Фредерік Шопен: композитор зі світовим ім’ям та польським серцем

Фредерік ШопенІсторія свідчить, що Ф. Шопен з’явився на світ саме в той момент, коли його батько, вчитель французької мови Микола Шопен, грав на скрипці. Сталося це в перший день весни 1810 року в Желязовій Волі. З тих пір музика постійно супроводжувала композитора — з першого крику до останнього подиху.

Найвеличніший польський композитор оточений легендами та домислами, як і всякий великий має своїх залицяльників та ворогів, однак же шедеври його не залишають байдужим вже не одне покоління любитель фортепіанної музики. Я не претендую сьогодні на систематичний виклад біографії Фредеріка Франтішка Шопена, а пропоную деякі цікаві факти, пов’язані з великим поляком.

Парадокс із прізвищем

Написання прізвища Шопен (Chopin) вводить в ступор практично кожного, хто вчить польську мову і тільки-тільки освоїв основні правила читання. Справа в тому, що традиційно прийнято писати прізвище композитора на французький манер. Звідки таке непорозуміння? Можливо через рід занять батька, який був вчителем французької, а може бути це від майже поголовної польської любові до Франції і всьому французькому (особливо після Наполеонівських воєн), а бути може все набагато прагматичніше — через роки проведені в еміграції в Парижі . У кожному разі тепер уже назавжди прізвище видатного польського композитора, чий патріотизм та відданість Польщі не викликає ні в кого ані найменшого сумніву, пишеться по-французьки.
Фредерік ШопенУ рейтингу тем, пов’язаних з ім’ям Фредеріка Франтішка Шопена, після ноктюрнів та мазурок другий рядок впевнено тримає за собою тема любовних пригод. Об’єктом інтересу злих язиків і просто цікавих біографів частіше стає не його перша любов Марія Водзинська, а епатажна Жорж Санд, з якою Шопен почав відносини в 1838 році. Заради неї композитор покидає блискучий Париж і їде на Майорку. Їхній роман тривав кілька років, поки Жорж Санд … не залишила Фредеріка заради іншого. Як водитися в богемному світі, перенести такий удар долі Шопену було складно. Саме розрив з Жорж Санд на думку біографів Шопена став початком кінця земного життя композитора. Взагалі характер їх відносин викликає цілий ряд пересудів і любителі амурних літератури, вивчаючи історію кохання польського композитора і французької письменниці, зможуть задовольнити свої запити цілком.

Дві могили та безсмертна музика

Фредерік ШопенЧерез два роки після закінчення відносин з французькою письменницею Шопен помирає в Парижі. Він похований на паризькому кладовищі Le Père Lachaise, про яке через півтора століття польський письменник Януш Леон Вишневський чудово напише:
Cmentarz Le Père Lachaise. Dla niektórych Père Lachaise to jedyny powód, dla którego warto przyjechać do Paryża. Niektórzy przyjechali tu tylko po to, aby umrzeć i być pochowanym na Père Lachaise. Niektórzy tak żyli, aby zasłużyć na własny grób na cmentarzu Le Père Lachaise. Bo ten cmentarz to podzielony na sektory panteon dusz. Grób tutaj to jak wpis do encyklopedii.
 
(Małgorzata Domagalik, Janusz l. Wiśniewski 188 dni i nocy)
Вмираючи 17 листопада 1849, композитор заповів своїй сестрі Людовіці поховати його серце в Польщі. Так композитор-романтик бажав, щоб хоча б частина його повернулася додому. Серце Шопена вмуровано в стіну в бароковій базиліці св. Хреста у Варшаві, де й перебуває до цього дня. І сьогодні, прогулюючись по Краківському передмістю (не дивлячись на назву, сьогодні це самий центр польської столиці), кожен може особисто віддати належне великому композитору, музика якого по праву належить людству, але серце віддане лиш палко улюбленій ним Польщі.

Базиліка св. Хреста у Варшаві

Базиліка св. Хреста у Варшаві

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19