Весільні традиції Польщі Ч.1

Весільні традиції ПольщіВесільні традиції — штука вельми цікава і неоднозначна. Власне кажучи, відразу варто уточнити, про що ми говоримо, адже одна справа старопольські традиції, а інше — нинішні весілля, які обросли цілком собі сучасною обрядовістю. Навіть якщо ми говоримо про старопольське весілля, то це міське чи сільське, багате чи бідне і т.д.? Ми спробуємо розібратися з тими традиціями, без яких будь-яке польське весілля ще 100-150 років тому просто не мислилося. А здивувати є чим. Мабуть, перше, що розповідають наші, які побували на такому весіллі — це обов’язково початок святкового столу з zupy. А чому не родзинка? До речі, про родзинки. Всім відомо як молоді ламають собі голову над тим, як би десь організувати власне весілля, щоб і оригінально було і гостей можна було здивувати. Так от, поляки України, Сибіру і Казахстану, раз вже згадуємо про свою польськість, то чому б не «замутити» традиційне польське весілля? Уявляєте як екзотично воно виглядатиме десь у степах Казахстану?

Отже, що для цього потрібно. Почнемо по порядку.

Освідчення та заручини / oświadczyny oraz zareczyny
Сьогодні обидві ці події часто плутають навіть у Польщі, а от колись …

Оświadczyny. Ця частина передвесільних формальностей передбачає декларацію молодих про своє бажання стати сім’єю (państwem).

Дійові особи:
Він — потенційний наречений;
Вона — красуня на виданні;
Батьки нареченої — суворий, але справедливий батько і поки що не сварлива і поки що не теща.

Сьогодні ця процедура практично на 100% залежить від креативності нареченого — головне, щоб рішення назавжди пов’язати свої долі було обопільним і наречена залишилася задоволена виставою (перекладаю з жіночого мови: «Щоб було, чим похвалитися перед подружками»). У той час як раніше в цій процедурі брало участь в два рази більше людей. Власне і руки-то просили не у наймолодшої, а — у її батьків, тому всі події проходили в будинку майбутньої нареченої.

Цікаво, що у разі, коли батьки дівчини не давали добро на союз молодих, то невдалому нареченому подавали «чорний суп» (czarna polewka) — польський суп, основними інгрідієнтами якого були бульйон і кров (качки, курки або кролика, рідше свині, а раніше для цих цілей ще вживали і гусей). Так що, якщо ви все ж таки зважитеся на традиційне польське весілля, подумайте гарненько чи не зіпсовані у вас стосунки з батьками нареченої, а то ж доведеться їсти!
Зате якщо «все зростаєтся», то усі четверо — він, вона і потенційні тесть з тещею могли і повечеряти разом, напевно обговорюючи плани на майбутнє.

 Заручини — це більше офіційна частина.

Дійові особи:
Ті ж і батьки нареченого.
На сцені стіл для урочистого обіду або вечері, за яким сидять наречений з нареченою, а також їх батьки. Цікаво, що до цього моменту батьки молодих могли і не знати один одного. Тільки тепер чоловік робить офіційну пропозицію і на знак цього дарує обраниці кільце. З цього моменту йому практично не відкрутитися (дасть Бог і не захоче). Коротше кажучи, саме час підняти по kieliszku.
Сьогодні все виглядає практично так саме, але от все частіше молоді воліють цю процедуру пережити удвох, без нагляду уважних і турботливих батьківських очей.

І закрутилася веремія весільної підготовки …

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19