

Карта Поляка

Карта Поляка

5 квітня 2011 року набув чинності новий візовий кодекс ЄС. Очевидний факт отримав офіційне підтвердження — країни Шенгенської зони не мають наміру робити свої зовнішні кордони більш проникними для окремих категорій іноземних громадян. Однією з цих категорій є рядові українці.

Чому нас не готові приймати в Європі з розкритими обіймами, хто в цьому винен — тема для довгої дискусії. Ясно одне — ми не сумніваємося в тому, що наше місце в Європі, але от сама Європа в цьому ще не переконалася.

Все тому, що Уряд Республіки Польща прийняв Закон про Карту Поляка. Отримати її було нескладно, але тільки якщо прохач відповідав всім вимогам, що висуваються згаданим Законом. Якраз однією з вимог було підтвердження того, що предки були поляками. Також обов’язковою умовою було знання польської мови і традицій. Починати процедуру потрібно було з телефонного дзвінка в польське посольство щодо співбесіди з Консулом. Для багатьох претендентів це перший крок ставав і останнім. Бо, якщо поляк не в змозі підтримувати на рідній мові просту телефонну бесіду, про які польських традиціях в сім’ї може йти мова? Співробітниця посольства, відповідала на телефонні дзвінки, вже після першої фрази розуміла, якою мірою той, що дзвонив був знайомий з мовою, і, якщо, ця ступінь їй здавалася задовільною, вона продовжувала розмову. Якщо ж претендент після «Дзень ласкаві» переходив на російську або українську, пані чемно, але дуже холодно радила панові трохи краще ознайомитися з текстом Закону про Карту Поляка, де ясно сказано, що отримати Карту може тільки людина, що має хоча б «подставове» (базове ) знання польської мови.

— «Пан мушічь мувічь по польску жеби мачь спотканье з Панем Конулем». Гудки.

Очевидно, що вивчити якусь фразу і відбарабанювати її, не вийде. Такий варіант явно передбачався. Отже, наявність документів ще не гарантувало успіху. Доводилося вчити мову. Є, до речі, думка, що якщо людина і справді має відношення до будь-якого етносу, то відповідний мова дається йому легко.

Якщо претендент виявляв здатність стерпно висловлюватися, співробітниця посольства цікавилася які документи він може надати як доказ своєї належності до польського народу. Бесіда могла і затягнутися. Імовірно, якщо день співбесіди призначався, Консул інформувався про стан справ претендента. На підставі цього, ймовірно, і формувався склад іспита. Якщо документи були переконливими, а претендент міг нормально розмовляти, співбесіда проводив сам Генеральний Консул, і воно, є приклади, займало не більше 15 хвилин. Тих же, хто явно завищував власну значущість для Жечі Посполитої, чекала сувора комісія з кількох людей. І відомі випадки, коли випробовуваний, заспівавши Національний Гімн Польщі, а також колискову на польській мові, залишав Посольство ні з чим.

Прагнення наших співвітчизників стати володарем Карти Поляка пояснювалося просто. Вона давала право на отримання національної довгострокової багаторазової візи в Польщу, відомої також як віза категорії D. Крім того, володар Карти отримував можливість користуватися системою безплатної освіти в Польщі, а також працювати без спеціального дозволу і навіть відкривати власну підприємницьку діяльність. Суттєвим обмеженням, звичайно, було те, що віза D не дозволяла перетинати кордони Польщі з іншими країнами Шенгенської зони. Тим не менш, географічні горизонти українця, що має Карту Поляка, були ширше, ніж у більшості його співвітчизників.

Злостивці, а вони, в основному, з числа тих, кому в отриманні Карти Поляка було відмовлено, проявляли обурення з приводу того, що принизливо плазувати перед співробітниками посольства через безкоштовне відвідування музеїв Польщі, і малопрестижних і низькооплачуваних робочих місць. Проте, новини, оприлюднені 5 квітня, змусили заздрісників прикусити язика.

Відповідно до нового візового кодексу ЄС, віза категорії D, володарями якої є (або можуть стати) всі, хто має Карту Поляка, дозволяє вільно переміщатися в межах зони Шенгену. Тобто, безперешкодно перетинати кордони 28 держав Європи. Маючи Карту Поляка, візу можна отримати протягом тижня, причому безкоштовно. Заповнюючи анкету, в графі «мета поїздки» можна безтурботно писати «туризм». Вагомий плюс до самооцінки окремих українців, яким не по душі те, що світ захищається від них за допомогою бюрократії. А тиждень, що пройшла з моменту вступу нового кодексу в силу, показала, що це саме так і є. Бо процес отримання шенгенської візи на загальних підставах посилився.

Деякі власники Карти Поляка, не відразу змогли повірити звалившійся на них удачі. Ми поспілкувалися з людиною, який поспішив до Посольства Польщі, щоб особисто переконатися в тому, що відтепер життя його стала яскравіше.

— «Що, справді, їдь куди хочеш і коли хочеш?»

— «Уявіть, так! Я тільки що в віконці докладно розпитав — що можна і що не можна.

Так от, не можна практично немає! »

Наш співрозмовник розповів, що після бесіди з співробітницею посольства, (до речі, отримавши Карту Поляка, багато хто вже не обтяжують себе розмовою на польському), він зрозумів наступне: маючи візу категорії D, ви можете, перебуваючи в доброму гуморі, купити карту Західної Європи, і, для початку, з’ясувати, в які країни вам не можна. Їх менше, ніж тих, в які можна. Потім потрібно підрахувати, що ви маєте в своєму розпорядженні в сенсі грошей. А потім просто купуєте квиток і їдете, або летите, в ту країну, яка вам здається цікавою. І повертатися можна, дотримуючись власного маршруту.

«Я ніколи до політиків симпатії не відчував. Але загибель Президента Польщі — для мене справжня трагедія. Адже він єдиний державний діяч, з-під пера якого вийшов документ, який змінив моє життя на краще », — сказав наш співрозмовник. І очі його підтвердили, що говорить він щиро.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19