День Всіх Святих по-польськи

День Всіх Святих по-польськи

День Всіх Святих по-польськи

День Всіх Святих (1 листопада ) більш відомий у нас в його північноамериканському образі: гарбузи , вампіри , вовкулаки та інша нечисть. Винуватці свята « Всі Святі » за цим антуражем розпізнаються, м’яко кажучи, з великими труднощами. А між тим , це християнське свято було відоме ще в IX столітті. Свято було радісною та урочистою подією в церковному календарі , що підкреслювалося білим кольором літургійних шат . А ось день поминання покійних ( Dzień Zaduszny — 2 листопада ) з’явився в церковному календарі тільки в наступному, ювілейному для християнської ери , Х столітті. Саме тоді стали відправляти поминальні служби на противагу подібним язичницьким практикам . Пізніше мабуть все переплуталося , а цинічне ХХ століття з його довгим доларом на чолі кута підказало , що страшилки комерційно успішніші янголят і ми отримали те свято, що знаємо тепер.

А от у Польщі це свято отримало дещо інші акценти. Спираючись на старослов’янські язичницькі традиції тризн ( похоронних обідів ), в деяких районах Польщі ще в середині ХІХ століття збереглися звичаї дуже рясних бенкетів у цей день. Оскільки наші предки вірили , що їжа і напої можуть реально підкріпити душі померлих, то продукти залишали на могилах предків. Ці обряди називалися « dziady » (саме з цих мотивів великий польський поет Адам Міцкевич написав один зі своїх найбільш знакових творів, який так і називається « Dziady »).

Увечері перед задушкамі (а саме так у Польщі називається донині) готували спеціальні обрядові страви, які залишали на столах, а двері в будинок не замикали, щоб душі предків вночі могли підкріпитися.
Пізніше замість їжі стали залишати квіти і свічки , в тому числі і на могилах. З квітів для цих цілей поляки надають перевагу … хризантемам. Цікаво , що раніше на могилах, розводили багаття і тільки в ХХ столітті їх замінили свічки. Сьогодні ж тисячі свічок залишених поляками на могилах померлих, створюють дивовижну атмосферу, яка, не дивлячись на антураж нічного цвинтаря , зовсім не схожа на американські страшилки. Кажуть, що ще в 90- х роках минулого століття , коли ще не було спеціальних свічок з кришечками , в цю ніч над кладовищем було темно майже як удень. І все ж навіть сьогодні тисячі мерехтливих вогників на могилах рідних і близьких створюють унікальний традиційно польський колорит цього дня .

Говорячи про польські традиції , важливо за формою не забувати про зміст , адже zaduszki — це привід згадати померлих і помолитися за них. У Польщі прийнято не забувати в цей день і про « нічийні » могили , придорожні або просто кинуті. А свічки і квіти нехай і ефектна , але все лише зовнішня сторона традицій.

 

Нет недостижимых целей — есть высокий коэффициент лени, недостаток смикалки и запас отговорок.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19