«У Євросоюзу завжди були проблеми з визначенням своїх остаточних кордонів. Тепер ці проблеми вирішують самі країни-кандидати: більшість з них робить крок назад від європейської інтеграції »- так кілька песимістично починає коментар« Жечпосполита ».
Найбільш скептично налаштовані — і, на думку газети, це не дивно — багаті країни, наприклад, Ісландія, Норвегія і Швейцарія. Але і серед кандидатів, які вважаються бідними, ентузіазм щодо європейської інтеграції непомітний — пише видання. «Президент України, незважаючи на підштовхування з боку Польщі, все ніяк не може прийняти рішення, чи хоче він зближення з ЄС чи ні». Все більш скептично налаштована в цьому питанні громадськість Туреччини і Балканських країн. «Але і всередині Євросоюзу процес інтеграції опинився в глибокій кризі.
Країни, такі як Польща, відрізнялися ентузіазмом по відношенню до Європи, тепер відтягують, як можуть, введення європейської валюти. А країни,та, як Великобританія, традиційно трималися від Брюсселя на відстані, замислюються над можливість виступити з ЄС ». «Такий ефект п’ятирічної кризи — вважає газета — під час якого лідери ЄС не змогли прийняти відважних і необхідних рішень, щоб стабілізувати євро. Слабкість Франції, Італії та Іспанії привела до політичного домінування Німеччини в об’єднаній Європі і відродженню історичного ресентимента. Криза єврозони виникла не тільки з причини обману влади Греції і нерозумних інвестицій банків Іспанії, але також через помилки, які при конструюванні валютного союзу скоїли німці і французи. Однак, за поразку євро розплачуються сьогодні тільки найслабші країни Європи »- підсумовує на своїх сторінках« Жечпосполита ».
***
«Юлія та геополітика» — статтю з такою назвою публікує «Газета виборча». Йдеться про Юлію Тимошенко, арешт якої Європейський суд з прав людини визнав політично вмотивованим, прирівнявши його до порушення прав людини. Постанови Страсбурзького суду «це прекрасний привід для Києва — пише газета — щоб з гідністю звільнити колишнього прем’єра як доказ поваги європейських законів.
На жаль, поки що не видно, що президент Віктор Янукович хоче швидко використовувати цей випадок. Суть в тому, що з Тимошенко за гратами шанси Києва підписати договір про асоціацію з ЄС вкрай малі. Навіть якщо Польща і Литва і далі будуть переконувати партнерів по ЄС, щоб — такий аргумент чути в Брюсселі — угода не стала заручником однієї людини. Але ж «цей один» людина — це лідер опозиції. А проект угоди про асоціацію України та ЄС — це компроміс між групою країн, на чолі з Польщею, з часів Помаранчевої революції, які хотіли дати Києву ясну перспективу щодо членства в ЄС і групою старих членів ЄС, які вважають, що розширення Євросоюзу має зупинитися на Балканах ». Газета підкреслює, що країни Старої Європи не бажають змагатися з Москвою в питаннях впливу на території колишнього Радянського Союзу, але в той же час вони зацікавлені в Україні як в торговому партнері, дії якого можна передбачити. «У ефекті (українського) проекті нічого не говорить про шанси Києва увійти до складу ЄС — і це програш Польщі». На думку видання, в Брюсселі вважають блефом застереження українських дипломатів, що Янукович може піти на укладення митного союзу з Росією, Казахстаном і Білорусією — це не лежить в інтересах бізнес-кіл, які він представляє. Щодо українців, то вони вважають, що якби не було справи Тимошенко, то противники угоди знайшли б іншу причину для його блокування — підсумовує «Газета виборча».
За матеріалами: Полрадіо, видання «Жечпосполита», «Газета виборча»