Легенда про Варса та Саву. Походженням назви міста Варшава

Легенда про Варса та Саву

Легенда про Варса та Саву

У Польщі ходить кілька легенд про Варса та Саву пов’язані з походженням назви столиці держави. Достовірних даних про те, звідки пішла назва міста «Варшава» немає. Відомо лише те, що Варс та Сава жили на прекрасній річці Вісла, а витоки поселення пов’язані з гостинністю і добрим серцем мешканців краю.

Існує кілька версій легенди про Варса  та  Саву і перша з них звучить так …

Одного разу король Казимир Відновлювач (Kazimierz Odnowiciel), прямуючи з Кракова в Гнєзно, потрапив в убогу рибацьку хатину. Голодного короля привів туди дим і запах свіжої їжі. Під час трапези, що складалася з смачної риби нічного улову, рибалка Петрко розповів королю про свою родину, яка нещодавно збільшилася — у нього народилися двоє чудових близнят. Однак бідні рибалки зіткнулися з чималими труднощами, коли вирішили хрестити діток, тому що поблизу не було храму. За чудове частування король хотів платити господарям золотом, але ті, згідно зі старим народним звичаєм, оплату за гостинність брати не хотіли. Тоді король попросив надати ще одну послугу — честь стати хрещеним батьком при хрещенні близнюків, яке він незабаром буде організовувати.

У підготовленого на пагорбі вівтаря священик, за наказом Казимира, дав хлопчику ім’я Варс, а дівчинці — Сава. Одночасно король Казимир урочисто проголосив, що тепер Петрко Рибак буде зватися Петром Варша, королівським рибалкою, батьком Варса та Сави, а також власником  навколишньої пущі. А коли навколо рибацької садиби розростеться поселення, він назве його своїм родовим ім’ям, яке збережеться на століття.

Інша версія легенди говорить, що давним-давно на річці Вісла стояла маленька хатина, а в ній жили рибалка Варс і його дружина Сава. Одного разу в околицях йшли полювання, під час якої князь Земомисл, господар навколишніх володінь, загубився в лісовій гущавині. Довго блукав він по лісу, поки не знайшов шлях і дістався до рибацької  хатини на Віслі. Варс та Сава гостинно прийняли незнайомця, а на ранок вдячний князь сказав: «Ви без коливань прийняли під свій дах незнайомця і врятували його від голоду, холоду, а може й від диких тварин. Тому землі ці назавжди стануть Варшавою, щоб ваша доброта не була забута ».

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19