Цікавою сучасною пам’яткою столиці Польщі є Бібліотека Варшавського Університету зі своїм унікальним садом на даху. Її робота почалася з моменту створення Королівського Університету Варшави в 1816 році. Далі, як і багато інших установ у Польщі, бібліотека пережила багато втрат та відновлень. У 1915 році її зібрання та колекції були евакуйовані в Ростов на Дону та повернуті до Варшави в 1920 році. У воєнні роки (1939-1945) бібліотечний фонд зазнав багато втрат, причому не так кількісних, як цінних видань. Після II світової війни бібліотека знову зіткнулася з труднощами, але вже комуністичного режиму. У 1993 році був оголошений конкурс серед архітекторів на кращий проект нової будівлі установи.
Сучасна будова бібліотеки, була здана в експлуатацію в грудні 1999 року, складається з двох будівель: головнї та фронтальної (званої «рогалик»). Обидві ці частини з’єднані своєрідним пасажем — вуличкою під засклений дахом. У фронтальній частині та підземному поверсі розміщуються комерційні структури. У головній же частині будівлі знаходиться сама Бібліотека Варшавського Університету, вхід до якої декоровано величезною розкритою книгою з написом «HINC OMNIA» і складається з чотирьох рівнів. Для читачів призначений лише перший поверх.
Безпосередній доступ до зборів користувачам надається вільно, без необхідності заповнення спеціальних заявок (як зазвичай прийнято) і без посередництва бібліотекарів. Читачам у вільному доступі надаються робочі місця у вигляді столів для кількох людей чи індивідуальних робочих місць, або ж повністю ізольованих закритих кабінок, які можна орендувати на кілька днів або тижнів.
Унікальною у своєму роді пам’яткою Бібліотеки Варшавського Університету є сад на даху будівлі, що розкинувся на площі понад 1 гектара. Це один з найбільших і найкрасивіших садів на даху в Європі. Університетський сад доступний для всіх і являє собою відмінне місце відпочинку не тільки для студентів та наукових співробітників, але і для місцевих жителів. Сад складається з двох частин: верхньої (площею 2000 кв.м.) і нижньої (площею 15 000 кв.м.), з’єднаних каскадами водних струменем. У ньому можна помилуватися багатьма видами і різновидами рослин, висаджених у трьох частинах. З містків та оглядовим тераси можна побачити також загальну панораму Варшави, Свентокшіжскій міст і річку Вісла. А через спеціальні вікна або скляний дах відвідувачі саду мають можливість заглянути зверху всередину бібліотеки.
Будучи в бібліотеці, можна відвідати Галерею польського плакату, в якій знаходяться оригінальні післявоєнні афіші. Деякі з афіш дуже рідкісні і цінні. Загальна колекція налічує близько 7000 назв, серед яких є фірмові, театральні, політичні плакати, а також плакати з нагоди різних подій. В даній галереї можна подивитися і придбати плакати відомих польських художників-графіків: Хенріка Томашевського, Анджея Понговского, Яна Леніци, Яна Млодоженеца, Францішека Старовейского та інших.