Право міста Люблін отримав в 1317 році, але на цьому місці вже з VI століття було поселення. Розквіт міста припав на час правління Ягелонів. У 1474 році місто стає столицею створеного воєводства. У 1569 році в головному сеймі тут була підписана унія між Литвою та Польщею. На честь цієї події в 1826 році на Литовської площі було відкрито пам’ятник. У 1578 році в Малополші (Malopolska) був створений Трибунал Корони-Малопольський апеляційний суд (на території давньої Корони люблінський Трибунал був одним з двох судів). Перебував він у Любліні в будівлі ратуші. Регулярні сесії тут проходили до кінця XVIII століття. З XVI по XVII століття Люблін був значним торговим, ремісниимі та культурним центром. З настання періоду шведських воєн (1655-57), почався занепад міста. Значне пожвавлення міста почалося під час Польського королівства і після 1918 року. Під час Другої Світової Війни поруч з містом був створений один із самих великих концтаборів — Майданек (на території сучасного Любліна). З 1941 по 1944 роки німці сюди звезли понад 400 000 осіб. В основному це були євреї, поляки і росіяни з яких загинули 360 000 чоловік. У 1969 році на місці колишнього табору був створений пам’ятник — мавзолей.
Люблінський замок був побудований в XIV столітті в готичному стилі як оборонна споруда, потім перебудований і розширений в ренесансному стилі, а в результаті військових дій згодом частково зруйнований і, врешті-решт, в XVIII столітті — розібраний. Люблінський замок був резиденцією польських королів. Тут в 1569 р. проходив сейм зі створення Речі Посполитої.
Справжній неоготичний комплекс був споруджений в 1824-1826 роках., І використовувався як в’язниця, в тому числі і в період гітлерівської окупації. Тюрма тут була до 1954 року. В даний час в стінах замку розташований музей, фонди якого включають археологічні, етнографічні, військові, нумізматичні колекції, а також збори живопису. Найстаріша частина замку це збереглася вежа з XIII століття від першого замку. Найпопулярнішим зданям на замковому пагорбі є готичний кафедральний собор з XIV століття, купол (XVII століття) якого виконаний в стилі пізнього ренесансу.
З замкової гори відкривається чудовий вид на панораму старого міста, де до наших днів збереглося середньовічне розташування вулиць. Починаючи з XIV по XVIII століття навколо міста була побудована кріпосна стіна. З Замку в місто можна було потрапити через Міські ворота (Brama Grodzka), які сьогодні представляють одноповерхова будівля нинішній вигляд якого зберігся до останньої перебудови у 1785 році. Від міських воріт до торгової площі веде вулиця Гродськая. Торгова площа має форму нерегулярного прямокутника. В центрі знаходиться масивна будівля старої ратуші (XV століття). Нинішній вигляд будівля знайшло після реконструкції в 1781 році. Роботи проводив архітектор Доменік Мерлін. По периметру торгової площі знаходяться будівлі побудовані тут в стилі ренесансу XV-XVI століттях. Найцінніше будівлі вважається будинок Конопіцьких (XVI / XVII століття) з багатими настінними декораціями в стилі пізнього ренесансу.
З сакральних об’єктів найціннішим вважається костел домініканців. Спочатку костел був побудований в готичному стилі, пізніше перебудований в стилі ренесансу, а потім в стилі бароко. Дах костелу і каплиця в стилі пізнього ренесансу були побудовані у другій половині XVII століття. У Каплиці Фірлея стеля багато декорований в стилі пізнього ренесансу. Внутрішнє оздоблення костелу в стилі пізнього бароко збереглося з XVIII століття. З права від головного входу в костел знаходиться картина, на якій відображений міська пожежа 1719.
Панораму міста найкраще спостерігати з Трінітарської (Trynitarski) башти. Поруч з вежою знаходиться кафедральний собор св. Яна Хрестителя і св. Яна Євангеліста (до 1818 року костел єзуїтів). Костел був побудований з 1586 по 1625 в стилі ренесансу — бароко, після пожежі в 1752 році, костел відновлено в стилі бароко. Недалеко від костелу знаходяться старі Краківські ворота, які зберегли готичну оборонну стіни з XIV століття. Башта Краківсих воріт є популярним панорамним місцем. Поруч знаходяться дві будівлі заслуговують в Німанн — нова ратуш побудована в стилі класицизму 1827-28 роках (тепер там розташувалася міська дума) та костел Св.Духа, спочатку готична будівля після пізніх перебудова придбало фасад в стилі бароко (середина XVIII століття).