Як і все хороше, віза коли-небудь закінчується. Перебуваючи на території Польщі, може виникнути необхідність продовжити її дію. Чи це можливо? Що потрібно зробити? Які документи знадобляться? Розглянемо всі випадки продовження візи.
Чи можна продовжити візу в Польщі?
Перш за все, варто розуміти головне — чи можливе продовження без виїзду з території РП? Так, така можливість є, проте варто розуміти, що цей процес доступний тільки при певних обставинах. Законодавство прямо називає такі випадки винятковими, що залежать, в тому числі, від типу візи.
Відмінності між терміном дії візи і перебування
Для кращого розуміння ситуації варто коротко зупинитися на різниці понять термінів «дії» і «перебування».
У деяких типів документів ці дані різняться: наприклад, віза може бути видана на рік (це її термін дії візи), але дозволяти перебування в країні тільки 180 днів (це її термін перебування) протягом зазначеного року.
Перевищення перебування, навіть якщо період дії ще не закінчився, є порушенням закону, і вимагає термінових заходів щодо усунення порушення! Більше інформації про візовий коридор можете прочитати у відповідній статті.
Загальні принципи продовження строку дії та терміну перебування на території РП аналогічні. Далі цей процес буде називатися загальним поняттям — продовження візи.
Як продовжити польську візу?
Відносно Шенгенської візи розрізняють продовження:
- обов’язкове;
- факультативне.
Обов’язкове продовження стає можливим, якщо після отримання візи виникли обставини, що перешкоджають виїзду з Шенгенської зони, не враховані раніше, поява яких неможливо було припустити. Сюди ж відносяться і питання гуманітарного характеру.
Підставами факультативного продовження візи Шенген можуть виступати причини особистого характеру, проте їх значущість повинна бути дуже високою.
Продовження терміну національної робочої візи підстави строго регламентовані законом. Потрібно знати, що в якості підстав виступає не одна з нижчеперелічених причин, а всі вони одночасно:
- Наявність важливих гуманітарних або професійних, або особистих причин, що перешкоджають від’їзду з території Республіки.
- Умови, зазначені в попередньому пункті, що наступили незалежно від бажання здобувача, не були і не могли бути передбачені спочатку (на момент отримання продовження візи).
- Попереднє перебування в РП своєю метою не відрізнялося від декларованого.
- Не виникло підстав. Такими причинами можуть бути (достатньо однієї):
- потрапляння іноземця в списки осіб, чиє перебування в країні небажано;
- відсутність коштів, необхідних для проживання, повернення на батьківщину або переміщення в треті країни, а також відсутність можливостей їх отримання;
- відсутність страховки;
- присутність іноземця в РП є потенційною небезпекою для обороноздатності держави, громадського порядку, або порушує інші інтереси Польщі;
- проблеми з паспортом: видано понад десятиліття тому або його дія закінчується за три місяці (або менше) до завершення дії дозволу; залишилося дві або менше порожніх сторінок;
- іноземцем надані неправдиві дані;
- мотивування цілей перебування визнано недостатньою.
Окремо розглядається стан здоров’я, а саме — підтверджена лікарями неможливість покинути країну.
Пролонгація національної візи проводиться виключно один раз!
Зрештою, ви можете залишитися в Польщі, оформивши Карту побиту. Якщо отримаєте запрошення воєводське або звичайне — потрібно буде повертатися в Україну, щоб відкрити візу.
Документи
Заявка на пролонгацію терміну подається в Воєводство, на території якого іноземець проживає. У пакет входять:
- формуляр встановленого зразка;
- фото, зроблене за загальними візовим вимогам;
- дійсний закордонний паспорт;
- документ-підставу для пролонгації;
- страховка;
- підтвердження платоспроможності;
- тимчасова реєстрація;
- чек сплати збору.
Залежно від місцевих нормативних правил, Воєводство може зажадати інші документи, а також особисте відвідування іноземцем організації.
Вартість продовження візи
Ціни залежать від типу візи:
- «Обов’язковий Шенген» — безкоштовно.
- «Факультативний Шенген» — 30 євро (в злотих, за курсом НБ РП на день, що передує подачі заявки).
- Вартість продовження національної візи 406 PLN.
У разі негативного рішення вартість збору не повертається!
Коли подавати заяву?
Заявка повинна бути подана не пізніше, ніж в день, що завершає дозволене перебування на території Республіки Польща. В іншому випадку документи до розгляду не приймаються. Однак, на підставі практики, рекомендується не затягувати цей процес і зайнятися оформленням як мінімум за три доби до закінчення періоду легального перебування.
При подачі заявки необхідно простежити, щоб був проставлений відповідний штамп — це дозволить легальне перебування в РП на період розгляду запиту.
Скільки чекати рішення?
У більшості випадків для розгляду заявки чиновникам потрібно близько тижня. Однак закон дозволяє продовжувати період очікування до місяця. А в особливих випадках до двох.
Оскарження відмови продовження візи
Протягом 14 днів після офіційного отримання відмови, іноземець може його оскаржити. Такий запит відправляється до Варшави — одержувачем виступає глава Управління у справах іноземців. Місцеве Воєводство є в цьому випадку посередником відправки заяви.
Продовження терміну питання непросте і вимагає хорошого знання нюансів процесу. Перш ніж починати процедуру, варто уважно вивчити перелік підстав. Далі детально ознайомитися зі списком документів і способами їх оформлення. Якщо все зробити правильно, офіційна пролонгація терміну стане цілком реальною справою, і гроші не будуть втрачені.