Польща — країна прекрасних гір та прекрасних долин, озер неймовірної краси та приголомшливих дюн. Але також це і країна, в якій збереглася унікальна культурна спадщина предків. У вересні минулого року були названі сім головних чудес Польщі, засновані на результатах громадського онлайн-опитування, яке проводилося головною польською газетою «Річ Посполита». Погляньте і ви на представлені чудеса людської діяльності, які можна відвідати в будь-який час (не забудьте тільки про візу в Польщу!).
1. Соляна шахта «Величка». Або, по-іншому, соляний музей знаходиться неподалік від Кракова. Згідно сайту ЮНЕСКО про світову культурну спадщину, він був визнаний однією з найстаріших діючих соляних шахт світу. Починаючи з 13-ого століття і до 2007-ого року, шахта не припиняла постачати сіль. Її довжина складає більше трьохсот кілометрів, а завдяки безлічі статуй та капелі, вирізаним з кам’яної солі, це популярний атракціон та місце гарного відпочинку для дітей. Відвідувачі також можуть побачити велику кімнату з соляними стінами, підземне озеро та виставку за матеріалами історії соляної шахти. Щорічно близько 1,2 мільйонів людей приїжджають, щоб пройтися по відкритим для туристів 3,5 км шахти.
2. Старе місто — Торунь.
Торунь з його архітектурними пам’ятниками, що збереглися з Середніх століть, також вважається визнаною культурною спадщиною (ЮНЕСКО). Середньовічний пейзаж міста складається з великої кількості будівель в готичному стилі, включаючи міську ратушу, церкви, будинки простих мешканців — і всі вони непогано збереглися. Крім того, саме тут з’явився на світ Микола Коперник. Стара ратуша була побудована в 13-му столітті і є однією з найбільш монументальних ратуш Центральної Європи. Руїни укріплень міста, в особливості, оглядових веж, теж стають популярним місцем туристичного паломництва.
3. Замок Мальборк.
Побудований прагерманскими лицарями, германо-романським католицьким орденом хрестоносців, Замок Мальборк є найбільшим замком в світі (за площею). По закінченню будівництва в 1406-му році, Мальборк відразу був названий найбільшим цегляним готичним замком. Відвідувачам пропонуються тури не тільки в сам замок, але і в його музей — вони обидва входять до світової культурної спадщини ЮНЕСКО.
4. Вавельський замок та кафедральний собор у Кракові.
Готичний Вавельський замок, офіційне місце правління польських монархів, був побудований в 11-му сторіччі. Однак зараз він складається з великої кількості будов різних історичних періодів — будови розташовані навколо центрального двору. На початку 16-ого століття кращі місцеві та іноземні майстри, включаючи італійських архітекторів, скульпторів та німецьких декораторів, були запрошені для поновлення замку та перетворення його в гідне епохи Відродження місце. Незабаром замок перетворився на найвеличнішу резиденцію Центральної та Східної Європи. Вавельський кафедральний собор, також відомий під назвою Кафедрального собору Святого Станіслава та Вацлава, — це церква, розташована на Вавельському пагорбі. За традицією, саме тут були короновані всі польські монархи.
5. Ельблонгський канал.
Довжина цього каналу — 80 кілометрів; він об’єднує сотні озер північно-східній Польщі. Створений у 19-му сторіччі, Ельблонгський канал визнаний одним із самих значних технологічних досягнень. Він також включений у вищеназваний список ЮНЕСКО. Канал вміщує перевізні баржі, катери, човни та яхти водотоннажністю до 50 тонн. Різниця в рівнях води подолана за допомогою шлюзів та оригінальної системи схилів. У наші дні канал використовується, в основному, для відпочинку та проводження екскурсійних турів.
6. Замосць Люблінського воєводства.
Замосць — це прекрасне місто епохи Відродження в південно-східній Польщі. Історичний центр міста з його унікальним дизайном та архітектурними вишукуваннями в стилі Ренесансу теж належить до спадщини, перерахованим на сайті ЮНЕСКО. Він був побудований за італійською теорії «ідеального міста», але тим не менш, не забуті і місцеві архітектурні традиції (такі як аркадні галереї навколо площі). Це робить Замосць чудовим зразком нового підходу в плануванні споруди міст.
7. Торгова площа та Старе місто Кракова.
У центрі Кракова й донині домінує головна торгова площа Старого міста — вона так і називається: «Головний ринок». Заснований в 13-му столітті і з його 40 тисячами квадратних метрів площі, це найбільша середньовічна міська площа в Європі. Вона оточена історичними будинками, палацами та церквами, але найпопулярнішою пам’яткою і обличчям міста все ж залишається Sukiennice — основний центр міжнародної торгівлі.
Як бачите, у Польщі дійсно є, на що подивитися. Якщо вам до душі м’який клімат та подорожі по Центрально-Східній Європі, замовляйте квиток на літак, візу до Польщі — і вперед, до літнього відпочинку!