Свята Ядвіга, королева Польська

Ядвіга (3 жовтня 1373 - 17 липня 1399, Польща)

Ядвіга (3 жовтня 1373 — 17 липня 1399, Польща)

Маленька королева Ядвіга народилася в 1373 році від різдва Христового, третя дочка Ласло Угорського. Король Ласло був племінником великого Короля Казимира, і в 1370 році він вимагав правління над Польщею також, як спадкоємець Казимира.
 Коли Ласло помер, у 1382 році, Ядвізі було тільки дев’ять років. Оскільки у старого короля не було синів, він наказав, щоб Угорщина та Польща взяли одну з його дочок і коронували її ‘королевою’ країни. Хоча спочатку Ядвіга була призначена для Угорщини, угорські дворяни воліли її старшу сестру, Марію, а польські дворяни погодилися бачити Ядвігу своєю правителькою. (За польською традицією діти: і хлопчики, і дівчатка успадковують однаково, а король мав право оголосити будь-кого з його родичів чи нащадків своїм спадкоємцем). Таким чином, Польща залишалася окремою від Угорщини.

Ядвіга (3 жовтня 1373 - 17 липня 1399, Польща)Королева Ядвіга була коронована «королевою» Польщі в 1384 році. Одна в чужій країні, Ядвіга скоро виявила, що у неї було багато неприємностей в обгрунтуванні на новому місці. Тевтонські Лицарі нападали і на Польщу і на Литву, сподіваючись повернути землі, які вони втратили при Казимирі; багато з інших нащадків Казимира сподівалися зажадати частину Польщі також для себе. І звичайно бідна Польща була під загрозою німецької держави, правителів Московської держави, і триваючою загрозою вторгнення диких Монголів та варварських татар.

Ядвіга (3 жовтня 1373 - 17 липня 1399, Польща)

Ядвіга (3 жовтня 1373 — 17 липня 1399, Польща)

За цих обставин великі польські дворяни сказали маленькій королеві, що вона не могла вийти заміж за свого судженого, австрійського принца, так як вони не могли прийняти австрійця на троні. Як альтернативу, вони запропонували принца Ягайла (Jagiello), короля Литви. Якби вона вийшла заміж за Ягайла, то він перейшов би в Християнство, і перетворив би свою націю. З’єднання Польщі та Литви залякало б її ворогів, і Тевтонські Лицарі втратили б підтримку церкви для їх спроб завоювати ‘язичницьку’ Литву, яка була лише виправданням, яке вони використовували для того, щоб вторгнутися в Польщу.

Можна припустити, що Ядвіга, якій було тоді тільки одинадцять чи дванадцять років, не бажала відмовитися від принца, який був її другом дитинства на користь влаштованого шлюбу зі старим майже втричі її старше, який до того ж був язичником. Кажуть, що її радники повинні були захопити її в її палатах, щоб змусити її розглянути пропозицію. Але її совість, і її обов’язок країні, переважали. Вона погодилася прийняти пропозицію Ягайла.

Литовського короля охрестили в лютому 1386 року, за кілька днів до шлюбу, і взяв ім’я «Владислав». 18 лютого Владислав та Ядвіга вступили в шлюб, і литовець був коронований як король в березні, у місті Кракові. Брати Владислава були відкликані в поспішності в Литву, сидячи на запаморочливому троні, і новий король був неквапливий з початком перетворення своєї язичницького держави. Говорили, що Ягайло вирубував дерева у великих священних гаях своїми власними руками.

 

Але галантна королева не пішла в приватне життя після шлюбу. Вона керувала спільно з королем, подорожуючи з дипломатичними місіями, вела переговори з німецькими, московськими, та італійськими послами, допомагала встановити церкви в Литві. Фактично, хоча дворяни вибрали Владислава своїм королем, але вони зверталися до Ядвіги як їх істинної королеві.
Ядвіга та Владислав ЯгеллоНа жаль, діти улюбленої королеви жили не довго; її перша дитина померла при народженні, а вона після цього, в 1399 році. Хоча король Владислав залишився тепер єдиним правителем Польщі та Литви, вступив у повторний шлюб і мав сина, який успадкував за ним, але кажуть, що він ніколи не забував свою молоду королеву, і її люди ніколи не забували про неї.

Залиште коментар

return_links(); ?>
3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19