Rzeczpospolita Polska I, II, III

Rzeczpospolita Polska I, II, III Офіційна назва сучасної польської держави — Rzeczpospolita Polska, тобто республіка Польща. Згідно конституції 1997 года країна названа ІІІ Річчю Посполитою. Звідси у всякого, хто занурюється у світ польської історії виникає два питання: чому Річ Посполита і чому саме третя?

Чому rzeczpospolita
Саме слово rzeczpospolita — це ніщо інше, як польська калька з латинської res publica, іншими словами rzeczpospolita і є республіка. Проте ж цікаво, що в польській традиції історіописання це слово утвердилося практично виключно по відношенню до самої Польщі. Говорячи про інші державні та політичні утвореннях, поляки користуються утвердженим по всьому світу латинізмами — республіка (republika, напр. Republika Czeska).

 

Сьогодні іноді слово rzeczpospolita вживається відносно Римської республіки і Венеціанської республіки.
Чому так? Мені здається, що поляки таким чином підкреслюють відданість Польщі кращим, незіпсованим республіканським традиціям, знаходячи аналоги лише в Римі часів античності і Венеції — в епоху Відродження. Тема вірності Польщі та його народу кращим демократичним традиціям вперше виникає в польському романтизмі, зокрема у творчості А.Міцкевича.
Але це тема іншої розмови. Цікаво, що до Другої світової війни в польській мові прийнято було використовувати термін rzeczpospolita стосовно всіх республік, а тепер от тільки по відношенню до самої Польщі.

Чому rzeczpospolita ІІІ

Найпростіша відповідь — тому що перед цим були перші дві. Але розберемося детальніше.
Rzeczpospolita І — це назва закріпилася за Польщею, десь з другої половини XVII століття, коли об’єднана польсько-литовське держава могла похвалитися шляхетською (дворянською) демократією — однієї з перших в Європі. Rzeczpospolita І ще іноді зустрічається під назвами Rzeczpospolitа szlacheckа або Rzeczpospolitа Obojga Narodów. Кінець Першої Речі Посполитої поклав третій Розділ країни в 1975 році.

Rzeczpospolita ІI. Легітимним правонаступником Першої польської республіки поляки вважають лише Польщу, в момент здобуття нею незалежності 14 листопада 1918. Саме дитя маршала Ю.Пілсудського поляки називають продовжувачем польської державності. Не менш цікавою виглядає і загальноприйнята дата кінця Другої Речі Посполитої. У польській історії прийнято датувати її НЕ вереснем 1939 року, коли Польща була знову розділена між нацистською Німеччиною і Радянським Союзом, а 5 липня 1945 року, коли Великобританія, США та інші члени ООН перестали вважати польський уряд у вигнанні (яке протягом всієї війни продовжувало свою діяльність у Лондоні) легітимним урядом Польщі.
Радянська дипломатія застовбила цей статус за новим урядом Польської республіки (Rzeczpospolita Polska). З 1952 року за зразком інших прорадянських республік у центральній Європі, Польська республіка отримала ще й приставку Народна (Polska Pzeczpospolita Ludowa).
Для розуміння польської історії важливо відзначити, що поляки так і не визнали в комуністичній Польщі продовжувача традицій польської державності, як часи розділів Польщі служать вододілом між Першою і Другою Республікою, так і часи Польської Народної Республіки — це лише період між Другою і Третьою Річчю Посполитою.

Rzeczpospolita ІIІ — сучасна польське держава. Її початком прийнято вважати перемогу Солідарності на виборах 1989 року. Поляки вважають, що з падінням «диктатури пролетаріату» Польща повернулася на звичні для себе рейки розвитку, звичним ще з XVII століття традиціям демократії. Саме тому Нинішня польська республіка — не просто чергова держава Польща, а продовження польських державницьких традицій. Символом єдності сучасної польської держави зі своїми попередниками стало повернення на герб Третьої Речі Посполитої золотої корони над головою білого орла, яка була скасована комуністами.

Залиште коментар

return_links(); ?>
3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19