Про Скарбника. Сілезька легенда

У старі, дуже старі часи у вугільних шахтах працювало багато людей. Робота шахтарів була важкою і небезпечною. Вугілля відколювали киркою, а в вагонетки завантажували його звичайною лопатою. Шахтарі вручну штовхали вагонетки з вугіллям, рідко коли вагонетки були кінними. Часто в шахтах гасло світло, і люди могли заблукати в лабіринті старих коридорів. У таких ситуаціях, шахтарям допомагав Скарбник, охоронець скарбів. Саме завдяки його заступництву всі небезпеки шахтарів закінчувалися добре. Скарбник з’являвся у всіх шахтах. Виглядав він старим, бородатим майстром з ліхтарем і топірцем. Шахтарі кланялися йому здалеку, і, хоча й знали, що це дух шахти, не боялися його. Бажали йому здоров’я і просили, щоб охороняв їх. Скарбник з’являвся нізвідки і зникав у нікуди. Він виходив з вугільної стіни, та йшов у завалений коридор … Він ласкаво посміхався, дивлячись на працю людей, і часто багатьом допомагав.

Одного разу трапилося, що молодий шахтар Антек прийшов на роботу голодним. Не було у нього з собою ні скибки хліба, ні шматка солонини. Коли гірники сіли снідати, Антек відійшов геть, сів на камінь і опустив голову. Тоді поряд з ним присів старий майстер, вийняв шматок хліба і подав хлопцю: Їж. Антек хотів було подякувати старого, але не встиг, бо той зник так само швидко, як і з’явився. Потім всі говорили, що сам Скарбник нагодував Антека. І що, напевне, він хороший хлопець, тому як поганим людям охоронець скарбів не допомагає. Хитрих і верткий Скарбник теж не любив. Не жалував він і тих, хто голосно лаявся в шахті. Зате любив розваги, а іноді і голосно розсміятися. Бувало, що грав з ким-небудь в карти або кості. Якщо вигравав, забирав у переможеного шахтаря шматок ковбаси. А якщо програвав, приносив жменю срібла з шахти.
Про СкарбникаОдного разу подружився охоронець скарбів з Шимоном, добре грали в карти. Важко було у нього виграти. Скарбник приходив щодня до Шимону під час перерви, і вони починали гру.
— Якщо я програю, буду тобі допомагати, — сказав Скарбнік.
— А якщо я програю, я віддам тобі свій хліб з маслом, — сказав Шимон.

Спочатку Скарбник програвав Шимону, і потім протягом дня вантажив за нього вагонетки з вугіллям. Але швидко навчився добре грати, і як почав вигравати без зупинки! Шимон змушений був брати з дому ще один кусень хліба, густо намазаний добрим сілезьким маслом …
Дружина Шимона стала помічати, що занадто швидко в будинку кінчається масло.
— Що таке, а? Ти, Шимон, що, колеса вагонеток їм мажеш в шахті? — Запитала вона одного разу.
— Ні, дружина. Це Скарбник такий ненаситний.
І розповів дружині про свою дружбу і гру в карти із зберігачем скарбів. На наступний день його дружина придумала, як обдурити Скарбника.
— Візьми ще карти і тримай в рукаві — порадила дружина Шимону.
— Ти що? Обманювати самого Скарбника? — Шимон був обурений.
— А що? — Говорить дружина, — в корчмі за пивом можеш, а внизу, в шахті — ні? ..
— Це зовсім інша справа, — відповів Шимон, і більше з дружиною про те не розмовляв.
Про СкарбникаЯкби дружина Шимона тільки знала, що не можна обманювати зберігача скарбів, то викинула б в ту годину дурні думки з голови! Але вона була скупа і зовсім не хотіла годувати маслом зайвий рот. Приготувала вона Шимону як зазвичай дві скибки хліба, але маслом намазала тільки одну. На іншу ж поклала варену картоплю і розім’яла його так, що в напівтемряві шахти від масла і не відрізниш.
Коли на наступний день спустився Шимон в шахту, з ним стало коїтися щось недобре. Голова в нього розболілася, очі сльозилися, а кирка стала такою важкою, що він не міг занести її над головою. Відчув він себе недобре.
— Напевно, я захворів, — вирішив Шимон та сів у знемозі на камінь. Тут з’явився Скарбник і говорить:
— Що з тобою, Шимон? Неважливо виглядаєш.
— Якби я знав, що зі мною … Напевно, продуло в холодній виробленні. Піду-но я відпочину, може пройде, — відповідав йому Шимон.
— А може, пограємо в карти? — Запитав Скарбнік.
— A правда, давай, — відповів Шимон і дістав колоду карт.
Пограли вони з годинку, нарешті Скарбник виграв. Взяв свій кусень хліба з маслом і пішов геть. А Шимон взявся за роботу. Однак сьогодні вона в нього не йшла: як не вдарить киркою в стіну, все камінь да камінь, а вугілля-то і немає …
Стукав Шимон, стукав, вищербив кирку, спітнів і вибився з сил. Присів на камінь. Тут з’явився Скарбник, страшенно злий.
— Обман, один обман! Що ти мені таке дав! — Кричав він на всю шахту. Збіглися інші шахтарі, щоб подивитися, на кого це так лається Скарбник. А він узяв свій кусень хліба і показав всім:
— Що він думає, що мене, старого, тут під землею обдурити можна? Невже я вже масла від картоплі не в змозі відрізнити?
Соромно стало Шимону. Став він пояснювати, що це не його вина, що це, напевно, торговка на ринку обдурила дружину, підсунувши розім’яту картоплю замість масла.
— Скажи своїй дружині, щоб краще дивилась, що купує на ринку! — Гримів Скарбник. — Нічого тобі більше робити в шахті! З сьогоднішнього дня нічого в ній не знайдеш, крім одного каменя, ні шматка вугілля! А я з кимось іншим буду грати, не з тобою …
І Скарбник зник.
Про СкарбникаІ справді, з цього самого дня трудився Шимон дні безперервно, а під його киркою був тільки камінь … Він став приносити додому так мало грошей, що його сім’я почала голодувати. Змушений він був піти з шахти і шукати роботу нагорі … А гірники назавжди запам’ятали, що може трапитися, якщо обдурити Скарбника, доброго духа шахти.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19